Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 04.03.2021

"Konieczna szeroko rozumiana reforma ochrony zdrowia". Publicyści podsumowują rok pandemii

- Myślę że najważniejszy element do zmiany, to szeroko rozumiana reforma ochrony zdrowia, ministerstw, kompetencji, być może przekształcenia w jakąś formułę agencji, która również operacyjnie, taktycznie będzie zajmowała się właśnie takimi stanami - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Niedzieli" Piotr Grzybowski. Gościem "Debaty dnia" był także Jakub Majmurek z "Krytyki politycznej".
Posłuchaj
  • Piotr Grzybowski i Jakub Majmurek o roku pandemii koronawirusa w Polsce ("Debata dnia" / PR24)
Czytaj także

Minął rok od pojawienia się w Polsce tzw. pacjenta "0", pierwszego Polaka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2, który trafił do szpitala w Zielonej Górze. Chociaż pandemia COVID-19 swój początek bierze jeszcze w listopadzie i grudniu 2019 roku, a w Europie zniszczenie zaczęła siać w lutym 2020 roku, dla Polaków zaczęła się właśnie równo rok temu. W "Debacie dnia" publicyści Piotr Grzybowski i Jakub Majmurek dyskutowali o tym, jak ten "rok pandemii" odcisnął się na naszym życiu.

Mateusz Morawiecki free twitter 1200.jpg
Premier: pandemia koronawirusa dała nam bolesną lekcję pokory

Piotr Grzybowski z tygodnika "Niedziela" stwierdził, że świat po raz pierwszy zderzył się z podobną sytuacją i to pomimo faktu, że o zagrożeniach dla bezpieczeństwa, takich jak epidemie i pandemie, mówiło się od kilkunastu lat.

- (Koronawirus) zaskoczył w takiej światowej skali, polityków, decydentów, próbą, z jaką musieli się zmierzyć. Zaskoczył tą odpowiedzialnością, które na swoje barki i swoich najbliższych współpracowników musieli wziąć - mówił dziennikarz.

Publicysta stwierdził też, że pandemia wskazała dość istotne problemy, z jakimi się zmagamy, problemy systemowe, które - jako pierwsze - powinny zostać zreformowane. - Myślę że najważniejszy element do zmiany, to szeroko rozumiana reforma ochrony zdrowia, ministerstw, kompetencji, być może przekształcenia w jakąś formułę agencji, która również operacyjnie, taktycznie będzie zajmowała się właśnie takimi stanami - wymieniał Piotr Grzybowski.

Zobacz także:

morawiecki_twitter_free_1200.jpg
Premier o danych Eurostatu: przeszliśmy długą drogę od lidera negatywnych wskaźników do prymusa słupków

Jakub Majmurek z "Krytyki politycznej" zauważył, że "rok covidowy" był dla polskiej gospodarki bardzo trudny, jego zdaniem także pandemia na całym świecie podważyła "pewne założenia, którymi kierowała się gospodarka w ostatnich kilku dekadach".

- (Ten rok) podważył przede wszystkim wizję, że da się zorganizować system gospodarczy, jako system, w którym mamy bardzo mało rezerw, wszystko jest dopięte na ostatni guzik i na ostatnią chwilę, praca jest hiper-uelastyczniona itd. Widać, że ten właśnie system, w sytuacji, kiedy nagle pojawia się na świecie jakiś zakłócający czynnik, jak wirus, to bardzo łatwo się wtedy wszystko sypie - mówił dziennikarz.

- Nagle przerywają się łańcuchy dostaw, nagle gospodarka przeżywa szok podażowy. Więc tutaj jak najbardziej jest jakiś punkt do refleksji nad tym, jak kształtować system gospodarczy tak, by w niego wpisane były jednak pewne rezerwy, także te rezerwy społeczne - dodał Jakub Majmurek.

Posłuchaj
46:41 PR24_mp3 2021_03_04-18-06-31_Debata.mp3 Piotr Grzybowski i Jakub Majmurek o roku pandemii koronawirusa w Polsce ("Debata dnia" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Adrian Stankowski
Goście: Piotr Grzybowski ("Niedziela"), Jakub Majmurek ("Krytyka polityczna")
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 18.06

PR24/jmo