Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 14.03.2014

Muzeum Śląskie - powrót Festiwalu Tauron Nowa Muzyka do centrum Katowic

Po dwóch latach przerwy Festiwal Tauron Nowa Muzyka wraca na swoje stałe miejsce w samym centrum Katowic.
Muzeum Śląskie - powrót Festiwalu Tauron Nowa Muzyka do centrum KatowicTauron Nowa Muzyka/ mat. prom./ Radosław Kazimierczak

W ciągu ostatnich dwóch lat, gdy odbywał się w katowickiej Dolinie Trzech Stawów, tereny po KWK "Katowice”, uległy gruntownemu przekształceniu, stając się zalążkiem przyszłej Katowickiej Dzielnicy Kultury. Na zrewitalizowanym obszarze poprzemysłowym stanęły budynki Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego, która ma szansę stać się jedną z najnowocześniejszych instytucji muzealnych w Polsce. Pokopalniane budynki, w tym charakterystyczna wieża szybu wyciągowego, stanowiąca przez lata jeden z symboli festiwalu, uległy przekształceniu w nowoczesne przestrzenie wystawiennicze, a wokół nich wyrosły nowe, niezwykle intrygujące budynki, składające się na infrastrukturę obiektu.
Organizatorzy festiwalu zamierzają ją w tym roku wykorzystać w całości, zapraszając na koncerty, których tło stanowić będzie jedyna w swoim rodzaju panorama stolicy Górnego Śląska rozciągająca się tuż za główną sceną festiwalu. Chcą także ściągnąć publiczność pod ziemię – bo to właśnie tam, w podziemnej części Muzeum, wykorzystującej dawne kopalniane wyrobiska, odbędą się najciekawsze showcase’y prezentujące najlepszych polskich i zagranicznych wykonawców z niewielkich, niezależnych wytwórni.
Opinią na temat i Festiwalu i jego powrotu na teren Muzeum Śląskiego, podzielili się ludzie niezwykle ważni dla jego rozwoju:
Piotr Uszok – Prezydent Miasta Katowice
Niezmiernie cieszy mnie fakt, iż festiwal Tauron Nowa Muzyka wraca na swoje pierwotne miejsce. Miejsce, które w tym czasie przeszło ogromną metamorfozę. Świadkami festiwalu nowych brzmień będziemy ponownie na terenie po kopalni Katowice, terenie, który przeistoczył się w Strefę Kultury. W miejscu tym powstają nowe Muzeum Śląskie, nowa Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a wkrótce ukończona zostanie budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Mam wielką nadzieję, że przybyli z całego świata uczestnicy festiwalu odkryją nową jakość zarówno imprezy jak i Katowic.
Arkadiusz Chęciński - Członek Zarządu Województwa
Festiwal Tauron Nowa Muzyka staje się coraz ważniejszym wydarzeniem muzycznym w Polsce. Cieszę się, że znów w centrum Aglomeracji Górnośląskiej, w niepowtarzalnym klimacie, w niezwykle oryginalnej scenerii nowego Muzeum Śląskiego zabrzmi muzyka najlepszych wykonawców muzyki elektronicznej i improwizowanej. Konsekwentnie realizowana formuła programowa, perfekcyjna organizacja i wspaniali ludzie – muzycy i ich fani – to recepta na sukces festiwalu. Wierzę, że objawi się tutaj wiele talentów, które podbiją serca słuchaczy.
Paweł Gniadek - Dyrektora Departamentu Komunikacji Rynkowej i PR TPE
TAURON Polska Energia jest sponsorem festiwalu TAURON Nowa Muzyka od pięciu lat. Festiwal, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 25 tysięcy fanów, to doskonały przykład, że nie tylko pop, ale i ambitna alternatywna muzyka może być efektywnym projektem dla sponsora. Cieszymy się, że udało nam się wspólnie znaleźć formułę kulturalną interesującą dla widzów, którzy w znacznej części są lub będą naszymi klientami. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że festiwal organizowany jest w Katowicach, mieście, w którym znajduje się siedziba TAURON Polska Energia i ważnych spółek naszej Grupy.
Dr Dominik Abłamowicz - Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach
Powrót festiwalu Tauron Nowa Muzyka na teren Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego to szansa, aby zobaczyć do tej pory nie udostępniane szerokiej publiczności odrestaurowane pokopalniane budynki oraz nowoczesne przestrzenie części podziemnej. Projekt Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego zakładał minimalną ingerencję w otoczenie i maksymalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod powierzchnią ziemi, aby poprzemysłowy krajobraz Katowic uległ niewielkiej zmianie. Z zewnątrz widoczne są jedynie szklane boksy doświetlające muzealne wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu nowa siedziba nawiązuje do pierwotnej funkcji terenu, który obecnie został przekształcony w przestrzeń parkowo-publiczną, służącą mieszkańcom regionu jako teren rekreacyjny. Dwóm zrewitalizowanym pokopalnianym obiektom nadano nowe funkcje: dawny budynek maszynowni został zaadaptowany na restaurację, a magazyn odzieży na budynek Centrum Scenografii Polskiej – oddziału muzeum posiadającego unikatową w skali kraju kolekcję scenografii teatralnej i filmowej. Uczestnicy festiwalu zobaczą także wnętrza głównego budynku, które w przyszłości w pełni zostaną oddane sztuce i szeroko rozumianej kulturze.

(źródło: materiały prasowe)