Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Michalak 14.08.2020

"To zwycięstwo było też wymodlone". Uroczystości religijne z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą

Pod hasłem "Dziękujemy i czuwamy" w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie odbędą się uroczystości ku czci Patronki Warszawy. Z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą, podczas Eucharystii, której przewodniczył będzie arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcona zostanie złota buława hetmańska ufundowana Patronce Warszawy i Strażniczce Polski, jako wotum dziękczynne za zwycięstwo nad bolszewikami.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów Jan Józef Kasprzyk przywołał słowa Świętego Jana Pawła II z 1999 roku, kiedy w Radzyminie spotkał się z ostatnimi żyjącymi żołnierzami roku 1920 i mówił, że nad Wisłą stał się Cud.

1200 sulej.jpg
100. rocznica Bitwy Warszawskiej. W Sulejówku otwarte zostanie Muzeum Józefa Piłsudskiego

- Narzędziem tego Cudu w wymiarze ludzkim była polska armia i jej wódz. Ale my ludzie wierzący wiemy dobrze, że to zwycięstwo było też wymodlone. Że nowenna i zawierzenie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przez Episkopat Polski w lipcu 1920 roku na Jasnej Górze - Narodu i Państwa polskiego do tego zwycięstwa się przyczyniło. Wierzymy w to głęboko. To była też ogromna rola polskich duchownych. To był apel Episkopatu Polski do biskupów całego świata o modły aby ratować nie tylko Polskę ale całą Europę - podkreśla Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Zobacz także:

Autorka książki "Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą" profesor Ewa Storożyńska pisze, że walczący w Bitwie Warszawskiej Rosjanie ujrzeli przed sobą Matkę Bożą, co w konsekwencji zapobiegło dalszemu marszowi czerwonoarmistów na Zachód.

Ofiara ks. Skorupki i por. Pogonowskiego

"Nie byłoby dwukrotnego zjawienia się Matki Bożej bolszewikom, nie byłoby tego wiekopomnego Cudu, gdyby dwie osoby nie ofiarowały swojego życia jako żertwy ofiarne. Jedna to ksiądz Ignacy Skorupka, a druga to porucznik Stefan Pogonowski. Nie byłoby zjawienia się Bogurodzicy gdyby oni nie ofiarowali swojego życia w zamian za uwolnienie Polski od bolszewików" - pisze profesor Ewa Storożyńska.

663.jpg
Stulecie Bitwy Warszawskiej. Odsłonięto tablicę poświęconą ks. Skorupce i Armii Ochotniczej

Jezuita ojciec Mariusz Bigiel, dodaje, że wydarzenie ma przypomnieć, że czcimy Maryję jako królową i hetmankę, której władzę nad Polską i wojskiem powierzył w 1656 r. król Jan Kazimierz, ustanawiając Ją Królową Korony Polskiej.

Hetmańska buława zostanie poświęcona podczas dzisiejszej Mszy św. o godz. 19:00 przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP w obecności o. Lesława Ptaka SJ, superiora zakonu jezuitów, kustosza sanktuarium MB Łaskawej oraz m.in. przedstawicieli Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej, współfundatorów buławy.

Wcześniej, o godz. 18:00 ulicami Starego Miasta przejdzie procesja z figurą Matki Bożej Łaskawej. Uroczystość ku czci Patronki Warszawy zakończy modlitewny koncert z udziałem Huberta Kowalskiego, Leopolda Twardowskiego, Jana Budziaszka, Jubileuszowej Orkiestry i Chóru oraz Muzyków Poznańskiego Wielbienia.

paw/