Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 27.02.2013

Wielka narodowa manifestacja wolności

Goście "Trójki na poważnie" omówili mało znany aspekt polityczno-wojskowy powstania styczniowego, a przypomniany choćby dzięki wydaniu reprintu dzieła Józefa Piłsudskiego "22 stycznia 1863", czy książki Bogusława Szwedo "Powstańcy styczniowi odznaczeni orderem wojennym Virtuti Militari".
Artur Grottger, Cykl Polonia, IV. BitwaArtur Grottger, Cykl "Polonia", IV. Bitwa Wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
  • "Trójka na poważnie" - 27 lutego 2013
Czytaj także

Powstanie styczniowe to czyn zbrojny, ale i pierwsza po wielu latach wielka narodowa manifestacja wolności. Żołnierzy wyklętych znajdziemy także wśród tamtych powstańców, tak jak sto lat później znaleźli się Polacy, którzy wybrali wilczy szlak. O nich też była mowa w audycji w przeddzień święta państwowego, 1 marca Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Powstanie styczniowe - zobacz serwis specjalny >>

Prof. Janusz Odziemkowski przybliżył atmosferę, jaka panowała w Polsce 150 lat temu, działalność wielkiej emigracji,  budzące się w Europie ruchy niepodległościowe i oczekiwania związane z nowym carem - Aleksandrem II, nazywanym także w literaturze rosyjskiej ostatnim wielkim carem Rosji, który ma pomysł na reformę imperium.

Bogusław Szwedo mówił o podziale na "białych" i "czerwonych" oraz działaniach obu stronnictw. Goście Wojciecha Reszczyńskiego omówili powstanie styczniowe od strony organizacyjnej, wojskowej, militarnej. Bogusław Szwedo nakreślił sylwetki uczestników powstania. - Byli to gimnazjaliści, studenci, właściciele ziemscy, oficjaliści, rzemieślnicy - wyliczał.

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis specjalny>>

Czy powstania narodowe były potrzebne, jak wyglądała branka do rosyjskiego wojska oraz jak Europa zareagowała na powstanie styczniowe? Dowiesz się słuchając całej audycji, którą przygotował i prowadził Wojciech Reszczyński .
"Trójki na poważnie" można słuchać w każdą ostatnią środę miesiąca między północą a godz. 2.00

''