Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Natalia Wierzbicka 31.07.2021

"Wymyka się tym tradycyjnym podziałom". Prof. Bartłomiej Biskup o Powstaniu Warszawskim

- Powstanie jest jednym z takich wydarzeń w naszej historii, które wymyka się tym tradycyjnym podziałom właśnie politycznym, socjopolitycznym, jakie mamy w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bartłomiej Biskup (UW). Gośćmi "Debaty dnia" byli także

W tym roku świętujemy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Najważniejsze uroczystości odbędą się 1 sierpnia, a w godzinę "W" zawyją syreny nie tylko w Warszawie, ale także w wielu miastach całej Polski. Jednak już od kilku dni odbywają się różne wydarzenia związane z rocznicą Powstania: koncerty, wystawy, spotkania.

Weterani, a także przedstawiciele władz proszą o liczny udział w obchodach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Prof. Jacek Reginia-Zacharski zaznaczył, że "Powstanie Warszawskie odgrywało ogromną rolę". - Trudno mi ocenić wpływ na kształtowanie młodych ludzi, natomiast on był ogromny, nie do przecenienia - powiedział.

- Samo Powstanie Warszawskie można rozpatrywać na bardzo wielu poziomach. Oczywiście możemy się zastanawiać nad decyzją o wybuchu powstania w kategoriach stricte wojskowych, tutaj głosy są różne. Jeżeli chodzi o politykę, też pojawiają się przeróżne stanowiska - ocenił. 

"Było niemalże zakazane"

Jacek Reginia-Zacharski przypomniał, że "po 1945 roku sam fakt mówienia o Powstaniu Warszawskim nie stanowił znacznego obszaru". - Powstanie Warszawskie dosyć długo było przecież niemalże zakazane - wskazał.

Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński skupił swoją uwagę na "dwóch mitach, które w dzisiejszej debacie publicznej właśnie wokół Powstania Warszawskiego po pierwsze się wytworzyły, a po drugie rywalizują ze sobą". 

Posłuchaj
51:41 jacekkk.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski, prof. Bartłomiej Biskup, prof. Arkadiusz Jabłoński o Powstaniu Warszawskim ("Debata dnia") 

- Pierwszy, to jest ten mit romantycznego bohaterstwa i on jest właśnie takim myśleniem w kategoriach wspólnoty narodu, to jest to odniesienie często już postfactum do tego, co się wydarzyło. (...) Mamy również mit utylitarnego realizmu, który próbuje podważać Powstanie Warszawskie jako wydarzenie, które wpisuje się, jakby to powiedział Rafał Ziemkiewicz w te nasze piękne samobójstwa - wyjaśniał socjolog. 

"Wymyka się tym tradycyjnym podziałom"

Prof. Bartłomiej Biskup zauważył, że "Powstanie jest jednym z  takich wydarzeń w naszej historii, które wymyka się tym tradycyjnym podziałom właśnie politycznym, socjopolitycznym, jakie mamy w Polsce". 

Jak podkreślił "oczywiście toczą się różne dyskusje na temat aspektów wojskowych, klęski Powstania, ale jednocześnie wszyscy jak jeden mąż, wyjątki można na palcach jednej ręki policzyć, oddają hołd powstańcom". - Od czasu budowy Muzeum Powstania Warszawskiego te obchody są bardzo takie szerokie - mówił. 

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Prof. Jacek Reginia-Zacharski (UŁ), prof. Bartłomiej Biskup (UW),  prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL)

Data emisji: 31.07.2021

Godzina: 09.06

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.


nt