Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Paweł Michalak 12.03.2019

USA: Boeing zapowiada zmianę oprogramowania w samolotach typu 737 Max

Amerykański koncern lotniczy Boeing poinformował, że "w nadchodzących tygodniach" dokona aktualizacji oprogramowania we wszystkich samolotach typu 737 Max. Koncern potwierdził, że zmian w oprogramowaniu w 737 Max 8 i 737 Max 9 oczekuje amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).
Posłuchaj
  • Amerykańska Federalna Administracja lotnicza zapewnia, że Boeingi 737 Max kwalifikują się do lotów. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)
Czytaj także

W komunikacie firma nie odniosła się do niedzielnej katastrofy boeinga 737 Max 8 w Etiopii, w której zginęło 157 osób, w związku z planowanymi zmianami oprogramowania. Boeing przekazał natomiast kondolencje rodzinom ofiar.

airline 1200.jpg
Katastrofa samolotu Ethiopian Airlines. Odnaleziono czarne skrzynki boeinga 737

Amerykański producent poinformował, że w następstwie katastrofy samolotu tego samego typu w Indonezji w październiku ubiegłego roku, w której zginęło 189 osób, od kilku miesięcy pracuje nad ulepszeniem oprogramowania komputerowego systemu stabilizacji i kontroli lotu. Boeing podkreślił, że celem tych zmian jest, by "bezpieczny samolot był jeszcze bezpieczniejszy".

Aktualizacja oprogramowania "zostanie wdrożona w całej flocie 737 Max w nadchodzących tygodniach" - zapewnił Boeing.

Po niedzielnej katastrofie boeinga 737 Max 8 w Etiopii, maszyny tego typu uziemiły Chiny i Indonezja. Loty 737 Max 8 zawiesiły także etiopskie linie lotnicze Ethiopian Airlines i meksykański przewoźnik Aeromexico. Tymczasowe uziemienie boeingów 737 Max zapowiedziały we wtorek władze Singapuru. 

"Boeingi 737 Max są bezpieczne"

W odpowiedzi amerykańska Federalna Administracja Lotnicza wydała specjalny komunikat, w którym podtrzymała, że boeingi 737 Max są bezpieczne. Przedstawiciele agencji zapewnili, że cały czas monitorują i poddają ocenie samoloty. "Jeśli zidentyfikujemy problemy mające wpływ na bezpieczeństwo, podejmiemy natychmiastowe i właściwe działania" - głosi komunikat.

Jednak przewodnicząca Związku Zawodowego Profesjonalnych Stewardess i Stewardów Lori Bassani powiedziała, że choć żaden z pracowników linii lotniczych nie odmówił stawienia się w pracy, to wielu jest zaniepokojonych wypadkami.

Prezes firmy Boeing Dennis Muilenburg oświadczył, że z ciężkim sercem przyjął wiadomość o katastrofie etiopskiego samolotu. Podkreślił, że maszyny boeing 737 Max mają na swoim koncie setki tysięcy godzin bezpiecznych lotów. "Mamy zaufanie do bezpieczeństwa 737 Max oraz do ludzi, którzy je zaprojektowali i produkują" - oświadczył Muilenburg.

paw/