Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 11.10.2016

Jest jeszcze deflacja, ale wzrost cen wydaje się nieuchronny

We wrześniu w Polsce utrzymała się deflacja. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ogólny poziom cen był w ubiegłym miesiącu o 0,5 procent niższy niż przed rokiem.
Posłuchaj
  • Czy mamy szanse zobaczyć w grudniu w Polsce Inflację, o tym w Ekspresie Gospodarczym Radiowej Jedynki. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Odczyt jest zgodny z opublikowanym przez GUS pod koniec września szybkim szacunkiem deflacji.

̶  Z danych wynika też, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem, choć w poszczególnych kategoriach dynamika była różna - podkreśla Monika Kurtek Główna Ekonomistka Banku Pocztowego.

Jak zaznacza, są kategorie gdzie ceny wzrosły w ujęciu miesięcznym, i takie – gdzie spadły.

Rosły ceny transportu, odzieży i obuwia

I wymienia, że wzrosły ceny odzieży i obuwia i przyczyną jest wejście do sprzedaży kolekcji jesienno zimowych, następnie zdrożał transport za sprawa drożejących paliw.

Staniała żywność, alkohole, leki

Mniej natomiast we wrześniu płaciliśmy m.in. za żywność i napoje bezalkoholowe, a także za leki.


Czytaj więcej
ceny zakupy kalkulator 1200.jpg
Dane GUS: deflacja we wrześniu 0,5 proc. rdr

̶  W tym ostatnim przypadku swoje piętno obiło wprowadzenie regulacji dotyczących darmowych leków dla seniora – mówi ekonomistka.

 Deflacja w odwrocie, w grudniu zobaczymy inflację?

̶  Opublikowane dane potwierdzają, że skala deflacji coraz bardziej maleje, i w kolejnych miesiącach ten trend będzie coraz bardziej widoczny- podkreśla ekonomista banku BZ WBK, Piotr Bielski.

Jak podkreśla, już teraz deflacja maleje, a na przełomie roku nastąpi mocniejszy skok i prawdopodobnie w grudniu po raz pierwszy od 30 miesięcy zobaczymy dodatnią stopę inflacji.

Jest jednak sporo niewiadomych ws. cen
Jak jednak zaznacza Monika Kurtek, nadal mamy dużo znaków zapytania w sprawie cen, np. ropy naftowej.

̶  Nie wiemy też, jak zmiany prawne – dotyczące np. wzrostu cen wody, przełożą się na większe wydatki gospodarstw domowych, nie wiemy czy wzrosną ceny gazu czy prądu – mówi ekonomistka.

Elżbieta Szczerbak, jk