Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Marek Grabski 28.12.2020

Węgry otrzymały rosyjską szczepionkę, wirus coraz częściej atakuje dzieci. COVID-19 na świecie

Węgry otrzymały 6 tys. dawek rosyjskiej szczepionki przeciwko COVID-19. Zgodnie z przepisami UE rosyjski preparat przed wprowadzeniem do obrotu musi zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków. Niepokojące informacje płyną z Hiszpanii - okazuje się, że już co 8 zakażony to dziecko.

W niedzielę ruszyły szczepienia w europejskich krajach w ramach ogólnounijnej kampanii. W sobotę pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 podano już w Niemczech, na Węgrzech i Słowacji.

szczepionka covid en 1200.jpg
Cała Europa się szczepi. Zobacz, jak ten proces przebiega w poszczególnych krajach

W opinii amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szczepić powinny się także ludzie, którzy już byli zakażeni. Jak zarazem zauważyli eksperci z CDC, ponowna infekcja jest rzadkością w ciągu 90 dni od pierwszego zakażenia.

Eksperci, zapytani jaki procent populacji musiałby zostać zaszczepiony przeciwko wirusowi, aby nastąpiła tzw. odporność stadna (występująca, kiedy znaczna część populacji staje się odporna na infekcję), tłumaczyli, że "między 70-85 proc".

mg

21:46

W ciągu ostatniej doby we Francji zarejestrowano zakażenia koronawirusem u 2 960 osób. W szpitalach na COVID-19 zmarło 363 pacjentów. Liczba wykrytych infekcji od początku pandemii wzrosła do 2 562 646 - podała w poniedziałek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

21:43

Od 24 do 27 grudnia na granicach Austrii policja i wojsko przeprowadziły ponad 119 tys. kontroli wjazdowych. Zawrócono 1520 osób - poinformowało w poniedziałek austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych.

20:37

Listopad 2020 roku był miesiącem, gdy w Rosji odnotowano najwyższą śmiertelność z powodu COVID-19: zmarło 35,6 tys. zainfekowanych osób - podał w poniedziałek urząd statystyczny Rosstat. Miesiąc wcześniej, w październiku, zmarło 24,3 tys. chorych.

20:36

Węgry otrzymały 6 tys. dawek rosyjskiej szczepionki przeciwko COVID-19 - poinformował w poniedziałek na Facebooku węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Nie określił jednak, kiedy rozpocznie się jej podawanie.

Szijjarto wyjaśnił, że na razie węgierscy eksperci ds. zdrowia będą prowadzić ocenę jej skuteczności.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej rosyjska szczepionka Sputnik V musi zostać zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków, zanim będzie mogła zostać wprowadzona do obrotu w jakimkolwiek z 27 państw UE. Jak dotąd UE zatwierdziła tylko szczepionkę firm Pfizer/BioNTech.

19:45

Linie lotnicze Lufthansa, które korzystają z miliardowych pożyczek rządowych, podwyższyły "postojowe" dla części pilotów do 15 000 euro miesięcznie. To wywołuje oburzenie opozycji i niedowierzanie pracowników innych branż - pisze dziennik "Welt".

"Ludzie z branży detalicznej lub gastronomicznej, którzy stracili pracę z powodu koronawirusa, nie rozumieją, co się dzieje. Jak to możliwe, że państwo »dusi« klasę średnią, a z drugiej strony finansuje hojne pensje w dotowanym przemyśle lotniczym?" - powiedziała dziennikowi Alice Weidel, liderka parlamentarnej frakcji populistyczno-prawicowej partii AfD.

19:05

Dostawa szczepionki Pfizer-BioNTech do Meksyku. Fot. EPA/Miguela Sierra Dostawa szczepionki Pfizer-BioNTech do Meksyku. Fot. EPA/Miguela Sierra
19:01

Liczba osób zmarłych na koronawirusa w Hiszpanii przekroczyła 50 tysięcy. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że od czwartku zarejestrowano 298 zgonów i 24 462 nowe zakażenia. 

18:21

96-letni Flamand i dwie ponad 100-letnie mieszkanki Walonii i Brukseli to pierwsze osoby, które zostały zaszczepione w Belgii przeciwko COVID-19. Szczepionki podano w domach opieki społecznej.

Posłuchaj
00:47 pierwsi belgia.mp3 Pierwsi zaszczepieni w Belgii. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

18:20

Aż o 41 385 zwiększyła się liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym dobowym wzrostem od początku epidemii - podał w poniedziałek po południu brytyjski rząd. Zarejestrowano też kolejne 357 zgonów w związku z COVID-19.

18:20

445 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na COVID-19, potwierdzono 8585 następnych zakażeń koronawirusem - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. To drugi dzień wyraźnego spadku wykrytych infekcji, ale przy mniejszej liczbie testów. Wykonano ich 68 tys.

18:19

W Holandii wykryto 11 przypadków nowego, prawdopodobnie bardziej zakaźnego typu koronawirusa z Wielkiej Brytanii - poinformował w poniedziałek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM).

18:19

Szef dyplomacji UE Josep Borrell oświadczył w poniedziałek na swoim blogu, że rosyjskie media publiczne rozpowszechniły fałszywe informacje na temat europejskich i amerykańskich szczepionek przeciw COVID-19 w krajach, w których Moskwa chce sprzedawać własną szczepionkę.

17:24

"Władze Niderlandów wprowadzają od 29.12 br. obowiązek okazania przez osoby przekraczające granicę kraju samolotem, pociągiem, autokarem, statkiem i promem negatywnego wyniku testu na COVID-19 oraz podpisanego oświadczenia" - poinformowało MSZ na portalu "Polak za granicą" na Twitterze.

16:54

Niektóre okręgi w Niemczech nie będą używały otrzymanych szczepionek przeciwko COVID-19 z powodu podejrzeń, że podczas ich transportu mogło dojść do przerwania łańcucha chłodniczego - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

16:53

Wraz z przedłużaniem się w Hiszpanii epidemii SARS-CoV-2 rośnie odsetek dzieci zakażonych koronawirusem. Pomiędzy pierwszą a drugą falą epidemii zwiększył się on z 1 do 12 proc. wśród łącznej liczby chorych w tym kraju.

16:52

W Szwajcarii setki turystów z Wielkiej Brytanii przedwcześnie opuściło kwarantannę - informuje w poniedziałek tygodnik "Spiegel". Wyjeżdżali nocą, a hotelarze w Verbier, ośrodku narciarskim w kantonie Valais, zauważyli to, kiedy tace ze śniadaniami, zostawione przed drzwiami pokoi, pozostały nietknięte.

Każdy, kto przyjechał z Wielkiej Brytanii do Szwajcarii po 14 grudnia, musi poddać się kwarantannie do 10. dnia po przyjeździe. Dotyczy to również tysięcy urlopowiczów, którzy zostali zaskoczeni nowymi przepisami.

16:47

Rząd Hiszpanii dysponuje już przepisami, dzięki którym mógłby nakazać obywatelom poddanie się szczepieniom przeciw COVID-19 - wskazują krajowe media w poniedziałek. Odnotowują też, że pierwsi ministrowie zamierzają zaszczepić się dopiero na wiosnę.

16:44

Dystrybucja pierwszych 200 milionów dawek szczepionki COVID-19 opracowanej przez Pfizer i BioNTech zostanie zakończona w Unii Europejskiej do września 2021 r. - poinformowały w poniedziałek służby prasowe Komisji Europejskiej.

Służby KE poinformowały też, że trwają rozmowy w celu uzgodnienia dostawy kolejnych 100 milionów dodatkowych dawek, które są opcjonalne w ramach podpisanego kontraktu z obiema firmami.

