Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 23.08.2016

Fundusze europejskie wspierają przedsiębiorców na wsi

Fundacja Wspomagania Wsi udziela pożyczek osobom, które chcą rozpocząć lub kontynuować działalność gospodarczą na wsi, w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i kujawsko-pomorskim.
Posłuchaj
  • O wsparciu przedsiębiorczości na wsi mówiła w audycji „Agro-Fakty” radiowej Jedynki: Anna Kosidło z Fundacji Wspomagania Wsi (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Najwyższa pożyczana kwota to 50 tysięcy złotych. Środki pochodzą z funduszy europejskich.

O obecnej skali, w jakiej realizowany jest program, mówi Anna Kosidło z Fundacji Wspomagania Wsi.

- W województwie podkarpackim Fundacja realizuje program ze środków europejskich od 2010 roku. Prawdopodobnie będziemy go realizowali do 2020 roku, bo taka jest umowa z Urzędem Marszałkowskim, które jest instytucją zarządzającą tym programem. W pozostałych województwach zakończyła się w tej chwili dystrybucja środków z programu rozwoju Polski Wschodniej. To jest duży cykliczny program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. My tam jesteśmy realizatorem. Czekamy na ogłoszenie nowego konkursu. Natomiast pomostowo w takich małych pożyczkach prawdopodobnie uruchomimy nasz własny fundacyjny kapitał, tak żeby przedsiębiorcy z tych rejonów mieli jednak stały dostęp do kapitału – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Pożyczki udzielane na korzystnych warunkach

Pożyczki są udzielane na korzystnych warunkach, poczynając od oprocentowania.

- Oprocentowanie jest niskie: 2,83 proc. bądź 2,63 proc. w skali roku. W zależności od tego, jaki projekt jest realizowany. Do tego dochodzi opłata dla doradcy pożyczkowego, który z nami współpracuje, do 3 proc. wartości pożyczki, jednak nie więcej niż 450 zł – podaje liczby Anna Kosidło. - Sugerujemy jeszcze pożyczkobiorcom, żeby zgłaszali się do swoich urzędów skarbowych z tymi umowami pożyczkowymi i żeby w konkretnym urzędzie zapytali, czy nie należy opłacić podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. od kwoty umowy. My tego nie możemy pobierać w naszej procedurze pożyczkowej. Nie możemy też jednolicie w całym kraju tej zasady ustalić. Każdy urząd skarbowy może mieć własną interpretację. Wiadomo, że te interpretacje czasami się trochę różnią. Zalecamy więc, żeby każdy pożyczkobiorca poszedł ze swoją umową do urzędy i zapytał – radzi ekspertka.

Na co można przeznaczyć pożyczkę?

Gama przedsięwzięć, na które można otrzymać pożyczkę, jest bardzo szeroka.

- Staramy się wspierać mieszkańców wsi, nie stricte rolnictwo, którzy chcą uruchomić np. zakład fryzjerski, aptekę, usługi leśne, usługi pielęgniarskie, można by wymieniać dużo pomysłów. Biznesy są przeróżne – wymienia Anna Kosidło.

Od 1997 roku, czyli od rozpoczęcia programu, Fundacja Wspomagania Wsi udzieliła ponad 17 tysięcy pożyczek na kwotę około 200 mln złotych.

Partnerami Fundacji są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Bank Światowy i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Dariusz Kwiatkowski, awi