Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 17.08.2016

Służby łączą siły w walce z ASF

Pojawienie się w ostatnim czasie nowych przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń wymaga podjęcia zdecydowanych działań, podkreślano w środę podczas briefingu zorganizowanego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z udziałem podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego i przedstawicieli służb.
Posłuchaj
  • O walce z ASF mówili w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: Alvin Gajadhur, p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego, Wiesław Sieńko ze Służby Celnej MF, Robert Opas z Komendy Głównej Policji i Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

W spotkaniu wzięli udział między innymi przedstawiciele: policji, Inspekcji Transportu Drogowego i  Służby Celnej, podległej Ministerstwu Finansów.

Intensywne kontrole przewozu zwierząt

Alvin Gajadhur, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Transportu Drogowego wyjaśniał, że prowadzone są  intensywne kontrole przewozu zwierząt.

- W tym momencie koncentrujemy się głównie na kontrolach przewożących trzodę chlewną. Sprawdzamy, czy przewoźnicy mają wszystkie niezbędne dokumenty, jak również pochodzenie zwierząt. Każdorazowo w przypadku kontroli pojazdów przewożących trzodę chlewną informowany jest o tym fakcie Powiatowy Lekarz Weterynarii, który decyduje o losie tego typu transportu. My możemy nakładać mandaty karne na kierowców, na osoby zarządzające transportem w przedsiębiorstwie, jak również decyzje administracyjne na przewoźników – wyliczał Alvin Gajadhur.

Uszczelnienie przejść granicznych

Podinspektor Wiesław Sieńko ze Służby Celnej Ministerstwa Finansów przypomniał, że współpraca z Inspekcją Weterynaryjną mająca na celu uszczelnienie przejść  granicznych trwa już od dłuższego czasu.

- Jest to współpraca bardzo dobra, mamy wiele porozumień, wspólnie określonych procedur i myślę, że to wychodzi nam dobrze – zapewniał podinspektor Wiesław Sieńko.

Działania policji

W działania  mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ASF włączyła się również policja. Jest to między innymi asystowanie lekarzom weterynarii przy wykonywaniu ich obowiązków, na przykład egzekwowaniu decyzji administracyjnych, podkreślał aspirant sztabowy Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

- Mówimy tu np. o odmowie wydania zwierząt, zabezpieczeniu miejsca ujawnienia martwych zwierząt, jeżeli chodzi o pas ruchu drogowego, do czasu przebadania takich zwierząt i usunięcia ich z drogi. Mamy również zadania dla patroli ruchu drogowego, które kontrolują transport drogowy, wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego. Mamy też nawiązany kontakt i współpracę z samorządem lokalnym oraz Powiatowymi Lekarzami Weterynarii. Zostali też wyznaczeni koordynatorzy zajmujący się ASF. Mówimy tutaj przede wszystkim o Białymstoku i komendach miejskich, powiatowych na tym terenie. Prowadzimy też rozpoznanie tego rynku, lokalnego handlu – wymieniał aspirant sztabowy Robert Opas.

Szybki odzew na apel Głównego Lekarza Weterynarii 

 Uczestniczący w spotkaniu Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski, uważa, że inspekcja weterynaryjna ma obecnie dobrych partnerów w walce z ASF.

- Bardzo dziękuję szefom służb, że zareagowali na mój apel w tak dynamiczny i szybki sposób. Ze swojej strony też zaangażowałem zwiększone siły, ponieważ 57 lekarzy weterynarii z Polski jest skierowanych na ten teren. Mam nadzieję, że to wystarczy – mówił Włodzimierz Skorupski.

W ostatnich dniach zbadano ponad 1500 próbek pobranych od świń. Wszystkie miały wynik ujemny.

W sprawie nielegalnego handlu prosiętami, co mogło stać się źródłem powstania nowych ognisk choroby, toczy się prokuratorskie śledztwo. 

Główny Lekarz Weterynarii ponowił apel do rolników o ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji oraz nienabywanie świń z niewiadomego źródła pochodzenia.

Dariusz Kwiatkowski, awi