Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 23.06.2014

Utracone pieniądze pożytku publicznego

Międzynarodowa fundacja Greenpeace straciła w spekulacjach walutowych blisko 4 mln euro z funduszy zebranych od darczyńców. Czy pomnażanie zysków na operacjach walutowych to legalny sposób pozyskiwania pieniędzy przez organizacje pozarządowe? Co NGO wolno zrobić z funduszami?
Utracone pieniądze pożytku publicznegoflickr/Bohman
Posłuchaj
  • 23.06.14 "Katarzyna Guzek: Błędna decyzja dyrektora finansowego Greenpeace International spowodowała utratę blisko 4 mln euro (...)"

Przedstawiciele Greenpeace International wydali oficjalne oświadczenie, a Greenpeace Polska rozwiewał wątpliwości odnośnie zdarzenia.

- To nie były żadne spekulacje ani inne ryzykowne działania. Dyrektor finansowy Greenpeace podjął błędną decyzję ws. stałej umowy na wymianę walut. Niestety, ta decyzja przekraczała jego kompetencje, a konsekwencje są takie, jak widać – tłumaczyła na antenie Polskiego Radia 24
Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska.

Jak działają organizacje w naszym kraju? Czy polski system finansowania organizacji pozarządowych jest transparentny i sprawdzalny na poziomie finansowym? Gość PR24 Monika Chrzczonowicz, ekspertka ze Stowarzyszenia Klon/Jawor, uważa, że nasz system jest klarowny.

- W organizacjach są przeprowadzane kontrole, audyty i inne procedury sprawozdawcze, możliwe do zweryfikowania, wymagane prawnie – zapewnia Monika Chrzczonowicz. Dodaje, że robi to każda organizacja w Polsce. Problemy Greenpeace International oceniła jako błąd wewnętrzny. W Polsce działa ok. jedenastu tysięcy organizacji pozarządowych. Czy wpadka międzynarodowej organizacji ekologicznej może wpływać negatywnie na ich wizerunek?

– Nie sądzę. Darczyńcy zawsze sprawdzają, na co przeznaczają swoje pieniądze, a sprawozdania finansowe nie są tajne – zapewnia Monika  Chrzczonowicz ze Stowarzyszenia Klon/Jawor.


PR24/dk