Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 10.09.2019

ARiMR: za przekazanie gospodarstwa innemu rolnikowi należy się wsparcie

Od 30 września do 29 października tego roku rolnicy będą mogli składać wnioski o uzyskanie wsparcia za trwałe przekazanie gospodarstwa innemu producentowi rolnemu.
Posłuchaj
  • O tym co należy wiedzieć na temat wsparcia za przekazanie gospodarstwa innemu rolnikowi - była mowa w radiowej Jedynce w audycji Agro Fakty - opracowanej przez Dariusza Kwiatkowskiego.
Czytaj także

Właściciel gospodarstwa uczestniczącego w tak zwanym systemie dla małych gospodarstw, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać  swoją ziemię innemu rolnikowi, może od 30 września bieżącego roku ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o specjalną rekompensatę z PROW na lata 2014-2020.

- Jest to kolejny nabór wniosków z tego poddziałania realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pomoc taka może być przyznana rolnikowi - osobie fizycznej, który spełnia  określone warunki, wyjaśniał w radiowej Jedynce Tomasz Kułak - dyrektor departamentu działań premiowych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rolnik taki musi być pełnoletni, wpisany do ewidencji producentów, uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw, który jest częścią płatności bezpośrednich.

- Pomoc wypłacana jest jednorazowo, a jej wielkość ustalana w oparciu o kwotę przyznaną rolnikowi w ramach systemu dla małych gospodarstw w 2015, czyli w roku przystąpienia do tego systemu. Wysokość wsparcia wylicza się jako iloczyn 120 proc. tej kwoty i liczby lat kalendarzowych obejmujących okres od daty przekazania gospodarstwa do końca roku 2020. Oznacza to, że rolnik przekazujący gospodarstwo w 2019 r. otrzyma dwukrotność 120 proc. płatności dla małych gospodarstw, czyli łącznie 240 proc. przyznanej wówczas kwoty - wyjaśnił Tomasz Kułak.

Pomoc przysługuje według kolejności ustalonej na podstawie liczby przyznanych punktów. Pod uwagę brana jest: po pierwsze  powierzchnia przekazywanego gospodarstwa.  Im większe gospodarstwo tym większa liczba punktów (gospodarstwo do 3 ha - 1 pkt; 3 do 6 ha - 3 pkt.; powyżej 6 ha - 5 pkt.). Wśród kryteriów jest też powierzchnia gospodarstwa rolnego przejmującego gospodarstwo od wnioskodawcy - preferowane są gospodarstwa mniejsze (gospodarstwo do 5 ha - 3 pkt.; 5  do 10 ha - 2 pkt.; powyżej 10 ha - 1 pkt).

Ważna jest także informacja czy gospodarstwo przekazane jest osobie fizycznej, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy ma nie więcej niż 40 lat i jest ubezpieczona jako rolnik na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie. Jeżeli tak jest - rolnik otrzymuje 3 pkt.

Minimalna liczba punktów uprawniająca od uzyskania pomocy wynosi 2 punkty.

Gospodarstwo powiększone na skutek przejęcia gruntów od rolnika wnioskującego o rekompensatę musi osiągnąć powierzchnię co najmniej równą średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w kraju (lub w województwie, jeżeli średnia wielkość liczona dla danego województwa jest mniejsza niż w kraju).

Przekazanie gospodarstwa musi być trwałe czyli odbyć się wyłącznie na podstawie umowy sprzedaży albo umowy darowizny. Ponadto rolnik przejmujący grunty musi zobowiązać się, że będzie na nich prowadził działalność rolniczą przez okres co najmniej 5 lat.

Rolnik przekazujący swoje gospodarstwo może zachować na własne potrzeby nie więcej niż 0,5 ha gruntów rolnych.

Rolnicy, którzy chcą przekazać gospodarstwo mogą składać wnioski o przyznanie pomocy w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwych ze względu na położenie gospodarstwa. Mogą je również wysłać listem poleconym.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014– 2020.

ARiMR 2019, Dariusz Kwiatkowski, akg