Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 06.02.2017

Jakie zmiany w płatnościach dla rolników za 2017 r.?

Wkrótce Agencja Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmować wnioski o płatności. Ubiega się o nie ponad 1 milion 300 tysięcy rolników.
Posłuchaj
  • Wnioski o płatności bezpośrednie za 2017 r. będą przyjmowane do 15 maja 2017 roku. O czym trzeba pamiętać, o tym w Agro Faktach./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

W zasadzie od lat wygląda to podobnie, warto jednak pamiętać o drobnych korektach.

̶  Od 15 marca rozpoczyna się przyjmowanie wniosków od rolników ubiegających się o płatności na rok 2017 - przypomina Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak wyjaśnia, spersonalizowane wnioski wysyłane są do rolników od połowy stycznia.

̶  We wniosku można się ubiegać o wszystkie realizowane przez Agencje płatności obszarowe, mówi gość Agro Faktów.

Nie będzie przedłużania terminu składania wniosków

Wnioski będą przyjmowane do 15 maja 2017 roku. Przez ostatnie dwa lata termin był wydłużany o miesiąc. W tym roku tak nie będzie – mówi Jolanta Dobiesz.

Za każdy dzień opóźnienia płatność zmniejszona o 1 procent

I przypomina, że ostateczny termin składania wniosków upływa 10 czerwca, ale za każdy dzień opóźnienia rolnik będzie miał zmniejszoną płatność o 1 procent.

Grupy producenckie muszą zweryfikować plany biznesowe ze względu na zastrzeżenia ARiMR

Prezesi niektórych grup producenckich dziwią się, że zweryfikowane pozytywnie przez Agencję Rynku Rolnego grupy muszą poddać weryfikacji swoje plany biznesowe drugiej Agencji - Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ta ma często do nich wiele zastrzeżeń.

Andrzej Niemirka, z Departamentu Działań Społecznych i Organizacji Producentów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia.

̶  Jeśli w planie mamy pewne, nazwijmy to, niedookreśloności, albo coś zostało napisane w sposób nazbyt ogólny, to zwracamy się do grupy z prośbą o wyjaśnienia, albo w sprawach mniej oczywistych, prosimy o rewizję planów, mówi Andrzej Niemirka.

Andrzej Niemirka przypomina, że zgodnie z ustawą, nowo rejestrowane grupy producentów muszą plan biznesowy sporządzić na okres 5 lat.  Formularz do niego opracowuje Agencja Rynku Rolnego, zgodnie z wytycznymi ministra rolnictwa.

Po nowelizacji ustawy o grupach producentów rolnych, ich tworzenie i nadzór nad nimi znajdują się obecnie w gestii Agencji Rynku Rolnego, przedtem byli to Marszałkowie Województw.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk