Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 19.12.2016

Dopłaty bezpośrednie: jakie zmiany czekają rolników?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w przyszłym roku wsparcie bezpośrednie nadal będzie realizowane w czterech sektorach produkcji zwierzęcej i w ośmiu sektorach produkcji roślinnej. Wprowadzono zmiany w zasadach przyznawania płatności w sektorze młodego bydła, krów, owiec, roślin wysokobiałkowych, owoców miękkich i buraków cukrowych
Posłuchaj
  • O zmianach w dopłatach bezpośrednich dla rolników mówił w audycji „Agro-Fakty” radiowej Jedynki: profesor Adam Wąs z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Te najważniejsze zmiany to podział płatności do roślin wysokobiałkowych na osobną płatność do roślin pastewnych na ziarno oraz wycofanie się z dopłacania do roślin wysokobiałkowych na przyoranie, zmniejszenie stada krów, do którego przysługuje płatność z 30 do 20 krów, wycofanie się z dopłat do malin. W przypadku buraków cukrowych, w związku ze zniesieniem kwoty cukrowej, płatność będzie przysługiwała do wszystkich uprawianych buraków, a nie tylko do tych, które były objęte kwotą – wyjaśnia profesor Adam Wąs z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Zmieni się sposób dystrybucji środków

Zmieni się sposób dystrybucji środków przeznaczonych na wsparcie.

- W 2017 roku ogólna kwota dopłat nie zostaje zmieniona. Można powiedzieć o pewnych korektach dotyczących mechanizmu dystrybucji tych dopłat. Także te zmiany, które będą wprowadzone w 2017 roku, w skali kraju nie spowodują zwiększenia, bądź zmniejszenia poziomu płatności. Natomiast zmiany mogą wystąpić w przypadku poszczególnych typów gospodarstw, które prowadzą określoną wielkość produkcji, lub uprawiają określone rośliny – wyjaśnia profesor Adam Wąs.

Korekty będą dotyczyć pomocy dla rolników uprawiających rośliny wysokobiałkowe. Będzie to zależne od struktury upraw.

- Może się okazać, tak jak w poprzednim okresie, że zyskają rolnicy, którzy znacząco zwiększyli areał, przy okazji wywiązując się z konieczności wymogów zazielenienia. Ze względu na znaczący wzrost tych roślin, płatności stawki do hektara zostały zmniejszone w sposób zapewniający nieprzekroczenie koperty finansowej. I zyskali ci rolnicy, którzy znacząco zwiększyli areał. Ci, którzy zostali przy dotychczasowej powierzchni, otrzymali nieco niższe płatności. Obecnie może nastąpić podobne zjawisko, czyli rolnicy, którzy znacząco zwiększą areał roślin wysokobiałkowych uprawianych na ziarno, mogą liczyć na wyższe płatności – mówi ekspert.

Spodziewane zwiększenie powierzchni upraw buraków cukrowych

Podobne zjawisko może dotyczyć uprawy buraków cukrowych.

- Obecnie powierzchnia buraków objętych dopłatami była regulowana za pomocą kwoty. Teraz po zniesieniu kwoty możemy spodziewać się zwiększenia powierzchni upraw buraków cukrowych. Nie jest to w 100 proc. pewne, ale można przypuszczać, że coś takiego nastąpi. W tym wypadku należy się spodziewać obniżenia stawek płatności do hektara, a tym samym zyskają rolnicy, którzy będą mieli większą powierzchnię buraków – przewiduje profesor Adam Wąs.

W przypadku sektora owoców miękkich wsparcie będzie przysługiwało do upraw truskawek. Korekty będą wprowadzone w następstwie nowelizacji ustawy z 21 października 2016 roku, jak również w efekcie zmiany rozporządzeń  do tej ustawy.

Dariusz Kwiatkowski, awi