Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 26.08.2016

Jak powstrzymać ASF?

Trwa walka z Afrykańskim Pomorem Świń. W czwartek odbyło się kolejne spotkanie członków Zespołu Międzyresortowego do spraw ASF.
Posłuchaj
  • O walce z ASF mówili w audycji „Agro-Fakty” radiowej Jedynki: Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi i Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zdaniem Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, wiele rozwiązań   niezbędnych przy zwalczaniu choroby zostało już przyjętych, również przed nasileniem się jej występowania.

- 6 stycznia wydałem rozporządzenie ws. zwalczania i wczesnego wykrywania ASF. Nie można handlować nielegalnie. Wprowadziliśmy świadectwa zdrowia w strefach ochronnych. Te działania są zapisane w prawie, tylko trzeba je odpowiedzialnie realizować – podkreśla minister.

Świadectwa zdrowia dla zwierząt w całej Polsce

Wprowadzenie świadectw zdrowia dla zwierząt na terytorium całego kraju jest niezbędne, podkreśla Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

- Apelujemy do pana ministra o wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku świadectw na każde przemieszczenie trzody chlewnej na terenie całego kraju, a także świadectw na przesyłki surowego mięsa wieprzowego, gdyż to też może być wektor roznoszenia choroby. Umożliwi to kontrolę lekarzom weterynarii, a także policji, która też została włączona do tych działań, czy zwierzęta są legalnie przemieszczane. Jeżeli nie ma świadectwa, to znaczy, że zwierzę jest z niewiadomego miejsca pochodzenia. W tej chwili poza strefą z ograniczeniami nie obowiązują świadectwa, więc trudno jest skontrolować, skąd dane zwierzę pochodzi – mówi gość radiowej Jedynki.

Zmiany w systemie znakowania zwierząt

W obliczu pojawienia się dużej liczby ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń, zmian wymaga też system znakowania zwierząt, zaznacza Jacek Łukaszewicz.

- Zgodnie z ustawą obowiązek znakowania trzody chlewnej powstaje w momencie opuszczenia gospodarstwa. Powinno to być zaraz po odsadzeniu od maciory, gdyż nieoznakowane zwierzęta zmieniają 2-3 razy właściciela i dopiero na końcu są znakowane. Nie jesteśmy w stanie dojść, z którego gospodarstwa faktycznie to zwierzę pochodzi – mówi Jacek Łukaszewicz.

Związek Łowiecki zostanie rozwiązany?

Jak podkreśla minister Krzysztof Jurgiel, aby skutecznie przeciwdziałać ASF  konieczne jest  rzetelne wprowadzanie w życie przyjętych przepisów. Są z tym problemy.

- W lutym przyjąłem rozporządzenie o redukcyjnym odstrzale dzików, 40 tys. w strefie 50 km. Przeznaczyliśmy na to 18 mln zł. Niestety Związek Łowiecki nie spełnił tutaj swoje roli. Idzie to w kierunku rozwiązanie tego Związku, bo albo współpracuje z państwem i ta redukcja będzie dokonana, albo trzeba będzie podejmować inne działania, przez inne organizacje, które mamy w Polsce, zajmujące się bezpieczeństwem. Tutaj nie ma już żartów – zaznacza minister.

Zakaz uboju na potrzeby własne

W ocenie Jacka Łukaszewicza w ramach walki z ASF zasadne byłoby skorygowanie przepisów dotyczących uboju gospodarczego na własne potrzeby rolników.

- Konieczne jest wprowadzenie zakazu uboju na potrzeby własne w strefach objętych ograniczeniami. Należy też rozważyć takie ograniczenia na terenie całego kraju – uważa rozmówca „Agro-Faktów”.

Zdaniem ekspertów przy zwalczaniu ASF najbardziej skutecznymi narzędziami są  też likwidacja chowu trzody chlewnej w gospodarstwach nieprzestrzegających zasad bioasekuracji, zakaz handlu obwoźnego, zmniejszenie populacji dzików do pół sztuki na km2, a także skuteczny monitoring bierny, czyli zbieranie i utylizacja padłych dzików.

W komunikacie  wydanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stwierdza się, że w Instytucie Weterynarii w Puławach zbadano do tej pory 120 tysięcy próbek. Odnotowano 108 przypadków ASF u dzików oraz 17 ognisk w gospodarstwach utrzymujących świnie. 

Dariusz Kwiatkowski, awi