Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 14.07.2020

Beata Kempa: do zjednoczenia Polaków potrzebna jest wola obu stron

- Polacy to wspólnota, ale nie może być tak, że jedna ze stron sporu politycznego nieustannie atakuje drugą - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Kempa, europoseł, wiceszefowa Solidarnej Polski. 

21 lipca Państwowa Komisja Wyborcza uroczyście przekaże prezydentowi Andrzejowi Dudzie uchwałę o wyniku wyborów. W poniedziałek PKW ogłosiła oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. Zwyciężył Andrzej Duda, który uzyskał 51,03 procent ważnych głosów, natomiast Rafał Trzaskowski - 48,97 procent.

Europoseł Beata Kempa odniosła się do doniesień o "podzielonej Polsce". Jej zdaniem wszystko da się połączyć, jeśli jest do tego wola dwóch stron. Przytoczyła opowieść z jednego z wyjazdów kampanijnych na Opolszczyźnie.


1200_Szczerski_PR1.jpg
"Kluczem była wiarygodność". Krzysztof Szczerski o zwycięstwie Andrzeja Dudy

"Może być normalnie"

- Na spotkanie moje i ministra Kowalskiego przyszły dwie grupy: nasi zwolennicy z biało-czerwonymi flagami i druga bardzo głośna grupa z flagami tęczowymi. Postanowiłam zaintonować hymn Rzeczypospolitej i okazało się, że wszyscy zaczęli razem śpiewać. Podział przestał istnieć - podkreśliła Beata Kempa.

Jak dodała, to dało nadzieję na to, że może być normalnie, i wskazała na wyniki wyborów prezydenckich w pierwszej turze. - Okazało się, że zachodnia Polska wcale nie jest zabetonowana, bo prezydent Andrzej Duda zaczął i tam zyskiwać wyborców. To wszystko jednak wymaga pracy - mówiła europoseł.


Posłuchaj
14:57 _PR24_AAC 2020_07_14-07-15-30.mp3 B. Kempa o sytuacji po wyborach prezydenckich ("24 pytania - rozmowa poranka")

 

"Kapitał ma narodowość"

Jako wiceprezes Solidarnej Polski odniosła się do wypowiedzi szefa tego ugrupowania Zbigniewa Ziobry, który powiedział iż "nie powinno być tak, że część mediów staje się tak naprawdę sztabem wyborczym jednego z konkurentów i nie możemy udawać, że tego nie widzimy". Podkreślił, że trzeba "zadbać o podstawowe mechanizmy działania demokracji, do nich należy na pewno rzetelne informowanie o tym, co dzieje się realnie w obszarze władzy publicznej w Polsce."

- Dziś metody walki są inne, a kapitał który zasila część mediów ma narodowość. Oddziałuje się poprzez obce myślenie i to jest groźne dla Polski i trzeba się nad tym zastanowić i żądają od nas tego obywatele - powiedziała.


Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

Prowadząca: Dorota Kania

Gość: Beata Kempa (europosłanka, wiceprezes Solidarnej Polski)

Data emisji: 14.07.2020

Godzina: 7.15