Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 06.09.2016

Walka z chorobami zakaźnymi zwierząt będzie skuteczniejsza

Lekarze weterynarii dostaną lepsze narzędzia do zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Rząd przyjął projekt ustawy, zmieniającej sześć innych aktów prawnych. Główną przesłanką do zmian jest oczywiście rozprzestrzeniający się w naszym kraju wirus ASF, ale dzięki nowej ustawie także walka z innymi chorobami zakaźnymi zwierząt będzie skuteczniejsza.
Posłuchaj
  • O projekcie nowej ustawy, dzięki której walka z chorobami zakaźnymi zwierząt ma być skuteczniejsza, mówili w audycji „Agro-Fakty” radiowej Jedynki: wiceminister rolnictwa Ewa Lech i Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

W wypadku afrykańskiego pomoru świń chodzi także o łagodzenie skutków tej choroby, mówi wiceminister rolnictwa Ewa Lech.

- Jeżeli chodzi o ustawę o ochronie zwierząt, która będzie zmieniana, tam są ściśle wyliczone przypadki, w których zwierzęta mogą być uśmiercane. Tutaj chcemy dać możliwość powiatowemu lekarzowi weterynarii zarządzenia uśmiercenia zwierząt np. świń w gospodarstwie, które ze względu na zakaz przemieszczania, nie może tych świń sprzedać do rzeźni czy innemu rolnikowi i w związku z tym te świnie przerastają, dobrostan ich się pogarsza. Będzie można zatem przerzedzić takie stado z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, za odszkodowaniem – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Obowiązek rejestracji i nadawanie numerów zwierzętom

Inną zmianą będzie obowiązek rejestracji i nadawanie numerów zwierzętom, podkreśla Ewa Lech.

- Teraz rolnik będzie musiał w ciągu 30 dni od momentu urodzenia się prosiaka zarejestrować go, a wszelkie przemieszczenia i zmiany co do ilości pogłowia będzie musiał zgłaszać w ciągu 7 dni. W takiej zaś sytuacji, z którą teraz mamy do czynienia, czyli zagrożenia rozszerzenia się choroby zakaźnej, będzie miał taki obowiązek w ciągu 24 godzin – mówi wiceminister rolnictwa.

Ten obowiązek dotyczy również pośredników, którzy przez jakiś czas posiadają zwierzęta, np. handlarzy i organizatorów, targów, konkursów czy wystaw.

„Zmiany powinny być głębsze”

To jest krok w dobrym kierunku, ale zmiany powinny być głębsze, uważa Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

- 12 sierpnia tego roku Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjnej zwróciła się do ministra rolnictwa, wskazując konieczność wprowadzenia w trybie natychmiastowym obligatoryjnych świadectw zdrowia dla świń w odniesieniu do wszystkich przemieszczeń żywych zwierząt wrażliwych na zarażenie wirusem ASF na terenie całego kraju, a także wprowadzenie świadectw zdrowia dla mięsa wieprzowego dla wszystkich przesyłek surowego mięsa wieprzowego również na terenie całego kraju. Gdyż jak pokazują ostatnie wydarzenia, to właśnie zarażone świnie, a także mięso może być wektorem roznoszenia ASF – podkreśla ekspert.

Większe uprawnienia dla powiatowych lekarzy weterynarii

Ponadto nie tylko rejestracja, ale znakowanie zwierząt jest konieczne, mówi Jacek Łukaszewicz. Dodaje -  dobrze, że powiatowi lekarze weterynarii dostaną większe uprawnienia, ale powinni być także lepiej opłacani.

- W tej chwili lekarze weterynarii odchodzą z pracy z Inspekcji tylko i wyłącznie z przyczyn finansowych. Lekarz po 10 latach pracy zarabia 2,5 tys. zł brutto – mówi Jacek Łukaszewicz.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna z aprobatą przyjęła propozycje wprowadzenia surowych sankcji za niezastosowanie się do zaleceń powiatowych lekarzy weterynarii, czyli po prostu karania za nieprzestrzeganie prawa.

Projektem nowej ustawy posłowie zajmą się na najbliższym posiedzeniu Sejmu i na nim powinna być także uchwalona.

Aleksandra Tycner, awi