Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 02.05.2013

"Litwini o Polakach wiedzą mniej niż o życiu na Marsie"

Na Litwie mieszka ponad 200 tys. Polaków (6,6 proc. mieszkańców), ale - jak się okazuje - Litwini niewiele wiedzą o Polakach.
WilnoWilnosfu/Wikimedia Commons

Jak można przeczytać na portalu polskiej rozgłośni w Wilnie Radia Znad Wilii, "Litwini o Polakach wiedzą mniej niż o życiu na Marsie". "Litwini nie znają i nie chcą poznać swoich współobywateli Polaków, a władza ich do tego nie zachęca" - uważa Rimvydas Valatka. Publicysta zwraca uwagę, że "Litwini obraz Polaków budują na podstawie wypowiedzi takich antypolskich działaczy, jak Gintaras Songaila, czy Romualdas Ozolas oraz na oświadczeniach Waldemara Tomaszewskiego" - przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.
Zdaniem Valatka jednym ze sposobów na lepsze wzajemne poznanie się byłoby wprowadzenie nauczanie w szkołach litewskich języka polskiego. Publicysta zastanawia się, dlaczego praktycznie we wszystkich szkołach na Litwie jest wykładany język rosyjski, a w żadnej, poza szkołami polskimi, nie jest wykładany polski. "Jest to rzecz absolutnie niewybaczalna. Znajomość języka polskiego od razu zlikwidowałaby większość barier wynikających głównie z niewiedzy" - uważa dziennikarz.
Według danych spisu ludności z roku 2011 na Litwie mieszka ponad 200 tys. Polaków, co stanowi 6,6 proc. mieszkańców kraju. Główne skupiska Polaków są w Wilnie i na Wileńszczyźnie, gdzie w poszczególnych miejscowościach Polacy stanowią od 26 do 78 proc. mieszkańców.
Portal zw.lt, który został uruchomiony w czwartek, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, jest trzecim portalem na Litwie w języku polskim. Jak poinformował dyrektor rozgłośni Radio Znad Wilii Mirosław Juchniewicz, wkrótce zostanie uruchomiona litewska wersja portalu zw.lt. - Naszym zadaniem jest m.in. dotarcie do społeczeństwa litewskiego z informacją o Polakach mieszkających na Litwie, o Polsce i rodakach rozsianych na świecie - powiedział Juchniewicz.
Przed kilkoma tygodniami na Litwie uruchomiony został portal l24.lt, który ukazuje się w czterech językach: polskim, litewskim, rosyjskim i angielskim. Przed rokiem największy litewski portal delfi.lt uruchomił polską wersję: delfi.pl.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

''