16:44

Ośmiu pracownikom domu opieki w Stralsundzie na północy Niemiec omyłkowo podano pięciokrotną dawkę szczepionki przeciw Covid-19. Cztery osoby trafiły do szpitala na obserwację - informuje w poniedziałek dziennik "Bild".

16:39

W posiedzeniu słowackiego parlamentu wzięli udział posłowie zakażeni koronawirusem. Pozwoliło im na to wydane wczoraj rozporządzenie szefa słowackich służb sanitarnych.

Wobec chorych posłów zastosowano szczególne środki ostrożności. Parlamentarzyści musieli używać maseczek z filtrem i rękawiczek. Na sali plenarnej oddzielono ich folią od pozostałych posłów.

W trakcie niespełna 20-minutowego posiedzenia słowacki parlament przyjął przepisy pozwalające rządowi na przedłużanie stanu wyjątkowego każdorazowo o 40 dni.

15:48

Liczba pacjentów w brytyjskich szpitalach jest teraz prawie tak wysoka, jak podczas kwietniowego szczytu pandemii koronawirusa. Ale media donoszą, że kraj jest o krok od wprowadzenia na rynek drugiej szczepionki. Tak zwana szczepionka oksfordzka może dostać zielone światło od regulatora już w tym tygodniu.

15:47

Włoska wiceminister zdrowia stwierdziła, że wszyscy pracownicy sektora publicznego powinni się zaszczepić przeciwko koronawirusowi pod groźbą utraty pracy. Rząd wielokrotnie zapewniał, że rozpoczęte wczoraj szczepienia nie będą obligatoryjne.

15:10

W Austrii w weekend tłumy ludzi szturmowały stoki narciarskie. W sąsiednich Niemczech - chociaż wyciągi są unieruchomione - wiele osób jeździ na sankach. Władze alarmują o licznych naruszeniach zasad antyepidemicznych.

14:58

Pierwszy transport rosyjskiej szczepionki przeciw CoVID-19 do Argentyny zawierał materiał przeznaczony jedynie do pierwszych dawek - informuje agencja Reutera, powołując się na dwa źródła. To wynik problemów z produkcją materiału przeznaczonego do drugich dawek.

Według źródła zbliżonego do procesu produkcji oraz źródła w rosyjskim rządzie problem wynika z tego, że w odróżnieniu od większości opracowywanych szczepionek przeciw COVID-19, druga dawka rosyjskiego preparatu Sputnik V zawiera inny rodzaj wirusowego wektora niż pierwsza i producenci mają kłopoty z zachowaniem stabilności tego drugiego preparatu. Jego produkcja jest też mniej wydajna.

14:20

Postępowanie dyscyplinarne wobec 13 lekarzy, uznanych za "negacjonistów" pandemii koronawirusa i przeciwników różnych szczepionek, wszczęła Izba Lekarska z Rzymu. Podstawą postępowania były wypowiedzi medyków w mediach społecznościowych i w telewizji.

Wśród lekarzy, wobec których otwarto postępowanie, są zwolennicy poglądów, że "COVID-19 nie istnieje" albo że "jest jak grypa", a także antyszczepionkowcy.

14:20

Fińskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek o wykryciu pierwszego w kraju przypadku zakażenia nowym, bardziej zaraźliwym wariantem koronawirusa, wykrytym wcześniej w Wielkiej Brytanii. Zakażony to obywatel fiński, który przybył z Wysp po Bożym Narodzeniu.

Jak poinformowały władze, pierwsza zakażona osoba to mieszkaniec regionu Kymenlaakso na południowym wschodzie kraju, zaś diagnozy dokonano w miniony weekend. Wszystkie osoby, z którymi kontaktował się zakażony, zostały zbadane i objęte izolacją.

14:16

Choć szczepienie przeciw COVID-19 preparatem firm Pfizer i BioNTech zakłada podanie dwóch dawek w odstępie trzech tygodni, Belgia zastanawia się na podawaniem tylko jednej. Miałoby to przyspieszyć proces szczepień w tym kraju.

Znany belgijski wakcynolog Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii wskazał w telewizji VRT, że takie podejście, chce wypróbować kanadyjska prowincja Quebec.

- Będziemy to uważnie monitorować. (…) Może jest to coś, co możemy zastosować również w Belgii” - powiedział Van Damme w programie "Het Journaal 7".

14:14

Prawie 90 tysięcy pracowników służby zdrowia we Włoszech zakaziło się koronawirusem od początku pandemii - poinformował w poniedziałek krajowy Instytut Służby Zdrowia. Dane ogłosił dzień po rozpoczęciu szczepień głównie wśród lekarzy i pielęgniarek.

13:41

W Hiszpanii i Portugalii służby medyczne potwierdzają kolejne zakażenia nowym, uznawanym za bardziej zakaźny szczepem koronawirusa. Do popołudnia w poniedziałek w obu krajach odnotowano łącznie około 60 infekcji.

W poniedziałek rano pięć zakażeń nowym szczepem koronawirusa potwierdziły służby sanitarno-epidemiologiczne Andaluzji, na południu Hiszpanii. Do infekcji doszło w prowincjach Grenada i Malaga.

Według służb medycznych liczba zakażeń "brytyjskim" szczepem może wzrosnąć w najbliższych godzinach, gdyż kilkadziesiąt osób wciąż czeka na wynik badania.

Infekcje nowym szczepem nasilają się także na portugalskiej wyspie Madera, gdzie w niedzielę potwierdzono pierwsze infekcje u brytyjskich turystów. Z szacunków regionalnych służb medycznych wynika, że zmutowany koronawirus do poniedziałkowego poranka został wykryty już u 49 osób.

Eksperci medyczni wskazują, że wraz z nasilaniem się przypadków zakażenia nowym szczepem oraz rosnącą liczbą turystów docierających na Maderę w związku z Nowym Rokiem rośnie na wyspie zagrożenie epidemiczne.

13:25

Ponad 58 procent Rosjan nie chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Większość jako powód swojej decyzji podało brak zaufania do preparatu, który nie przeszedł wszystkich testów. Część rosyjskich i zachodnich lekarzy wskazuje, że wykorzystywany w powszechnych szczepieniach preparat Sputnik V nie przeszedł jeszcze trzeciej fazy testów, więc nad Ponad 58 procent Rosjan nie chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Większość jako powód swojej decyzji podało brak zaufania do preparatu, który nie przeszedł wszystkich testów. (PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)
13:16

Włoskie stowarzyszenie przedsiębiorców sektora handlu i usług Confcommercio poinformowało, że w 2020 roku z powodu pandemii konsumpcja obniżyła się o blisko 11 procent. Pociągnęło to za sobą zamknięcie blisko 400 tys. przedsiębiorstw, sklepów i punktów usługowych.

12:40

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi zapowiedziała zamknięcie granic dla przyjezdnych z zagranicy od 1 stycznia w związku z nową mutacją koronawirusa zidentyfikowaną w Wielkiej Brytanii. Ograniczenia mają potrwać przez dwa tygodnie.

12:30

Donald Trump podpisał przyjęty przez Kongres pakiet gospodarczy na czas pandemii COVID-19. Wcześniej prezydent USA krytykował pakiet, oceniając, że przewidziana w nim kwota bezpośredniego wsparcia finansowego dla Amerykanów jest zbyt niska. (East News/AP Photo/Patrick Semansky) Donald Trump podpisał przyjęty przez Kongres pakiet gospodarczy na czas pandemii COVID-19. Wcześniej prezydent USA krytykował pakiet, oceniając, że przewidziana w nim kwota bezpośredniego wsparcia finansowego dla Amerykanów jest zbyt niska. (East News/AP Photo/Patrick Semansky)
12:21

Rząd Japonii wstrzymał w poniedziałek do końca stycznia możliwość przyjazdu do kraju dla cudzoziemców z większości obszarów świata, niemających zezwolenia na stały pobyt. Ma to zapobiec zakażeniom nową odmianą koronawirusa – podały japońskie media.

