Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 22.01.2017

Zielone obligacje stają się polską specjalnością

Miniony rok był przełomowym dla rynku obligacji. Po sierpniowej emisji tzw. panda bonds, czyli obligacji skarbowych w walucie chińskiej, pierwszej w Polsce i w Europie, a także jednej z pierwszych na świecie, w grudniu mieliśmy kolejną emisję, tym razem rządowych zielonych obligacji.
Posłuchaj
  • O nowej polskiej specjalności na rynku finansowych - o zielonych obligacjach, finansujących projekty środowiskowe, ekologiczne i socjalne, w Agro Faktach radiowej Jedynki. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

A w kolejce czekają następne pionierskie transakcje.

Zielone obligacje na projekty związane ze środowiskiem, ekologią, czystym transportem

─  Green bonds, czyli zielone obligacje, to instrumenty dłużne, które służą pozyskaniu pieniędzy na finansowanie inwestycji prośrodowiskowych –tłumaczy Piotr Dmuchowski, dyrektor zarządzający pionem skarbu w HSBC Bank Polska.

Jak wyjaśnia, z obecnej emisji będzie finansowane kilka projektów, w tym głównie związanych z transportem, ze wskazaniem na transport kolejowy, pasażerski.

─  Druga grupa projektów jest związana z obszarem odnawianiem lub naprawą obszarów postindustrialnych, następna z utrzymaniem i rozwojem parków narodowych a także z ekologicznym rolnictwem, mówi gość Polskiego Radia.

Zielone obligacje to polska specjalność

Polska od lat aktywnie działa na rynku obligacji i dobrze znana jest inwestorom zagranicznym, ale dzięki  zielonym obligacjom umocniła swój wizerunek i poszerzyła grono inwestorów.

─ Byliśmy pierwszym krajem, który tego typu papiery wartościowe wyemitował –mówi Łukasz Świerżewski, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Jak dodaje, wyemitowaliśmy pięcioletnie papiery o wartości 750 mln euro, wcześniej były też podobne obligacje, ale emitowały je instytucje, firmy, nie państwa.

Polska pierwsza wyemitowała zielone obligacje

Jednak to właśnie Polska zrobiła pierwszy krok i wyemitowała zielone obligacje, które otwierają drzwi i dają nowe możliwości.

Te obligacje wywołały bardzo duże zainteresowanie, rywalizowaliśmy w tym z Francją, mówi rzecznik resortu finansów.

Rynek zielonych obligacji jest bardzo rozwojowy

─ A rynek, zdaniem Piotra Dmuchowskiego, będzie się nadal dynamicznie rozwijał i powiększał. 

Nowa podkategoria green bonds – social bonds

Dodaje, że jeśli chodzi o nowe typy instrumentów, to w ramach zielonych obligacji pojawiła się nowa kategoria o nazwie social bonds, związanych z inwestycjami socjalnymi, takimi chociażby jak budownictwo mieszkaniowe, transport czy edukacja.

─ Ta tematyka jest szczególnie istotna dla samorządów, mówi gość radiowej Jedynki.

Będą nowe instrumenty?

─ Samo ministerstwo finansów nie wyklucza kolejnych pionierskich transakcji, choć nie zdradza szczegółów, poszukuje nowych obszarów –przyznaje Łukasz Świerżewski.

Jak przyznaje, poszukiwanie nowych obszarów wynika z dużej konkurencyjności na rynku, stąd liczą się innowacyjne pomysły.

Zdaniem ekspertów, kolejnym krokiem mogłyby być inwestycje związane z nowymi technologiami i wirtualną rzeczywistością.

Na razie, pula inwestorów i zakres środków, które są dostępne w ramach zielonych inwestycji jest coraz większa. A najwięcej emitentów takich zielonych papierów wartościowych mamy w Chinach, Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii i we Francji.

Elżbieta Szczerbak, jk