Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 24.07.2020

Maciejewski: w świecie Zachodu liberałowie i lewica mają większe prawa

- Liberalni intelektualiści, pod płaszczem ochrony praworządności, wciskają ludziom na przykład ideologię gender - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta, Jakub Maciejewski z "Sieci". Gośćmi audycji byli też: Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Paweł Krulikowski z portalu reo.pl.

Goście PR24 rozmawiali między innymi o tym, że Parlament Europejski nie akceptuje ustaleń szczytu dotyczących unijnego budżetu na najbliższe 7 lat i domaga się zmian. Europosłowie negatywnie ocenili też ograniczenie wydatków i złagodzone zapisy dotyczące mechanizmu praworządnościowego.

Napisali, że "PE głęboko ubolewa, że przywódcy rozwodnili i osłabili zapisy dotyczące powiązania oceny stanu praworządności z finansowaniem z unijnego budżetu".

Niemcy

Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa powiedział, iż sens łączenia praworządności z funduszami widzą dominujące gospodarki w Europie, a zwłaszcza Niemcy, którzy w tzw. zielonym ładzie są zaawansowani. - Na pewno chcieliby te włożone w transformację pieniądze odzyskać - podkreślił.


mid-20722093 (1).jpg
Konrad Szymański o rezolucji PE: budżet nie jest na razie zagrożony

Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci" dodał, że łączenie wypłaty funduszy unijnych z praworządnością to "pałka polityczna". - Dziś na Zachodzie pojęcie praw człowieka jest bardzo rozciągane, na przykład na promocję homoseksualizmu - mówił.

Podkreślił, że w świecie Zachodu liberałowie i lewica mają większe prawa. Taka zresztą - jak zauważył - była doktryna przewrotu obyczajowego lat 60. - że tolerancja dla prawicy nie istnieje. - To było formalnie zawarte w pismach, np. Herberta Marcusego, który tak właśnie zakładał - mówił.

"Działanie polityczne"

Posłuchaj
23:05 PR24_MPLS 2020_07_24-08-36-11.mp3 T. Truskawa, J. Maciejewski, P. Krulikowski ("Debata poranka")

 

Paweł Krulikowski z portalu reo.pl uznał z kolei, że poszukiwanie sensu w działaniach UE to dość ambitne zadanie. - Oczywiście nie ma sensu w łączeniu wypłacania funduszy z praworządnością i realizacją polityki klimatycznej - powiedział.

Jak podkreślił, państwa, które wprowadziłyby praworządność, miałyby problem z kryteriami, czyli - jak zauważył - z tym, które państwo je spełnia, a które nie. Jak podkreślił, rezolucja PE wyraźnie pokazuje, że mamy do czynienia z działaniem czysto politycznym.


Audycja: "Debata Poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa), Jakub Maciejewski ("Sieci") i Paweł Krulikowski (reo.pl)

Data emisji: 24.07.2020

Godzina: 8.36