Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 06.09.2018

Małe stado, czy duże trzeba stosować bioasekurację. Hiszpania z ASF walczyła 30 lat

Do 14 września rolnicy mogą składać wnioski o refundację wynoszącą do 75 proc.  sumy kosztów, związanych z bioasekuracją. Dostosowywanie gospodarstw do wymogów bioasekuracji ma zatrzymać rozprzestrzenianie się Afrykańskiego Pomoru Świń.

Dla kogo pomoc? 

Na pomoc mogą liczyć producenci rolni, prowadzący gospodarstwo, w którym utrzymywane są świnie. Możliwością uzyskania pomocy zostali objęci hodowcy trzody chlewnej z obszaru całego kraju.

Wsparcie może być udzielane  producentowi rolnemu, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Pomoc może być wykorzystana na różnego rodzaju przedsięwzięcia - wyjaśniała w radiowej Jedynce w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim Bożena Polak - dyrektor departamentu wsparcia krajowego w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czego dotyczy wsparcie?

"Wsparcie dotyczy wydatków poniesionych między innymi na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych oraz deratyzacyjnych, jak również produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego. Pomoc można również otrzymać na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt domowych".

Producent rolny może dostać pomoc w postaci refundacji w wysokości do 75 proc. wydatków poniesionych na dostosowanie gospodarstw do wymogów hodowli świń. Nabór wniosków o uzyskanie wsparcia rozpoczął się 27 sierpnia i potrwa do 14 września tego roku.


Dokąd z wnioskiem?

Wnioski można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę hodowcy trzody chlewnej.

"Bioasekuracja musi być stosowana niezależnie od tego czy ktoś ma duże stado, czy małe" - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski - minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rolnik powinien odizolować swoją produkcję trzody na tyle, żeby ASF nie przedostał się do jego gospodarstwa, a jeśli już do tego doszło, żeby choroba nie stała się zagrożeniem dla sąsiadów. 

Ścisłe stosowane zasad bioasekuracji pozwoliło zwalczyć Afrykański Pomór Świń w Hiszpanii, która jest obecnie liderem w produkcji wieprzowiny w Europie. Zmagania z ASF trwały w tym kraju aż 30 lat.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG