Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 03.01.2017

Kłopoty przed branżą mięsną: ASF i ptasia grypa obniżą ceny?

Przemysł mięsny to największa gałąź przemysłu spożywczego w Polsce.
Posłuchaj
  • Dlaczego dla polskiego eksportu mięsa tak groźne jest ASF i ptasia grypa, mówią w Agro Faktach radiowej Jedynki Michał Koleśnikow z Banku BGŻ BNP Paribas oraz Piotr Ziemann ze Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP. /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

̶  Miniony rok był dla branży trudny, chociaż ważny czynnik prorozwojowy, czyli eksport na szczęście nie wyhamował, potwierdza Michał Koleśnikow z Banku BGŻ BNP Paribas.

Nadal rośnie eksport mięsa drobiowego i wieprzowego

Jak wylicza, nadal rośnie eksport mięsa, w tym największy wzrost dotyczy mięsa drobiowego, rośnie też eksport mięsa wieprzowego, w przypadku mięsa wołowego nastąpił minimalny spadek.

Dla eksportu najgroźniejsze ASF i ptasia grypa

̶  Ogromnym zagrożeniem dla branży, a przede wszystkim dla eksportu mięsa i jego przetworów, są choroby odzwierzęce, które niestety mają swoje ogniska w Polsce - ocenia Piotr Ziemann ze Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP.
 
Jak podkreśla, te dwie choroby – ASF i ptasia grypa powodują, że sytuacja w branży mięsnej jest bardzo trudna.

Nawet 30 proc. mięsa zostanie zablokowana, spadną ceny

̶  Przewiduję, że 15-30 proc. mięsa zostanie zablokowane, stąd pojawią się turbulencje cenowe, rozpocznie się gra sieci handlowych przeciwko przetwórcom, mówi gość radiowej Jedynki.

Pokonanie chorób wymaga radykalnych działań

Problemu ASFu nie udaje się rozwiązać już od trzech lat, ptasia grypa to zagrożenie względnie nowe. Aby się z nimi uporać, zdaniem Piotra Ziemanna, potrzebne są bardzo radykalne kroki.

̶  Za każdym razem tak decyzje, jak i restrykcje muszą być natychmiastowe – mówi ekspert.

Kondycja całej branży mięsnej zależy od eksportu

Od eksportu  mięsa i jego przetworów w ogromnym stopniu zależy kondycja całej branży mięsnej. Ograniczenie eksportu niekorzystnie wpływa na sytuację na krajowym rynku, ceny mięsa spadają , co uderza zarówno w rolników jak i przetwórców.

Elżbieta Mamos, jk