Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Marek Grabski 04.01.2021

Rekord zakażeń w Wlk. Brytanii, kolejne przypadki nowej mutacji w Norwegii. COVID-19 na świecie

Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego groźną dla życia chorobę COVID-19, dlatego na bieżąco śledzimy najważniejsze wiadomości ze świata. Tak relacjonowaliśmy poniedziałkowe (04.01) wydarzenia.
Posłuchaj
  • Francja: media i politycy o fiasku kampanii szczepień. Relacja Stefana Foltzera z Paryża (IAR)
Czytaj także

Milion i 843 tysiące ofiar śmiertelnych oraz 85 milionów zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

pap_covid191200.jpg
Prawie 300 tys. nowych zakażeń COVID-19 w USA. Łącznie ponad 20 mln zachorowań

W Stanach Zjednoczonych, gdzie ofiar śmiertelnych jest najwięcej, liczba zgonów przekroczyła 350 tysięcy. Miejscowe władze spodziewają się kolejnych wzrostów nowych zakażeń, bo wielu Amerykanów wbrew zaleceniom, podróżowało podczas świąt do swoich rodzin.

W Indiach, które mają najwięcej po USA przypadków koronawirusa na świecie, miejscowe władze wydały zgodę na użycie brytyjskiej szczepionki koncernu AstraZeneca oraz indyjskiego produktu. Opozycja i eksperci krytykują jednak pozwolenie na użycie miejscowej szczepionki. Twierdzą, że dotychczasowe jej badania przyniosły zbyt małą liczbę danych.

W Wielkiej Brytanii od dzisiaj są podane pierwsze dawki szczepionki AstraZeneca. Kilka dni temu brytyjskie władze zgodziły się na jej wprowadzenie na rynek. W całym kraju przygotowanych jest ponad pół miliona dawek.

Do tej pory krajem, w którym szczepienia przebiegają najszybciej, jest Izrael. Do tej pory zaszczepiono tam 12 procent populacji.

Zapis relacji:

21:03

Kolejną rekordową liczbę nowych przypadków koronawirusa - 6 110, wykryto w ciągu ostatniej doby w Irlandii - podało w poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. Zarejestrowano też sześć następnych zgonów z powodu COVID-19. To czwarty z rzędu dzień z nową najwyższą liczbą zakażeń.

21:02

We Francji w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 4 022 osoby zakażone koronawirusem, 378 zmarło na COVID-19 w szpitalach w ciągu ostatnich 24 godzin - podała w poniedziałek Agencja Zdrowia publicznego (SPF).

Hospitalizowanych jest 24 995 zainfekowanych, a na intensywnej terapii przebywa 2 666 osób. Od początku pandemii na COVID-19 zmarło we Francji 65 415 osób. Zakaziło się - 2 659 750.

19:24

Europejska Agencja Leków (EMA) oświadczyła w poniedziałek, że w celu uzyskania pełnej ochrony przed COVID-19 należy przestrzegać maksymalnego odstępu 42 dni między pierwszą, a drugą dawką szczepionki Pfizer/BioNTech.

W ostatnich dniach pojawiały się informacje w europejskich mediach, że władze niektórych krajach zastanawiają się nad podawaniem obywatelom tylko jednej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech, zamiast zalecanych przez producenta dwóch. W ten sposób chciałyby zaszczepić większą liczbę osób.

19:23

Rząd Rosji ma przedstawić w styczniu swoje propozycje na temat wprowadzenia uznawanych przez inne kraje certyfikatów, wydawanych osobom zaszczepionym przeciwko COVID-19. Odpowiednie polecenie wydał w poniedziałek prezydent Władimir Putin.

19:22

Władze medyczne Portugalii wszczęły postępowanie, mające zbadać przyczyny nagłej śmierci 41-letniej pielęgniarki w Porto, na północy kraju. Kobieta zmarła dwa dni po zaszczepieniu się przeciwko COVID-19.

W poniedziałek ministerstwo zdrowia potwierdziło, że przed rozpoczęciem sekcji zwłok kobiety, zatrudnionej na oddziale pediatrii Instytutu Onkologii (IPO) w Porto, zebrano materiały dotyczące przebiegu szczepienia, któremu poddana została pielęgniarka.

