Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 25.01.2017

Mieszkanie Plus lekiem na brak mieszkań w Polsce

Pierwsze mieszkania z Programu Mieszkanie Plus powinny powstać w 2019 roku.
Posłuchaj
  • Czy mieszkania z Programu Mieszkanie Plus rozwiążą problem deficytu mieszkań w naszym kraju, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/

Zapisy do programu rozpoczną się - zgodnie z zapowiedziami - w połowie tego roku.

W Polsce brakuje dziś prawie miliona mieszkań, a obecny rynek mieszkaniowy pomija całkowicie obywateli o niższych dochodach i praktycznie całą polską klasę średnią. Dlatego będą powstawać mieszkania na wynajem.

̶  Luka do wypełnienia jest więc olbrzymia i wymaga też olbrzymich pieniędzy. Państwo tego z pewnością samo nie udźwignie. Chce jednak dać impuls do działania i liczy, że do programu włączy się prywatny biznes  - mówi Włodzimierz Stasiak, wiceprezes Banku Gospodarstwa  Krajowego Nieruchomości.

Jak wspólnie z państwem inwestować w budowę mieszkań

Jak podkreśla, bardzo istotnym wsparciem było by objecie ustawą o tzw. REITach, (Real estate investment trust) czyli wehikułach wspólnego inwestowania w nieruchomości, rynku nieruchomości mieszkaniowych.

I dodaje, że oszczędności gospodarstw domowych w Polsce sięgają ok. 700 mld zł, przedsiębiorstw, to kolejne 250 – 300 mld zł i przesuniecie nawet kilku procent tych środków na rynek mieszkaniowy może oznaczać wybudowanie nawet kilkuset tysięcy mieszkań.

W branży deweloperskiej jest pewien niepokój, czy ten program nie będzie konkurencją dla dobrze działającego rynku nieruchomości w Polsce.

Jest miejsce na współpracę z deweloperami

̶  Ale miejsca starczy dla wszystkich - uważa  Piotr Hofman, prezes spółki HM INVEST SA.

̶  Przy skali przewidującej budowę ok. 100 tys. mieszkań, musi być udział prywatnych podmiotów w budowie, mówi gość Polskiego Radia.

Jak dodaje, miejsce na współprace z deweloperami na pewno jest, trzeba tylko określić jasne kryteria wyboru, decyzyjności, zakresu realizacji programu przez dewelopera.

Program stworzony dla samorządów

̶  Ten program jest wprost stworzony dla samorządów, które zazwyczaj borykają się z brakiem pieniędzy  - mówi Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej, w której powstaje 186 pilotażowych mieszkań na wynajem.

̶  My mieliśmy uzbrojony grunt, z drogami dojazdowymi, z doprowadzonymi mediami, w tym ciepłem systemowym i chcemy budować wspólnie z BGK Nieruchomości – mówi prezydent.

Program też dla organizacji społecznych

̶  Bardzo dobrze, że wreszcie powstają w Polsce mieszkania na wynajem - mówi Barbara Audycka z Habitat for Humanity Polska.

Dodaje, że do programu chętnie włączą się organizacje pozarządowe.

Jak podkreśla, mieszkania na wynajem oznaczają większą mobilność zawodową, bezpieczeństwo kariery zawodowej, jest alternatywa dla kredytów.

Program jest rozpisany na 10 lat

̶  Jak dotąd wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem - podkreśla Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Jak wylicza, deficyt mieszkaniowy w Polsce wynosi ok. 970 tys. mieszkań, aby go pokonać, to musi powstawać minimum 50 tys. mieszkań rocznie.

Minister Adamczyk zapewnił, że w ramach Programu Mieszkanie Plus można budować niedrogo w dobrym, średnim  standardzie technicznym.

Debatę ."Mieszkanie Plus i jego wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny kraju" zorganizowała Gazeta Polska.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk