Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 21.11.2017

Przed nami podwyżki cen prądu. Może warto zmienić dostawcę?

Rośnie liczba osób, które zmieniają sprzedawcę energii. I dobrze, bo prąd ma zdrożeć.
Posłuchaj
  • O czekających nas podwyżkach cen energii elektrycznej oraz sposobach, jak je zmniejszyć, o tym a Agro Faktach radiowej Jedynki./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Czytaj także

Sprzedawcy prądu wystąpili o zmianę taryf do Urzędu Regulacji Energetyki.

− Jeśli urzędnicy zatwierdzą ich wnioski, to w przyszłym roku wzrosną nasze rachunki - mówi Beata Wereszczyńska-Dembska z URE.

I wyjaśnia, że taryfy muszą być zatwierdzone do połowy grudnia, czyli to czy zapłacimy więcej, będziemy wiedzieć pod koniec roku.

I dodaje, że przedsiębiorstwa energetyczne wnioskują o podwyższenie taryfy.

− Nie spodziewamy się, aby podwyżki były drastyczne, ale trzeba pamiętać że w skład taryfy wchodzą różne opłaty, stąd nie należy się spodziewać obniżek opłat za prąd, mówi gość Polskiego Radia.  

Podwyżki cen prądu w przyszłości są nieuchronne

 Potwierdza to Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Skoki cen energii zobaczymy już w najbliższej przyszłości.

Jak wyjaśnia, powodem czekających nas w przyszłości podwyżek jest wchodzenie nowych technologii wymagających nowych inwestycji oraz regulacje europejskie, które uniemożliwią produkcje energii i ciepła w dotychczasowy sposób.

Zmiana dostawy prądu pomoże uciec od podwyżek?

Sposobem na wygenerowanie w tej sytuacji oszczędności może być zmiana  sprzedawcy energii elektrycznej. Jak wynika z ostatnich danych Urzędu Regulacji Energetyki, w ciągu 10 lat blisko 710 tysięcy klientów zmieniło sprzedawcę energii elektrycznej.

− I ta liczba rośnie - podkreśla Beata Wereszczyńska-Dembska.

I wylicza, że po podliczeniu trzech kwartałów tego roku dostawcę zmieniło blisko 530 tys. gospodarstw domowych oraz 186 tys. odbiorców przemysłowych.

Na zmianie dostawy można oszczędzić nawet 200 zł rocznie

− Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w przypadku gospodarstw domowych może wygenerować oszczędności od kilkunastu do nawet 200 złotych rocznie. Do wyboru mamy ponad 30 firm, które dziś sprzedają energię - i warto się ich ofercie przyjrzeć - dodaje Marcin Roszkowski.

I dodaje, że trzeba pamiętać, że „prądu w prądzie” jest 25 procent, czyli opłata za zużyty prąd to 25 proc. rachunku, resztę stanowi dystrybucja i sposób w jaki dostajemy energię elektryczną do domu.

− Dlatego warto szukać nowych okazji na rynku, gdyż mamy wiele firm a także koncernów, które rywalizują o dostęp do klientów końcowych, mówi Marcin Roszkowski.

W zmianie dostawy pomoże nam porównywarka cen

Wybór sprzedawcy prądu powinniśmy zacząć od porównania cen. Możemy to zrobić np. za pomocą przygotowanej przez URE porównywarki, którą urząd aktualizuje na bieżąco o oferty dostawców energii.

A sama zmiana sprzedawcy prądu nie jest trudna. Wystarczy podpisać umowę sprzedaży z nowym dostawcą i to on za nas może załatwić wszystkie formalności.

Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia, Justyna Golonko, jk