11:28

Liczący około 350 tys. dawek transport szczepionek przeciwko Covid-19 firmy Pfizer dotrze do Hiszpanii z opóźnieniem - poinformował minister zdrowia tego kraju Salvador Illa. Ładunek spodziewany był w poniedziałek rano.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił w wywiadzie dla madryckiego radia Cadena Ser, że do opóźnienia doszło z powodu “"nagłego zajścia logistycznego".

10:53

Posłuchaj
00:43 10817499_1.mp3 Władze Moskwy apelują, aby każdy mieszkaniec stolicy, który może to zrobić, poddał się szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Moskwa jest największym w kraju ogniskiem rozprzestrzeniania się patogenu. W ciągu doby w mieście zarejestrowano ponad 6 tysięcy zakażeń, a w całym kraju - blisko 28 tys. - relacja Macieja Jastrzębskiego.

 

10:21

W Irlandii szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczną się we wtorek. To oznacza, że Irlandia zacznie je jako jedno z ostatnich państw Unii Europejskiej. (PAP/EPA/PANTELIS SAITAS) W Irlandii szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczną się we wtorek. To oznacza, że Irlandia zacznie je jako jedno z ostatnich państw Unii Europejskiej. (PAP/EPA/PANTELIS SAITAS)
10:14

Ze względu na kolejny lockdown w Austrii do 17 stycznia wszystkie nabożeństwa w kościołach tego kraju będą się odbywały bez udziału wiernych. Wierni przez cały dzień będą się mogli modlić w świątyniach indywidualnie.

10:06

Na Białorusi szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczną się prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Na razie miejscowi specjaliści unikają podawania konkretnej daty.

Główny lekarz sanitarny Białorusi Alaksandr Tarasienka powiedział telewizji ONT, że prowadzone są "aktywne rozmowy" w sprawie dostaw szczepionek z Rosji i nie tylko. - Jeśli mówimy o dacie szczepień, to z całą pewnością będzie to nie wcześniej niż w pierwszym kwartale. Oczekujemy, że może to nastąpić nawet w pierwszej dekadzie stycznia. Sądzę, że w pierwszym kwartale nowego roku szczepienia na pewno się rozpoczną - powiedział.

08:19

Zdjęcie ilustracyjneWedług najnowszych danych WHO, liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 przekroczyła 79 milionów, a zmarło 1,7 miliona osób. Od początku roku lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy ochrony zdrowia zebrali doświadczenie w opiece nad pacjentami, a naukowcy starali się poznać wirusa i stworzyć szczepionkę. To ostatnie udało się wcześniej, niż przewidywano. (Shutterstock)
08:03

Posłuchaj
00:56 10817227_1.mp3 Stolica Chin ponownie wprowadza stan podwyższonego alertu epidemicznego po wykryciu w ostatnich dniach kilkunastu przypadków Covid-19. W dzielnicach, gdzie wykryto patogen, trwają masowe testy mieszkańców. Władze rozważają wprowadzenie wcześniejszej zimowej przerwy świątecznej w szkołach podstawowych i średnich. Więcej w relacji Tomasza Sajewicza.

 

08:01

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych 226 274 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 1663 kolejne zgony.

Amerykańska uczelnia szacuje, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 19 mln 129 368 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi ponad 333 tysiące.

W niedzielę dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) dr Anthony Fauci ostrzegał, że w batalii z wirusem to, co najgorsze może dopiero nastąpić.

07:53

Sąd w Szanghaju skazał w poniedziałek chińską dziennikarkę obywatelską Zhang Zhan na cztery lata więzienia za opisywanie sytuacji w Wuhanie na początku pandemii koronawirusa.