18:16

Rząd wspólnoty autonomicznej Katalonii, na północnym wschodzie Hiszpanii, ogłosił w poniedziałek lockdown w gminach w całym regionie. Nowe obostrzenia wejdą w życie na okres 10 dni.

Jak poinformowała podczas popołudniowej konferencji prasowej w Barcelonie odpowiedzialna za katalońskie służby medyczne Alba Verges, nowe restrykcje epidemiczne zaczną obowiązywać od czwartku. Przewidują one m.in. zakaz opuszczania gmin.

17:57

Kolejny w ostatnich dniach rekord zakażeń koronawirusem padł w Wielkiej Brytanii. W ciągu minionej doby wykryto ich 58 784 - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd. Zarejestrowano też kolejnych 405 zgonów w związku z COVID-19.

Poniedziałkowy bilans jest wyższy od dotychczasowego sobotniego rekordu o 1059 przypadków. Jest to zarazem siódmy dzień z rzędu, w którym przekraczany jest poziom 50 tys. wykrytych zakażeń w ciągu doby i piąty raz w ciągu ostatnich ośmiu dni, gdy odnotowywana jest najwyższa liczba zakażeń od początku epidemii. W porównaniu z bilansem sprzed tygodnia obecny jest wyższy o prawie 17,5 tys.

17:51

W Norwegii poinformowano w poniedziałek o wykryciu pierwszego przypadku południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa oraz czterech kolejnych infekcji wywołanych brytyjską wersją koronawirusa. Łącznie w tym kraju potwierdzono dotychczas 23 przypadki brytyjskiej mutacji koronawirusa.

17:49

Ministerstwo Zdrowia Włoch poinformowało w poniedziałek o 348 kolejnych zgonach na COVID-19 i 10 800 nowych zakażeniach koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Wykonano w tym czasie prawie 78 tys. testów.

17:36

Francuscy pediatrzy apelują o wykonywanie u dzieci większej liczby badań na obecność koronawirusa, w związku z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu SARS-CoV-2 pochodzącego z Wielkiej Brytanii. Wzywają też do zachowania spokoju i monitorowanie ewolucji wirusa.

17:32

W związku z nowym szczepem koronawirusa w całej Szkocji z wyjątkiem wysp od północy z poniedziałku na wtorek rozpocznie się nowy lockdown, który potrwa co najmniej do końca stycznia - ogłosiła w poniedziałek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

17:06

Nie ma wątpliwości, iż rząd ogłosi w najbliższym czasie ostrzejsze działania w celu powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa - oświadczył w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson. Dodał, że spodziewa się "trudnych, trudnych tygodni".

Johnson, zapytany podczas wizyty w jednym ze szpitali w Londynie, czy i jakie dalsze ograniczenia zostaną wprowadzone, powiedział: "To, na co czekamy, to zobaczenie wpływu środków z poziomu czwartego na wirusa i w tej chwili jest to nadal trochę niejasne. Ale jeśli spojrzeć na liczby, nie ma wątpliwości, że będziemy musieli podjąć bardziej rygorystyczne środki i ogłosimy je w odpowiednim czasie".

Od sześciu dni w Wielkiej Brytanii wykrywanych jest codziennie ponad 50 tys. nowych przypadków koronawirusa, co jest zdecydowanie najwyższą liczbą w Europie. Brytyjski rząd ocenia, że co najmniej 60 proc. nowych zakażeń to nowa odmiana wirusa wykryta początkowo w południowo-wschodniej Anglii.

17:05

Do niedzielnego wieczoru tylko 700 osób otrzymało szczepionkę na Covid-19, podczas gdy do kraju dostarczono 10 tys. dawek. Jednocześnie szczepienia za granicą przebiegają szybko - informuje w poniedziałek belgijska telewizja.

Jak podała VRT, do końca tego tygodnia nie więcej niż 6 tys. osób zostanie zaszczepionych w Belgii.

17:05

Wieczorem brytyjski premier Boris Johnson wygłosi orędzie do narodu. Na środę zwołane zostanie nadzwyczajne spotkanie Izby Gmin. Według brytyjskich mediów Anglię czeka kolejny lockdown. Sytuacja epidemiczna się pogarsza. Jednym z ognisk jest Londyn.

Wcześniej lockdown dla zdecydowanej większości mieszkańców kraju ogłosiła
pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon. Wchodzi on w życie od północy.

17:04

Niemieckie media informują, że kanclerz Angela Merkel i ministrowie federalni osiągnęli porozumienie w sprawie przedłużenia lockdownu do końca stycznia. Różnice zdań dotyczą wciąż szkół i przedszkoli, które w niektórych landach mają zostać otwarte już 11 stycznia. Ostateczna decyzja ma zapaść na jutrzejszej konferencji rządu z premierami landów.

O przedłużeniu lockdownu do 31 stycznia poinformował najpierw dziennik "Bild". Przesłanki uprawdopodobniające tę informację przedstawił dziś także rzecznik rządu federalnego. "Ostatnie dni pokazały, że jeszcze nie wszędzie wszystko przebiega optymalnie. Wobec tego pewne decyzje będą potrzebne" - powiedział Steffen Seibert po dzisiejszym spotkaniu Angeli Merkel ze swoimi ministrami.

Ostateczna decyzja o rozciągnięciu blokady do końca stycznia ma zostać podjęta jutro.

15:41

 Ministerstwo zdrowia w Portugalii uruchomiło w poniedziałek po południu program szczepień przeciwko COVID-19 podopiecznych domów seniora. W pierwszej kolejności szczepieniom poddano seniorów z placówek opiekuńczych w środkowej części Portugalii.

15:40

Władze miasta Dalian w północno-wschodnich Chinach wydłużyły okres kwarantanny koronawirusowej z 14 do 21 dni w związku z wykryciem przypadków Covid-19 o dłuższym okresie inkubacji – podał w poniedziałek dziennik "Global Times".

U części pacjentów zakażenie wirusem zdiagnozowano dopiero po 11 testach genetycznych, a na niektórych obszarach nowe infekcje wykrywano nawet po sześciu rundach masowych badań przesiewowych – przekazali miejscy urzędnicy na konferencji prasowej.

Przedstawiciel władz miasta Tang Yi oświadczył, że decyzję o wydłużeniu okresu kwarantanny podjęto, ponieważ najnowsza fala infekcji ma większą zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się niż poprzednie – podał "Global Times".

15:39

Szczepionka BioNTech/Pfizer jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.

Szczepionka przeciw COVID-19 firm BioNTech i Pfizer nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych.

Jak dotąd szczepionka Pfizer-BioNTech jest jedyną dopuszczoną do obrotu w UE. Europejska Agencja Leków może jeszcze dziś podjąć decyzję dot. zatwierdzeniu szczepionki firmy Moderna.

15:38

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że prowadzi rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech na temat możliwości zamówienia większej liczby dawek ich szczepionki przeciw COVID-19. Jak dotąd w imieniu UE zamówiła 300 mln dawek.

Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker poinformował, że Komisja sprawdza, czy istnieje możliwość zamówienia dodatkowych dawek szczepionki od Pfizera i BioNTech.

KE nie kupuje szczepionek, jednak w imieniu Unii Europejskiej wraz z państwami członkowskimi prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zamówień. Za zakupy odpowiadają same państwa członkowskie.

Pod koniec grudnia szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że UE zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 mln dawek szczepionki BioNTech i Pfizer przeciwko COVID-19.

Było to możliwe dzięki temu, że w 2020 r. Komisja w imieniu Unii podpisała z firmami BioNTech i Pfizer umowę na dostawy 200 mln dawek szczepionki na COVID-19, z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 100 mln dawek.

Dystrybucja pierwszych 200 mln dawek szczepionki COVID-19 ma zostać zakończona w Unii Europejskiej do września 2021 r.

Komisja negocjuje kontrakty z firmami farmaceutycznymi w imieniu UE po to, aby szczepionki były dostarczane do wszystkich państw członkowskich UE, uniemożliwiając tym samym silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach i wypychanie z rynku słabszych.

15:37

Europejska Agencja Leków (EMA) może podjąć decyzję w sprawie autoryzacji szczepionki firmy Moderna w poniedziałek. Pierwotnie zaplanowano ją na środę, jednak komitet ekspertów Agencji zbierze się w poniedziałek, by omówić sprawę zatwierdzenia preparatu.

15:36

"Zostańcie w domach" - ten nakaz obowiązywać będzie mieszkańców Szkocji od północy. Pierwsza minister Nicola Sturgeon ogłosiła to w regionalnym parlamencie, ostrzegając, że bez dodatkowych środków bezpieczeństwa służba zdrowia uległaby przeciążeniu w trzy-cztery tygodnie.

