Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Michalak 22.06.2020

XVI-wieczny kościół w Łapanowie zalany. Małopolska gmina szacuje straty po ulewach

Nawet 17 milionów złotych mogą wynosić straty w samej infrastrukturze gminnej wyrządzone w małopolskim Łapanowie po tym, jak centrum miejscowości zalała woda z wezbranej Stradomki - szacuje wójt gminy Andrzej Śliwa.

W nocy z soboty na niedzielę wezbrane wskutek ulewnego deszczu Stradomka i Tarnawka przelały się przez wał przeciwpowodziowy i zalały centrum Łapanowa. Podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, gospodarczych, rynek oraz kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych. Kilkadziesiąt osób musiało być ewakuowanych przez strażaków.

Zniszczona infrastruktura gminna

powodz pap 1200.jpg
Podtopienia i zalane domy na Dolnym Śląsku. Szef KPRM: pomoc dla poszkodowanych w ciągu kilku dni

- Jeżeli chodzi o infrastrukturę gminną, zniszczone są: drogi, szkoła i boiska wielofunkcyjne w Grabiu, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, trzy przepompownie ścieków i przepompownia wody, przedszkole, dom kultury i biblioteka. Szacujemy, że straty wyniosą ok. 17 mln zł - mówił Andrzej Śliwa. - Sytuacja finansowa gminy nie jest najlepsza, dlatego bez wsparcia ze strony państwa nie będziemy w stanie sami odbudować zniszczeń - podkreślił.

Czytaj także:

W bardzo złej sytuacji są także przedsiębiorcy: właściciele sklepów i punktów usługowych, którzy ze swoich lokali usuwają szlam i zniszczone wyposażenie.

Na terenie łapanowskiej parafii woda zalała: zabytkowy drewniany kościół z początku XVI wieku p.w. Św. Bartłomieja Apostoła, dolny poziom wybudowanej obok nowej świątyni, plebanię, wikarówkę oraz budynek Domu Księdza Emeryta i garaże.

Woda sięgała poziomu metra

- Słowo tragedia czy dramat to za mało, żeby oddać to, co się tutaj stało. Zalany został zabytkowy kościół z 1529 roku, polichromia, ołtarze, ornaty, paramenty liturgiczne - powiedział proboszcz parafii ks. Bogusław Zając. Dodał, że woda, która wtargnęła do zabytkowej świątyni, sięgała poziomu metra. Dzięki ogromnemu wysiłkowi strażaków, parafian, księży i wolontariuszy udało się uprzątnąć teren wokół nowego kościoła na tyle, że o g. 15.00 dzieci, które wcześniej w czterech turach miały przystąpić do komunii świętej, przyjęły ją wszystkie razem.

East News burza strażacy interwencja 1200.jpg
"Prawie cały powiat jest zalany". Podtopienia w małopolskim

W poniedziałek w sprzątaniu terenu parafii pomagali harcerze i wolontariusze. - Ciągle wytłaczamy wodę z podziemi nowego kościoła oraz z plebanii. Próbujemy uprzątnąć parafię, ale to długa i żmudna praca, to walka ze szlamem i tym, co woda przyniosła - mówił ks. Zając.

Od lat władze Łapanowa zabiegają o modernizację wałów przeciwpowodziowych: ich wydłużenie i podwyższenie. Po powodzi z 2010 roku w ramach programu ochrony przed powodzią w dorzeczu Górnej Wisły zlecono nawet wykonanie prac geodezyjnych, ale przeszkodą stał się nieuregulowany stan prawny gruntów. W międzyczasie pojawiła się koncepcja budowy zbiorników retencyjnych, które miały przejąć część fali wezbraniowej. - Ale decyzja w tej sprawie nie zapadła. Bardzo chcielibyśmy, aby ona już była. Bez tego Łapanów nie będzie bezpieczny - mówił wójt Andrzej Śliwa.

Jak mówiła w poniedziałek dziennikarzom dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora, po ostatnich zdarzeniach trwają rozmowy, by przyśpieszyć modernizację wałów w Łapanowie.

paw/