37-letnia Zhang została uznana za winną „wszczynania kłótni i wywoływania kłopotów”, za co grozi do pięciu lat pozbawienia wolności – przekazał hongkoński dziennik. Komunistyczne władze ChRL często stawiają ten zarzut dysydentom i działaczom obywatelskim, by uciszyć głosy krytyki.

Zhang, była prawniczka z Szanghaju, pojechała w lutym do Wuhanu i na żywo relacjonowała panującą tam wówczas sytuację w mediach społecznościowych, w tym na Twitterze i YouTube, które są w Chinach zablokowane. Napisała również artykuł krytyczny wobec władz, w którym kwestionowała prawdziwość oficjalnych informacji na temat skali epidemii.

Pierwsze przypadki Covid-19 potwierdzono w Wuhanie pod koniec 2019 roku. W styczniu 2020 roku lawinowy wzrost liczby infekcji przeciążył tamtejszą służbę zdrowia, a w szpitalach brakowało łóżek, sprzętu i personelu. Pod koniec stycznia rząd ChRL objął Wuhan kwarantanną, praktycznie odcinając miasto od świata na ponad dwa miesiące.

07:34

W Belgii o 11.00 rozpoczynają się szczepienia przeciwko COVID-19. W wielu unijnych krajach, w tym w Polsce, pierwsze dawki podano już w niedzielę.

W Belgii najpierw zaszczepieni mają być mieszkańcy domów opieki społecznej i hospicjów oraz ich personel. Później - prawdopodobnie od marca - choć nie jest wykluczone, że wcześniej, rozpoczną się szczepienia pracowników służby zdrowia. Następnie szczepionki otrzymają osoby powyżej 65. roku życia i te z przewlekłymi chorobami.

07:12

Wiceprezydent Brazylii Hamilton Mourăo uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - podało jego biuro. W lipcu wirusa zdiagnozowano u prezydenta Jaira Bolsonaro, który po prawie trzech tygodniach pozbył się infekcji.

Bolsonaro konsekwentnie pomniejsza znaczenie i zagrożenie stwarzane przez pandemię.

Brazylia jest trzecim krajem na świecie, po USA i Indiach, pod względem liczby zakażeń. Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie po Stanach Zjednoczonych.

07:08

Posłuchaj
00:52 10817081_1.mp3 We Włoszech na najbliższe trzy dni złagodzono restrykcje wprowadzone w związku z pandemią. Otwarte będą wszystkie sklepy. Będzie się można poruszać bez ograniczeń na terenie własnej gminy - relacja Piotra Kowalczuka.

 

07:05

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła w Niemczech 30 tysięcy. Jak podał w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha, w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w RFN 348 kolejnych zgonów i 10 976 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Oznacza to, że od początku pandemii na Coivid-19 zmarło w Niemczech 30 126 osób, a liczba potwierdzonych przypadków infekcji wzrosła do 1 651 834. Około 1 255 700 pacjentów wyzdrowiało.

W Niemczech obowiązuje obecnie lockdown, który trwać będzie co najmniej do 10 stycznia.

06:57

W Korei Południowej wykryto pierwsze przypadki nowego typu, zmutowanego i wysoce zaraźliwego, koronawirusa z Wielkiej Brytanii - poinformowała w poniedziałek rano Koreańska Agencja Kontroli Chorób (PAP/EPA/KIM CHUL-SOO) W Korei Południowej wykryto pierwsze przypadki nowego typu, zmutowanego i wysoce zaraźliwego, koronawirusa z Wielkiej Brytanii - poinformowała w poniedziałek rano Koreańska Agencja Kontroli Chorób (PAP/EPA/KIM CHUL-SOO)
06:46

Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę COVID-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 80,4 mln ludzi na świecie, ponad 1,75 mln zakażonych zmarło.