Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 26.08.2016

ASF: jak rozpoznać i jak chronić świnie przed chorobą?

Człowiek oraz dziki to główne powody szerzenia się afrykańskiego pomoru świń w populacji trzody chlewnej w Polsce.
Posłuchaj
  • O afrykańskim pomorze świń w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Od 2011 roku odnotowano 108 przypadków ASF u dzików oraz 17 ognisk w gospodarstwach utrzymujących świnie.  

Chociaż od jakiegoś czasu w Polsce przeprowadza się intensywne działania, żeby ograniczyć występowanie ASF, to w ostatnich dwóch miesiącach, pojawiło się aż 14 nowych ognisk tej choroby.

Podstawowe środki bezpieczeństwa

- Wszystkie zwierzęta powinny być rejestrowane. Nie należy kupować zwierząt niewiadomego pochodzenia, należy unikać trzody chlewnej po okazyjnej cenie. Nie przestrzeganie tych zasad może powodować powstawanie nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń. A to jest bardzo kosztowne dla budżetu państwa. To także rujnuje dotychczasową tradycję hodowli trzody chlewnej, bo każdy kto kupi chore zwierzę doprowadzi do sytuacji, w której nie będzie już mógł, kilkanaście miesięcy zajmować się hodowlą – apeluje profesor Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.

Jak rozpoznać ASF?

Nietypowe, łatwe do zaobserwowania zachowania zwierząt należy jak najszybciej zgłaszać lekarzom weterynarii.  

- Te świnie zalegają, mają podwyższoną temperaturę, biegunkę. To są pierwsze symptomy m.in. ASF - przypomina Niemczuk.

Zasady bioasekuracji

Krzysztof Niemczuk mówi, że nawet ci  rolnicy, którzy mają po kilka świń powinni rygorystycznie przestrzegać zasad bioasekuracji.

- Jedna chora świnia może doprowadzić do wystąpienia afrykańskiego pomory świń w obszarze, w którym dotychczas ta choroba nie występowała i może dotknąć wielu innych sąsiadów, którzy mają większą hodowle – przekonuje rozmówca.

Jak wyeliminować ASF

Ta choroba musi być opanowana. Do tego potrzebne jest odpowiedzialne postępowanie i świadomość rolników oraz współpraca między różnymi instytucjami.

- Skuteczną metodą eliminacji afrykańskiego pomoru świń ze środowiska jest ograniczenia populacji dzików do poziomu, który zagwarantuje, że dziki już nie będą przenosiły ASF z lasu do hodowli. Należy te zwierzęta odseparować – dodaje specjalista.

Krzysztof Niemczuk uważa, że konieczne będzie także wprowadzenie weterynaryjnych świadectw zdrowia dla trzody chlewnej i mięsa na terenie całego kraju, a nie tylko w strefie zagrożonej.   

Aleksandra Tycner, abo