Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 01.07.2017

Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych. Jak uratować świat przed zalewem plastiku?

W poniedziałek na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych. Ale w wielu krajach, wśród nich i w Polsce, obchody już się zaczęły.
Kraje UE mają ograniczyć stosowanie plastikowych torebKraje UE mają ograniczyć stosowanie plastikowych toreb Pixabay.com
Posłuchaj
  • O szkodliwym wpływie torebek foliowych na środowisko mówiła w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Małgorzata Gęca ze Stowarzyszenia Zero Waste (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Małgorzata Gęca ze Stowarzyszenia Zero Waste, koordynująca akcję antyfoliówkową, podkreśla, że do uczestnictwa w imprezach zapraszane są dzieci. 

- Trwa właśnie piknik, najważniejsza impreza w związku z Dniem bez Foliówek. Najważniejsza, dlatego że skierowana do dzieci, które są najważniejszymi ambasadorami akcji i idei ekologicznych w swoich domach, na podwórkach i w szkołach. Impreza odbywa się w ramach Święta Spółdzielców, na ulicy Źurawiej 47 w Warszawie. W ramach pikniku uczymy dzieci, czym jest plastik, torebki foliowe i w jaki sposób można je zastąpić. Szyjemy tutaj torby wielorazowego użytku, które może dostać każde dziecko. Zapraszamy do współpracy przy szyciu rodziców. Do tych toreb dzieci mogą później schować skarby, które zostaną im po naszych wspólnych zabawach. Osoby zainteresowane tym, żeby Polskę uwolnić od foliówek zaczęły już kilka dni temu rozklejać plakaty w całym kraju. Po to, żeby zachęcać ludzi do rezygnacji z foliówek jednorazowych i używania toreb wielokrotnego użytku. W Warszawie 3 lipca odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Green Talks, które będzie poświęcone problemowi torebek foliowych. W czasie tego spotkania wystąpią naukowcy, fachowcy – zapowiada rozmówczyni radowej Jedynki.

Torby foliowe zanieczyszczają środowisko 

Plastikowe torby w ogromnej skali zanieczyszczają oceany.

- Powstają wyspy plastiku, są ogromne, 3 lub 4. Kilkakrotnie trafiłam na informację, że do 2020 roku w oceanach będzie wagowo więcej plastiku niż ryb – przestrzega ekspertka.

Rocznie do oceanów trafia około 50 tysięcy ton plastikowych toreb. Zjadają je zwierzęta. Ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków ginie z tego powodu, alarmuje organizacja ekologiczna WWF. 

Dariusz Kwiatkowski, awi