- To przypominać będzie lockdown z marca zeszłego roku - stwierdziła szefowa regionalnego rządu.

Zakaz wychodzenia z domu obowiązywać będzie do końca miesiąca.

15:35

Rząd Rosji przeprowadzi konsultacje w sprawie wykorzystania zaświadczeń o szczepieniach przeciwko koronawirusowi. Prezydent Władimir Putin chce do 20 stycznia wiedzieć, czy elektroniczne certyfikaty mogą pomóc osobom podróżującym za granicę. Szczepienia w Rosji są prowadzone od początku grudnia. Nie ma wiarygodnych danych o liczbie zaszczepionych. Część rosyjskich i zagranicznych specjalistów zwraca też uwagę, że rosyjskie preparaty nie przeszły jeszcze testów, wymaganych międzynarodowymi normami.

Rosyjski rząd podejmując rozmowy, chce sprawdzić, czy zaświadczenia o szczepieniach przeciwko koronawirusowi ułatwią przekraczanie granic. Rosyjska Agencja Nadzoru Sanitarnego i Epidemiologicznego ostrożnie podchodzi do takich pomysłów. Niedawno rosyjskie media podawały, że specjaliści Rospotriebnadzoru zwracają uwagę na wiele niewiadomych, związanych z działaniem szczepionek. Przede wszystkim chodzi o czas utrzymywania się odporności na zakażenie. Podzielone są zdania na ten temat wśród rosyjskich polityków i urzędników. 

Mer Moskwy Siergiej Sobiani zamierza osobom zaszczepionym cofnąć ograniczenia, związane podróżowaniem środkami transportu komunalnego, które w ubiegłym roku objęły: uczniów, studentów i emerytów. Natomiast przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko jest przeciwna wprowadzaniu przywilejów dla zaszczepionych. Rosja od marca ma zamknięte granice dla obywateli większości państw, w tym z krajów Unii Europejskiej. Zwolennicy wprowadzenia przywilejów liczą, że dzięki prowadzonej na cały świecie akcji szczepień przeciwko koronawirusowi zostaną złagodzone restrykcje graniczne, co ułatwi podróżowanie.

15:34

Rekordową liczbę ofiar koronawirusa odnotowano na Słowacji. W niedzielę zmarły tam 204 zakażone osoby. W słowackich szpitalach przebywa ponad 3 tysiące chorych na COVID-19.

Krytyczna sytuacja jest w Nitrze w zachodniej części kraju. W tamtejszym szpitalu uniwersyteckim w ciągu doby zmarło dziesięciu z około dwustu pacjentów z COVID-19. Na kwarantannie lub w izolacji jest około dwustu osób z personelu nitrzańskiego szpitala. Ostatniej nocy zaczęto przewozić część pacjentów do szpitali w innych miastach.

Wzrost liczby ofiar koronawirusa w połączeniu z okresem świątecznym sprawił, że miejscowe zakłady pogrzebowe nie nadążają z grzebaniem zmarłych. Wykorzystywana jest już tymczasowa chłodnia, a do przejęcia funkcji kostnicy jest gotowy nitrzański stadion zimowy.

Miejscowy sztab kryzysowy wezwał władze centralne do wprowadzenia twardego lockdownu. W najbliższy weekend w Nitrze i okolicach mają się odbyć powszechne, dobrowolne testy na koronawirusa.

15:33

Posłuchaj
00:55 Relacja Stefana Foltzera z Paryża (IAR).mp3 a.mp3 Francja: media i politycy o fiasku kampanii szczepień. Relacja Stefana Foltzera z Paryża (IAR)

 

14:45

Francuscy lekarze i media podkreślają z kolei, że kampania szczepień we Francji jest najwolniejsza w Europie, a cała Europa się z niej śmieje.

"Kiedy USA, Izrael, Wielka Brytania, Niemcy galopują, Francja posuwa się naprzód w tempie ślimaka. Mistrzyni ograniczeń, złoty medal w atestach, ostatnia w rozwiązaniach" – napisał w komentarzu redakcyjnym "Le Figaro" Vincent Tremolet de Villers.

"Francuscy decydenci mieli miesiące na przygotowanie się do szczepień, a zamiast tego mamy powolną kampanię, potępioną przez samego szefa państwa, co jest nie tylko niezrozumiałe, ale także skandaliczne" – podkreślił.

Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla gazety "Journal du Dimanche" obiecał w niedzielę zorganizowanie losowania 35 Francuzów - tzw. kolektywu obywatelskiego, który będzie "obserwować kampanię szczepień we Francji" i wskazywać ewentualne jej błędy. Szef państwa potępił powolność kampanii szczepień.

14:39

Szef władz regionu Grand Est na wschodzie Francji Jean Rottner określił w poniedziałek tempo szczepień przeciw koronawirusowi w kraju jako "skandal państwowy". W ocenie lekarzy i mediów państwo traci czas, a "cała Europa śmieje się z Francji".

Od początku trwania kampanii szczepień 27 grudnia we Francji zaszczepiono zaledwie około 400 osób.

Prowadzimy politykę, która w przeszłości dowiodła swojej porażki: maski, testy, teraz szczepienia – powiedział Rottner w telewizji France 2, wskazując na "nieprzygotowanie i brak odpowiedzialności" rządu. Grand Est jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią regionów w kraju.

13:55

JaponiaWładze Tokio zgłosiły w poniedziałek 884 nowe zakażenia koronawirusem, a liczba pacjentów z poważnymi objawami COVID-19 wzrosła w stolicy Japonii do 108, przewyższając poprzedni rekord z kwietnia, gdy w kraju obowiązywał stan wyjątkowy – podała agencja Kyodo.

Tokio jest najbardziej dotkniętą pandemią z 47 prefektur Japonii. Od początku kryzysu odnotowano tam już 63 474 infekcje. W mieście obowiązuje najwyższy alert dotyczący obciążenia służby zdrowia.

13:48

FrancjaSzef władz regionu Grand Est na wschodzie Francji Jean Rottner określił w poniedziałek tempo szczepień przeciw koronawirusowi w kraju jako "skandal państwowy". W ocenie lekarzy i mediów państwo traci czas, a "cała Europa śmieje się z Francji".

Od początku trwania kampanii szczepień 27 grudnia we Francji zaszczepiono zaledwie około 400 osób.

13:30

NiemcyWedług informacji dziennika "Bild" rząd federalny Niemiec i władze krajów związkowych zgodziły się, że lockdown w kraju powinien zostać przedłużony do 31 stycznia. Ostateczną decyzję podejmie we wtorek kanclerz Angela Merkel na spotkaniu z szefami landów - pisze gazeta.

W związku z dramatycznym rozwojem epidemii koronawirusa rząd Niemiec 16 grudnia zamknął życie publiczne. Całkowity lockdown ma trwać do 10 stycznia, jednak już pod koniec grudnia stało się jasne, że sytuacja epidemiczna nie poprawia się i prawdopodobnie konieczne będzie przedłużenie obostrzeń.

13:28

AustraliaW najludniejszym stanie Australii, Nowej Południowej Walii, w poniedziałek po raz pierwszy od trzech tygodni nie stwierdzono żadnej nowej, lokalnej infekcji koronawirusem - poinformowały władze sanitarne.

Rząd apeluje o przeprowadzanie więcej testów na obecność koronawirusa.

12:55

Korea PołudniowaOd piątku wszyscy cudzoziemcy przybywający do Korei Południowej będą musieli okazać ujemny wynik testu na COVID-19. Bilans nowych zakażeń w Korei Płd. znów przekroczył w poniedziałek 1000, mimo zaostrzonych środków przeciwepidemicznych – podała agencja Yonhap.

Południowokoreańskie służby medyczne zgłosiły w poniedziałek 1020 nowych infekcji, w tym 985 zakażeń lokalnych. Łącznie od początku pandemii w kraju odnotowano już 64 264 infekcje, a 981 zakażonych pacjentów zmarło – wynika z danych Koreańskiej Agencji Kontroli Chorób (KDCA).

12:33

Niemcy"Podczas gdy szczepienia są intensywnie promowane w innych krajach, ludzie w naszym kraju nadal umierają z powodu braku szczepionek. Kiedy wreszcie wyruszymy do bardziej nowoczesnych Niemiec?" - pyta redaktor naczelny dziennika "Welt" w komentarzu redakcyjnym, dotyczącym obecnej sytuacji pandemicznej.

11:49

Wielka BrytaniaNowy wariant koronawirusa zidentyfikowany w Republice Południowej Afryki jest jeszcze bardziej niebezpieczny niż wysoce zakaźny wariant brytyjski - powiedział brytyjski minister Matt Hancock.

- Niezwykle niepokoi mnie wariant południowoafrykański i dlatego podjęliśmy działania i ograniczyliśmy wszystkie loty z RPA. To jest bardzo, bardzo znaczący problem i to nawet większy niż nowy brytyjski wariant - mówił Hancock w rozmowie ze stacją BBC.

10:50

Tajlandia | Wprowadzono nowe restrykcje w prowincjach, w których panuje najtrudniejsza sytuacja epidemiczna. W kraju odnotowano rekordowy wzrost liczby infekcji koronawirusem.

W 28 z 76 prowincji zamknięto m.in. kluby nocne, salony masażu, bary, kawiarenki internetowe i pchle targi. Nieczynne są szkoły, przedszkola, place zabaw i siłownie, nie wolno organizować meczów bokserskich i popularnych walk kogutów, a władze zachęcają mieszkańców do pracy zdalnej. W sumie zakazano 25 rodzajów działalności gospodarczej.

10:16

CzechyPo przerwie świątecznej do nauki w czeskich szkołach powrócili dziś uczniowie pierwszych i drugich klas szkół podstawowych. Pozostali będą uczyć się zdalnie w związku z obowiązującym w kraju najwyższym stopniem zagrożenia epidemicznego.

Świąteczna przerwa od nauki była wydłużona i trwała w Czechach już od 19 grudnia. Dziś do nauki stacjonarnej wróciły dwa najmłodsze roczniki szkół podstawowych. Otwarte są też szkoły specjalne, a także żłobki i przedszkola.

09:52

WłochyDziś, ale tylko na jeden dzień, złagodzono reżim lockdownu. Otwarte są wszystkie sklepy, ale restauracje i bary mogą sprzedawać potrawy i napoje wyłącznie na wynos.

Włoski rząd w związku z pandemią zdecydował, że w dni świąteczne i przedświąteczne mają obowiązywać najostrzejsze ograniczenia tak zwanej czerwonej strefy.

09:31

Wielka Brytania | Rozpoczęło się szczepienie z użyciem szczepionki przeciw COVID-19 opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca.

Pierwszym pacjentem, który otrzymał ten preparat, był 82-letni Brian Pinker z Oksfordu.

09:03

Indie przez kilka miesięcy nie pozwolą na eksport produkowanej w kraju szczepionki przeciw Covid-19 Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy AstraZeneca - powiedział szef Serum Institute of India, największy na świecie producent szczepionek.

07:59

Na jeden dzień Włosi odzyskują więcej swobody po 4 dniach częściowego lockdownu. Od godziny 5.00 do 22.00 mogą wychodzić z domu na spacer i zakupy bez konieczności podania powodu w przypadku policyjnej kontroli. (PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI) Na jeden dzień Włosi odzyskują więcej swobody po 4 dniach częściowego lockdownu. Od godziny 5.00 do 22.00 mogą wychodzić z domu na spacer i zakupy bez konieczności podania powodu w przypadku policyjnej kontroli. (PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)
07:55

Litwa przedłużyła zakaz przemieszczania się mieszkańców pomiędzy jednostkami samorządowymi. Liczba zakażeń wirusem Sars-Cov-2 w dalszym ciągu utrzymuje się w tym kraju na wysokim poziomie. Wczoraj wykryto ponad 1200 nowych przypadków koronawirusa.

06:48

W Niemczech potwierdzono w ciągu doby 9 847 przypadków zakażenia koronawirusem i 302 zgony. Łączna liczba zakażonych od początku pandemii zwiększyła się do 1 775 513 a zmarłych do 34 574 - poinformował w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha.

Sytuacja jest szczególnie krytyczna w Saksonii, która przez długi czas skutecznie opierała się epidemii. Z dużymi przyrostami zakażeń borykają się też Bawaria, Brandenburgia i stolica kraju Berlin.

Obecnie w Niemczech obowiązuje twardy lockdown - władze zakazały opuszczania domów bez konieczności; otwarte są tylko sklepy z artykułami niezbędnymi do codziennego życia, a także apteki i banki. Zamknięte są szkoły, a niektórzy pracodawcy musieli zawiesić działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostały zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.