Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 03.04.2021

E-taryfa. Realne korzyści czy martwe przepisy?

1 kwietnia w życie weszła e-taryfa, która ma pozwolić operatorom stacji ładowania zmniejszyć koszty oraz umożliwić instalowanie urządzeń o większej mocy. Czy rzeczywiście przełoży się to na oszczędności?

Uruchomienie dedykowanej taryfy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych to jedna ze zmian, które wprowadza opublikowane 19 listopada 2020 r. rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 13 listopada 2020 r.  Czym jest "e-taryfa" przybliża Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

Posłuchaj
00:44 BRZÓZKA 1.mp3 Czym jest e-taryfa? (Na luzie/PRK)

Wprowadzona przez rozporządzenie e-taryfa ma obniżyć stałe koszty funkcjonowania stacji, dotyczące zapewnienia dostaw energii do infrastruktury ładowania. Czy to jedyny skutek wprowadzonej regulacji?

Posłuchaj
00:33 BRZÓZKA 2.mp3 Skutki wprowadzenia regulacji (Na luzie/PRK)

-

Aktualnie jesteśmy dopiero na początku rozwoju elektromobilności w Polsce. Każda zmiana ułatwiająca jej upowszechnianie jest ważna i przynosi olbrzymie korzyści dla społeczeństwa i środowiska. Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych wskazuje na zalety wprowadzanych modyfikacji:

Posłuchaj
00:40 MAZUR 3.mp3 Zalety wprowadzanych zmian (Na luzie/PRK)

Auta elektryczne nie są najbardziej budżetową opcją – widzimy to przeglądając katalogi dealerów samochodowych oraz wertując ogłoszenia pojazdów używanych. Czy tak będzie zawsze? O przyszłości mówi Aleksander Brzózka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

Posłuchaj
00:28 BRZÓZKA 4.mp3 Przyszłość cen samochodów elektrycznych (Na luzie/PRK)

 

Resort Klimatu podkreśla, że w związku z redukcją kosztów funkcjonowania infrastruktury ładowania, użytkownicy pojazdów elektrycznych mogą spodziewać się budowy nowych stacji oraz obniżenia cen, zwiększenia dostępnych mocy i skrócenia czasu ładowania samochodów. 


Konrad Choroszucha


CZYTAJ TAKŻE: