Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 14.11.2016

#100zmianDlaFirm: prowadzenie biznesu będzie łatwiejsze. Jakie rozwiązania zawiera rządowy pakiet?

Trwa ofensywa legislacyjna rządu skierowana do przedsiębiorców. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zapozna się z informacją wicepremiera Mateusza Morawieckiego na temat tzw. Konstytucji Biznesu. W następnej kolejności rząd przyjmie kolejne ułatwienia z pakietu #100zmianDlaFirm. Chodzi m.in. o nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, mówi na antenie radiowej Jedynki wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.
Posłuchaj
  • O pakiecie #100zmianDlaFirm mówił w audycji „Ekspress gospodarczy” radiowej Jedynki: wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Pierwsze 33 ułatwienia z pakietu  #100zmianDlaFirm rząd przyjął w zeszłym tygodniu.

- Cały pakiet składa się z 8 projektów: 7 ustaw i jednego rozporządzenia. Pierwszy z tych projektów ustaw został przyjęty przez Radę Ministrów tydzień temu, kolejne trzy projekty ustaw są już przyjęte przez Komitet Stały, czyli tzw. mały rząd, można więc założyć, że w ciągu 2 – 3 tygodni również trafią na Radę Ministrów. Pozostałe trzy projekty ustaw są w tej chwili w konsultacjach, więc też powinny zaraz trafiać do Komitetu Stałego – mówi Mariusz Haładyj.

Zmiany w kontrolach podatkowych

Propozycje zakładają m.in. ochronę przed zmianami interpretacji prawa czy mniejszą uciążliwość kontroli w firmach.

Mariusz Haładyj Z jednej strony są zmiany wręcz prozaiczne, ułatwiające prowadzenie biznesu, usuwające pojedyncze bariery. Z drugiej strony mamy zmiany bardziej systemowe.

- Podzieliłbym te zmiany na dwie grupy. Z jednej strony są zmiany wręcz takie bardzo prozaiczne, poprawiające, ułatwiające prowadzenie biznesu, usuwające pojedyncze bariery, czy to sprawozdawcze, czy też biurokratyczne. Z drugiej strony mamy zmiany bardziej systemowe, które pewnie zawsze mają większe przełożenie na rzeczywistość gospodarczą. Do nich przede wszystkim zaliczyłbym zmiany w systemie prowadzenia kontroli wobec przedsiębiorców. Takie przestawienie kontroli w kierunku prowadzenia jej w tych obszarach, w których to prawdopodobieństwo naruszenia przepisów jest większe. Chodzi o to, żeby odejść od kontrolowania na chybił trafił firm często bardzo małych, gdzie nieprawidłowości wynikają jedynie z błędów. Ani to nie jest dobre dla państwa, bo wtedy mogą nam uciekać te nieprawidłowości, które mają negatywne skutki dla budżetu, ani dla uczciwości obrotu gospodarczego, więc dla samych firm nie jest to też korzystne zjawisko. Z drugiej strony budzi to irytację małych przedsiębiorców – zaznacza gość „Ekspressu gospodarczego”.

Mniejsze obciążenie niewielkich firm

Kolejne hasło, które pojawia się bardzo często w tych 33 przyjętych już zmianach dla firm, to podatki. W tej materii również przedsiębiorcy mogą liczyć na ułatwienia.

- Są to z jednej strony punktowe zmiany, typu podniesienie progu, do którego firma może prowadzić uproszczoną księgowość do 2 mln euro obrotów rocznie, czy też zwiększenie limitu na rozliczanie podatku dochodowego w postaci ryczałtu. Te zmiany mają zmniejszyć obciążenia dla niedużych firm, a z drugiej strony usunąć barierę wzrostu - wyjaśnia  Mariusz Haładyj.

Większa ochrona podatników

Bardziej systemowe zmiany, jak dodaje rozmówca Jedynki, dotyczą zaś Ordynacji podatkowej i wprowadzenia ochrony dla podatnika.

- Jeżeli podatnik zastosuje się do objaśnień podatkowych wydawanych przez Ministra Finansów – to jest nowa instytucja w polskim prawie, która jest wzorowana chociażby na Wielkiej Brytanii, gdzie są wydawane tego typu wyjaśnienia – to nie spotkają go później negatywne konsekwencje. Czy też zastosuje się do tzw. utrwalonej linii interpretacyjnej, wówczas również będzie to chroniło go przed ewentualną zmianą wykładni prawa przez urząd skarbowy, bądź też w sytuacji, jeżeli wbrew tej dominującej linii dana kontrola będzie chciała zakwalifikować operację danego podatnika jako nieprawidłową – tłumaczy wiceminister rozwoju.

Zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego

W dalszej kolejności zmianie ulegną również przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, zapowiada gość radiowej Jedynki.

- KPA jest to podstawowy akt, który reguluje załatwianie tysięcy spraw dziennie.  Przygotowaliśmy dużą nowelizację, która ma trzy cele. Po pierwsze przyspieszenie tych postępowań, żeby sprawy nie wracały pomiędzy poszczególnymi instancjami, zanim zapadnie ostateczna decyzja, żeby urzędy jak najszybciej te sprawy rozstrzygały. Po drugie wprowadzenie też takich konsensualnych spraw, możliwości załatwiania spraw administracyjnych, czyli w sposób nie władczy, tylko chociażby z wykorzystaniem mediacji w administracji. Po trzecie są to zmiany w systemie nakładania kar administracyjnych. Wprowadzamy wytyczne, reguły, które uzależnią wysokość tych kary od stopnia winy czy poziomu szkód spowodowanych naruszeniem przepisów -  podsumowuje Mariusz Haładyj.

Pace nad całym pakietem #100zmianDlaFirm powinny się zakończyć w pierwszej połowie przyszłego roku.

Błażej Prośniewski, awi