Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 10.09.2020

Rusza 18. Przegląd Sztuki Survival we Wrocławiu

Przegląd Sztuki Survival to jeden z najważniejszych festiwali sztuki współczesnej w Polsce. W tym roku, pod hasłem "Wasteland", odbywa się w dniach 10-13 września na terenie, na co dzień niedostępnej, przepompowni Port Miejski we Wrocławiu.

Hasło przewodnie wydarzenia - "Wasteland" - to nawiązanie do poematu Thomasa Stearnsa Eliota o tym samym tytule. Wydana w 1922 roku "Ziemia jałowa" ("The Waste Land") to fundamentalne dzieło modernistycznej poezji, w którym wojenna trauma, cytaty ze światowej literatury i codzienne odgłosy splatają się, tworząc obraz świata naznaczonego przemijaniem, pełnego niepokoju i sponiewieranej kultury. 

- Chcemy nawiązać do tego momentu, w którym był Eliot kończąc pisanie "Ziemi jałowej", kiedy on bardzo osobiście doświadczał problemów tamtego świata. Wystawą w Porcie Miejskim chcemy zastanowić się, jakie są punkty zapalne w dzisiejszej "ziemi jałowej". Chodzi nam o zamysł artystów - jak oni widzą współczesny świat i jego problemy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Bieniek.


Posłuchaj
04:02 [ PR1]PR1 (mp3) 9 wrzesień 2020 15_42_18.mp3 Rusza 18. Przegląd Sztuki Survival we Wrocławiu (Ekspres Jedynki)

 

Co w programie?

Przepompownia Port Miejski we Wrocławiu zamieni się na cztery dni w wielką przestrzeń wystawienniczą. Będzie można zobaczyć prawie 30 unikatowych prac, w tym dzieł malarskich oraz instalacji. Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie Scena Wideo, prezentująca - jak wyjaśniła kuratorka Małgorzata Miśniakiewicz - prace wybrane specjalnie na tegoroczny festiwal, które posługując się ruchomym obrazem, oferują zaskakujące perspektywy odczytania zagadnień 18. edycji Survivalu. 

Nie zabraknie sztuk performatywnych - Monika Konieczna i Mariusz Sibila wykonają performance "Mów do mnie (Przepompownia Słów)", a Wiktor Gałka - jeden z przedstawicieli sekcji studenckiej wrocławskiej ASP - zaprezentuje sztukę pt. "Gdyby tu była woda, stanąłbym i pił". W programie znalazły się także oprowadzania kuratorskie (w tym oprowadzania dla niepełnosprawnych, w języku angielskim oraz spacery dla rodziców z małymi dziećmi) i spacery historyczne (oprowadzanie po Porcie Miejskim z Ewą Plutą z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu).

Organizatorzy zapraszają również na trzy debaty dedykowane pogłębianiu świadomości proekologicznej z udziałem artystów, kuratorów oraz aktywistów z Wrocławia i Berlina pod hasłem "Wasteland: Kultura dla klimatu". - Poruszone zostaną kwestie marnowania zasobów, potrzeby nowych strategii kuratorskich i roli artystów w kształtowaniu świadomości społecznej w obliczu nadchodzącej katastrofy klimatycznej - wskazała Dora Kuentzel, koordynatorka sceny.

Z kolei Scena Dźwiękowa 18. edycji Przeglądu Sztuki Survival to zaproszenie do czytania "Ziemi jałowej" Eliota z perspektywy dźwiękowej. - Zwrócimy szczególną uwagę na to, jak rezonuje współcześnie perspektywa słuchowa Eliota w kontekście odczytywania jego poematu jako manifestu ekologicznego - zapowiedział Daniel Brożek, kurator sceny.

Do 15 września w Galerii Ulicznej Szewska Pasja (ul. Szewska) można będzie oglądać wystawę poświęconą Eliotowi i jego "Ziemi jałowej" prezentującą fragmenty poematu oraz fotografie z wnętrz przepompowni Port Miejski.

Zapowiedź 18. Przeglądu Sztuki Survival. Profil: Art Transparent


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Mateusz Drozda

Materiał: Michał Montowski

Data emisji: 9.09.2020 

Godzina emisji: 15.45

Jedynka/www.survival.art.pl/kk