Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 21.06.2016

Ile otrzymamy emerytury: ZUS wysyła listy do 20 mln Polaków i podaje trzy warianty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę informacji o stanie konta ubezpieczonego i apeluje do klientów o uważne przeczytanie tej korespondencji. Dane w niej zawarte dotyczą przyszłości emerytalnej każdego z nas.
Posłuchaj
  • Jak czytać list dotyczący stanu naszego konta emerytalnego w ZUS, aby dowiedzieć się jakie będziemy mieli świadczenie emerytalne, tłumaczy w radiowej Jedynce Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Podpowiadamy - na co zwracać uwagę przy czytaniu listu z ZUS.

Korespondencję z ZUS otrzyma ponad 20 mln Polaków

 ̶  Jest to list, w którym zapisana jest historia naszego ubezpieczenia w postaci zgromadzonych przez lata pracy składek na koncie i subkoncie emerytalnym -wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS.

Jak podkreśla, list trafi do wszystkich urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, którzy chociażby przez jeden dzień byli ubezpieczeni,

Z listu dowiemy się o naszych zasobach emerytalnych

̶  Z listu dowiadujemy się ile mamy na koncie emerytalnym w I filarze, co na subkoncie emerytalny, czyli to co się znalazło w II filarze ZUS. Dowiemy się, ile ZUS przelał do OFE, dowiemy się też, jeśli pracowaliśmy przed 1999 r., jaki mamy kapitał początkowy – tłumaczy rzecznik ZUS.

Informacje o zasobach w dwóch wariantach

Wszystkie informacje o składkach będą też podane w dwóch wariantach.

Jak wyjaśnia, w pierwszym wariancie to będą składki należne, czyli to co przedsiębiorca miał opłacić i opłacał.

̶  W drugim wariancie przedstawiamy co się stało z naszymi składkami po waloryzacji, czyli wzrost tych składek – mówi Andrusiewicz.

Poznamy trzy warianty naszej przyszłej emerytury 

I oczywiście rzecz najważniejsza dla przyszłych emerytów, poznamy trzy warianty hipotetycznej emerytury.

Wariant I emerytury – co dzisiaj otrzymalibyśmy na podstawie środków w I filarze

̶  Emerytura hipotetyczna w pierwszym wariancie jest wyliczana na bazie naszego konta emerytalnego, czyli na bazie I filaru i nie uwzględnia II filaru. I Jest to kwota jaka otrzymalibyśmy na dzień dzisiejszy. Czyli dziś kończymy pracę, ZUS dzieli nasz kapitał i wychodzi nam emerytura – wyjaśnia rzecznik ZUS.

Wariant II emerytury: pracujemy dalej i doliczamy średnią składkę

Drugi wariant, to wyliczenie emerytury zakładając, że pracujemy dalej aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.

̶  I za te kolejne lata, ZUS przyjmuje średnią składkę, którą odprowadziliśmy dotychczas. Doliczymy ja za każdy miesiąc aż do osiągnięcia wieku emerytalnego i wyliczamy emeryturę. – mówi rzecznik.

Wariant III emerytury: wyliczony na podstawie I i II filara w ZUS

Trzeci wariant, i to jest nowość, to emerytura hipotetyczna obliczona w oparciu o konto i subkonto emerytalne, czyli o I i II filar w ZUS.

Żadne z wyliczeń nie obejmuje środków zgromadzonych w OFE

Co ważne, żadne z wyliczeń nie obejmuje OFE. Niemniej, warto dokładnie przyjrzeć się informacjom jakie otrzymamy z ZUS podkreśla Łukasz Kozłowski ekspert pracodawców RP.

 W nowym systemie emerytura zależy od kilku czynników

W przeciwieństwie do poprzedniego systemu, który funkcjonował jeszcze przed 1999 rokiem, jest to ogromna rewolucja - dodaje ekspert. Wówczas to staż pracy i poziom zarobków decydował o tym jaka będzie wysokość emerytury.

̶  Teraz nasze świadczenie zależy od kilku czynników – od tego, jak długo będziemy żyli, jak długo będziemy pracować, i ile będziemy wpłacać składek emerytalnych.


Eksperci ostrzegają, że przyszłe emerytury będą znacznie niższe od obecnych. O ile świadczenia ze starego systemu wynoszą 80 proc. pensji, to osoby urodzone w latach 80-tych muszą się liczyć z tym, że ich emerytury mogą spaść do ok. 30 proc.

Elżbieta Szczerbak, jk