Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 06.03.2017

Walka z ubóstwem energetycznym wymaga nowych narzędzi

Ubóstwo energetyczne jest definiowane jako sytuacja, w której gospodarstwa domowe nie radzą sobie z zapewnieniem dostatecznej ilości energii cieplnej i elektrycznej, niezbędnych do zaspokojenia codziennych potrzeb.
Posłuchaj
  • Dlaczego walka z ubóstwem energetycznych wymaga pilnych zmian, wyjaśnia w Agro Faktach radiowej Jedynki Barbara Audycka, rzeczniczka prasowa Fundacji Habitat for Humanity Poland./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Podobnie jak w całej Unii Europejskiej, problem ten daje znać o sobie między innymi w Polsce.

Wieś najbardziej narażona na ubóstwo energetyczne

─ Na ubóstwo energetyczne narażeni są najbardziej mieszkańcy wsi, wyjaśnia Barbara Audycka, rzeczniczka prasowa Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Najbardziej narażone osoby starsze

Problem dotyczy w dużej mierze osób starszych, zarówno w mieście jak i na wsi.

─ Często następuje kumulacja zjawiska ubóstwa i ubóstwa energetycznego, podkreśla gość Agro Faktów.

─ Osoby starsze zamieszkują stare, źle izolowane domy, często mieszkają w dużych, drogich w utrzymaniu i ogrzewaniu mieszkaniach, mówi.

Dodatek energetyczny nie dla wszystkich, w dodatku bardzo mały

Jak dodaje, zbyt duże mieszkanie odbiera prawo do dodatku energetycznego, ten jest z kolei dosyć niski, wynoszący kilkanaście złotych miesięcznie.

Potrzeba nowych narzędzi wsparcia 

Trwa poszukiwanie sposobów rozwiązania problemu. Czekają na nie szczególnie mieszkańcy starych domów jednorodzinnych.

Brakuje narzędzi wsparcia dla mieszkańców domów jednorodzinnych

Tymczasem, jak podkreśla gość radiowej Jedynki, brak definicji ubóstwa energetycznego, uniemożliwia stworzenie adekwatnych do sytuacji narzędzi.

Na dzisiaj mamy tylko narzędzia adresowane do mieszkańców budynków wielorodzinnych, i rozproszone programy dla mieszkańców domów jednorodzinnych.

Walka ze zjawiskiem dotyczy czterech resortów

Trudności z rozwiązaniem  problemu ubóstwa energetycznego biorą się również stąd, że zajmuje się nim kilka ministerstw – środowiska, energii, infrastruktury i pracy.

Rząd analizuje obecnie funkcjonowanie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Szybkim sposobem na poprawienie sytuacji jest na pewno podwyższenie dodatku energetycznego, ale obok tego codziennego, należy stworzyć długoterminowe programy mające na celu poprawienie infrastruktury technicznej w domach jednorodzinnych z położeniem nacisku na izolację termiczną i efektywne ogrzewanie. 

Dariusz Kwiatkowski, jk