Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marek Grabski 08.10.2020

Karczewski: większość senatorów PiS poprze nowelizację ustawy o ochronie zwierząt

- Zdecydowana większość senatorów PiS będzie głosować zgodnie z ustaleniami partyjnymi i poprze nowelę o ochronie zwierząt - zapowiedział senator Stanisław Karczewski. Z kolei Józef Łyczak (PiS) oświadczył, że jeśli zgłoszone przez niego poprawki nie zostaną przyjęte, zagłosuje wbrew partyjnej dyscyplinie.

W czwartek od godz. 13.00 senacka komisja ustawodawcza ma kontynuować prace nad przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS; w piątek przepisami zajmie się senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi.

Posiedzenie Senatu odbędzie się w tej sprawie we wtorek 13 października. Nowela m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, ogranicza ubój rytualny tylko do potrzeb polskich gmin wyznaniowych i nadaje dodatkowe prawa organizacjom zajmującym się ochroną zwierząt.

senat sala pap 1200.jpg
"Piątka dla zwierząt". Senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi pracuje nad ustawą

"Jesteśmy za tą formą, która uzyskała konsensus polityczny"

Senator Stanisław Karczewski zapewnił, że podczas posiedzenia Senatu "zdecydowana większość senatorów PiS będzie głosowała zgodnie z ustaleniami partyjnymi" i poprze nowelę w takiej formie, w jakiej wyszła z Sejmu. - Jesteśmy za tą formą, która uzyskała konsensus polityczny - podkreślił.

Poprawki do noweli

Na ostatnim posiedzeniu komisji rolnictwa senator PiS Józef Łyczak złożył poprawki do noweli. Poinformował, że wnioskuje w nich o wykreślenie zapisów ograniczających ubój rytualny oraz przyznających przedstawicielom organizacji prozwierzęcych dodatkowe kompetencje w zakresie m.in. kontroli ferm. - Uważam, że takie kontrole powinni wypełniać jedynie przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej - zaznaczył Łyczak.

- Ja ustawę poprę tylko wówczas, jeśli zostaną wykreślone te zapisy - oświadczył. Dodał też, że kilku senatorów PiS oficjalnie popiera złożone przez niego poprawki.

- W dalszym ciągu nie wiemy, czemu ta nowela pojawiła się w tym terminie, nie było wcześniej żadnych konsultacji z fachowcami - powiedział Łyczak. Ocenił, że część nowych przepisów będzie szkodliwych dla kondycji gospodarki. - Sprawa jest dla mnie tak ważna, że dyscyplina nie sprawi, że zmienię zdanie - oświadczył.

Czytaj również:

Z kolei senator Jerzy Czerwiński (PiS) zapowiedział, że będzie przyglądał się senackim pracom nad ustawą. - Dobrze byłoby zmienić vacatio legis niektórych zapisów; z punktu widzenia typowo legislacyjnego są tam pewnie niedoróbki, ustawa rozjeżdża się względem przepisów przejściowych - przyznał. Oświadczył jednak, że ostatecznie podzieli stanowisko klubowej większości.

Grzegorz Puda 1200 PAP.jpg
Grzegorz Puda o "Piątce dla zwierząt": ponad 70 proc. Polaków popiera nasze działania

Większość senacka bez wspólnego stanowiska

Wciąż jednak, jak wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej, nie ma zgody w sprawie poprawek między klubami tworzącymi większość senacką. Najbardziej zdecydowane stanowisko ma PSL. Wiceszef klubu PSL-Kukiz'15 Marek Sawicki powiedział, że poprawki ludowców sprowadzają się do trzech kwestii – wydłużenia vacatio legis zakazu hodowli zwierząt futerkowych, zniesienia kontroli społecznej w gospodarstwach i zniesienia zapisu o zakazie uboju rytualnego.

Nad poprawkami do noweli pracują też senatorowie Koalicji Obywatelskiej. - Nie ma jeszcze decyzji co do tego, ile i jakie poprawki złożymy – powiedział wiceszef senackiego klubu KO Marek Borowski. Jak dodał, jest bardzo dużo kwestii, którymi należałoby się zająć w ustawie. - To nie są tylko sprawy zwierząt futerkowych czy uboju rytualnego, jest dużo spraw dotyczących zwierząt domowych, niechlujnie skonstruowanych zapisów, które mogą spowodować różne dziwne konsekwencje – zaznaczył Borowski.

Ponadto własne poprawki zapowiadają senatorowie niezależni. - Wspólnie z Lidią Staroń i Wadimem Tyszkiewiczem na pewno będziemy zgłaszać poprawki – zapowiedział niedawno senator Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, że poprawki mają dotyczyć "kwestii odszkodowań dla branż wygaszanych lub tych, które mają mieć znacząco ograniczony zakres działalności", czyli futrzarskiej i mięsnej – w związku z ograniczeniem uboju rytualnego tylko dla potrzeb wspólnot religijnych na terenie kraju.

mg