Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 08.04.2021

Prawo jazdy: czy zdawanie „do skutku” to najlepsze wyjście?

Jeden z mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, określany jest mianem „legendy” tamtejszego WORDu. Próbował on zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy już prawie… dwieście razy, wydając na to łącznie ponad 6 tys. zł! Co jest przyczyną wielokrotnych porażek przy egzaminie na prawo jazdy? Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na sukces?

Jak przekonuje Dariusz Misztal, dyrektor piotrkowskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego – egzamin teoretyczny na prawo jazdy można zdać przygotowując się do niego samodzielnie. Istnieje wiele źródeł, z których możemy czerpać informacje – podstawowymi są książki i materiały internetowe. Ponadto ogólnodostępne są całe zbiory pytań, które wchodzą w skład puli egzaminacyjnej. Nie sposób jednak nauczyć się ich na pamięć – to zestaw kilku tysięcy zagadnień. Konieczna jest więc wiedza i znajomość przepisów o ruchu drogowym.

Według naszego gościa powodem trudności w zdaniu egzaminu może być przesadne ufanie własnym możliwościom i wynikający z tego brak korzystania z dodatkowych szkoleń.

Innym, ważnym zagadnieniem są predyspozycje – zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. Mają one znaczenie zarówno w przypadku egzaminu praktycznego, jak i późniejszego korzystania z uprawnień. – Liczą się sprawności psychomotoryczne, czyli wynikające ściśle z naszego ciała, m.in. refleks – zaznacza Joanna Stach, psycholog transportu. Ekspert podkreśla, że ważna jest nie tylko szybkość, ale też stałość reakcji – istotne, aby były one podobne do siebie i przewidywalne.

Posłuchaj
00:57 Joanna Stach - uwaga u kierowcy.mp3 Uwaga u kierowcy (Na luzie/PRK)

-

Kierowca na drodze musi w pewnym sensie przyjmować rolę szachisty – powinien wyprzedzać myślami sytuację i przygotowywać się na różne scenariusze. Taka umiejętność określana jest jako antycypacja, czyli myślenie przewidujące, opierające się zarówno na własnym zachowaniu, jak i zachowaniu innych uczestników ruchu drogowego.

Posłuchaj
00:52 Joanna Stach - jak przygotować się do egzaminu.mp3 Jak przygotować się do egzaminu (Na luzie/PRK)

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy odbywa się przy użyciu komputera. Trwa 25 minut i obejmuje 32 pytania - pierwsze 20 to test z zakresu podstawowych zagadnień, pozostałe 12 dotyczy wiedzy specjalistycznej. Pytania mają różną wartość – od 1 do 3 punktów. Różnią się zatem poziomem trudności. Aby zdać egzamin, trzeba uzbierać 68 punktów – wyjaśnia Robert Bartos, egzaminator:

Posłuchaj
00:41 Robert Bartos - przebieg egzaminu teoretycznego.mp3 Przebieg egzaminu teoretycznego (Na luzie/PRK)

Starania przyszłego kierowcy skutecznie sabotować może stres. Egzamin na prawo jazdy to poważna sprawa! Ma w końcu charakter państwowy! Całkowite wyeliminowanie stresu jest niemożliwe. Można jednak spróbować przewidzieć kiedy się pojawi, zaakceptować go i stopniowo się do niego przyzwyczajać. Będziemy mieć wtedy doczynienia z tzw. habituacją wobec bodźca – czyli zmniejszeniem podatności organizmu na działanie czynnika, związane z częstym jego występowaniem.

Do znacznego zredukowania stresu powinno przyczynić się właściwe przygotowanie merytoryczne. 30 godzin standardowego kursu nie zawsze okazuje się wystarczające do opanowania manewrów drogowych. Zamiast narzucania sobie wygórowanych oczekiwań, kluczowe może więc być zaakceptowanie faktu, że czegoś nie potrafimy i skorzystanie z dodatkowych lekcji.

Joanna Stach, psycholog transportu, zachęca do rozmowy z instruktorem na temat naszego poziomu wyszkolenia. Prowadzący szkolenie prowadzi kandydata na kierowcę zazwyczaj od samego początku i może rzetelnie ocenić jego umiejętności i czynione postępy. Da to możliwość przepracowania ewentualnych braków na dodatkowych lekcjach i zwiększy prawdopodobieństwo sukcesu!


P. Bedliński


CZYTAJ TAKŻE: