Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Górski 22.09.2021

Za darmo komunikacją miejską. Polskie miasta świętują Dzień bez Samochodu

Osoby na co dzień poruszające się samochodami dziś mogły jeździć komunikacją miejską za darmo. To w związku z Europejskim Dniem bez Samochodu, kończącym Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Czytaj też:
shutterstock_przewóz roweru autobus 1200.jpg
Przewóz rowerów w autobusach. Kiedy można i czy kierowca zawsze ma rację?

W wielu polskich miastach 22 września kierowcy, którzy przesiedli się do pojazdów komunikacji miejskiej, mogli liczyć na ulgi, a nawet darmowe przejazdy. Dotyczyło to nie tylko autobusów, ale również pociągów, tramwajów czy metra.


Posłuchaj
03:46 PR1_MPLS 2021_09_22-15-17-13.mp3 Dziś Europejski Dzień bez Samochodu (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Samorządy stawiają na ekologię

Europejski Dzień bez Samochodu nie wszędzie wpłynął na zainteresowanie komunikacją miejską. W autobusach tłumów nie było. Mówili o tym sami kierowcy. - Liczba pasażerów nie zmienia się. Za to samochodów jest na potęgę. Nie spotkałem też zbyt wielu rowerzystów - mówi pan Artur, jeżdżący w stolicy. Urzędnicy przypominają więc o ułatwieniach czekających na tych, którzy pozostawią samochód na parkingu. - Do 23.59, wsiadając do warszawskiego autobusu, tramwaju, metra, Szybkiej Kolei Miejskiej, nie trzeba mieć biletu - zapowiada Tomasz Kunert z warszawskiego ZDM.

Zgodnie z zapowiedziami kasowniki w autobusach są wyłączone, a bramki na stacjach metra - otwarte. Na podobne rozwiązanie zdecydowano się w Gdańsku. - Warunkiem bezpłatnego przejazdu środkami komunikacji publicznej jest posiadanie i okazanie w razie kontroli ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego, którego podróżny jest właścicielem bądź współwłaścicielem - tłumaczy Zygmunt Gołąb z tamtejszego Zarządu Transportu Miejskiego. Do akcji dołączyły również Poznań, Bydgoszcz, Toruń, Kielce, Lublin, Łódź czy Szczecin.

Zobacz też:


Czytaj też:
dada.png
Zeroemisyjna komunikacja miejska

Zrezygnujmy ze szkodliwych przyzwyczajeń

Na różne bonusy można liczyć we Wrocławiu, Katowicach, Chorzowie czy Ciechanowie. W miastach tych darmowa jest pierwsza godzina korzystania z rowerów miejskich. To pretekst, by o zrównoważonym transporcie mówić więcej i częściej. - Dążymy do tego, aby miasta zwróciły się w kierunku transformacji klimatyczno-ekologicznej. Chcielibyśmy, aby odchodziły z jednej strony od zabetonowania, a z drugiej strony od tzw. samochodozy - mówi Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dodaje, że bezpośrednim skutkiem takich rozwiązań będzie również m.in. zmniejszenie poziomu hałasu w miastach.

Eksperci w swoich apelach posiłkują się konkretnymi analizami i wymiernymi danymi. - Jeżeli 75 proc. dwutlenku azotu pochodzi z transportu w takim mieście jak Warszawa czy Kraków, to jasne jest, że spadek ruchu samochodowego pozytywnie wpłynie na poprawę jakości powietrza - podkreśla Bartosz Piłat z "Polskiego alarmu smogowego". Z inicjatywą zorganizowania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu wystąpiła Komisja Europejska. Celem jest m.in. zwrócenie uwagi na skalę problemów ekologicznych osobom wybierającym własny środek lokomocji nie tylko z konieczności, ale głównie z przyzwyczajenia.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 15.17

mg