Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Konto Usunięte Konto Usunięte 10.02.2021

WHO: szczepionkę firmy AstraZeneca można podawać osobom po 65. roku życia

Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała, że rekomenduje szczepionkę firmy AstraZeneca. Eksperci WHO dali preparatowi zielone światło, mimo że badania pokazały, że jest on znacznie mniej skuteczny w stosunku do wariantu koronawirusa z RPA.

Naukowcy z WHO uznali, że choć brytyjska szczepionka nie jest tak skuteczna jak jej amerykańskie odpowiedniki, to powinna być rekomendowana, bo i tak ograniczy przypadki zachorowań. - Każdego dnia na świecie z powodu wirusa umierają tysiące osób. Użycie produktu, który ograniczy śmiertelność, jest w pełni uzasadnione - mówił szef 26-osobowej grupy ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia Alejandro Cravioto.

Czytaj więcej
szczepienia forum 1200.png
"Niezbędne trzy kluczowe elementy". Zespół PAN o czynnikach decydujących w powodzeniu akcji szczepień

WHO zaleca, by podawać szczepionkę w dwóch dawkach, w odstępie od 8 do 12 tygodni. Naukowcy uważają też, że można podawać preparat osobom powyżej 65. roku życia, mimo braku wystarczającej liczby badań dla tej grupy wiekowej, i mimo że część europejskich krajów ograniczyła podawanie szczepionki. Oficjalną zgodę po rekomendacjach ekspertów WHO może wydać jeszcze w tym tygodniu.

Posłuchaj
00:50 10900246_1.mp3 WHO zaleca szczepionkę AstraZeneki. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Brytyjska szczepionka jest jak dotąd najtańsza ze wszystkich dopuszczonych na światowe rynki. Może też być przechowywana w temperaturze bliskiej zeru stopni, stąd ubogie kraje wiążą z nią duże nadzieje.

Czytaj także:

Miliony szczepień na świecie

Równocześnie jednak Republika Południowej Afryki, w której wykryto nowy wariant wirusa, wstrzymała podawanie preparatu AstraZeneki. Kraj ma obecnie około półtora miliona dawek preparatu, a władze zapowiadają, że będą chciały odsprzedać zapasy lub wymienić je na inne szczepionki.

Obecnie na całym świecie podano w sumie 147 milionów dawek szczepionek w 69 krajach. Szczepienia rozpoczęły się w większości krajów Zachodu, ale w biedniejszych państwach przebiega bardzo wolno. WHO oraz UNICEF zaapelowały dzisiaj do przywódców zamożnych krajów, by podzieliły się zapasami z innymi.

Czytaj więcej
forum szczepionkacovid 1200.jpg
Polacy chętni, by się zaszczepić na COVID-19. Optymistyczne wyniki sondażu

Iran rozpoczął szczepienia rosyjskim preparatem Sputnik V, a Kambodża podaje mieszkańcom chińską szczepionkę Sinovac, której 600 tysięcy dawek przysłały władze w Pekinie.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 345 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 107 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

jp