Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 02.03.2017

Obywatele bardziej obciążeni podatkami niż firmy

Najbardziej obciążeni płaceniem podatków w Polsce są zwykli obywatele - alarmuje Instytut Globalnej Odpowiedzialności
Posłuchaj
  • Dlaczego zwykły obywatel jest traktowany "podatkowo" gorzej niż firma, o tym e Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Stosunkowo mało do budżetu dokładają się natomiast duże firmy. Wg analizy organizacji, płacony przez nie CIT stanowi jedynie 5 procent wszystkich podatków uiszczanych w naszym kraju.
Problemem jest też mała transparentność firm, dlatego organizacja nawołuje, by informacje o podatkach płaconych przez duże firmy były ogólnodostępne.

Duże firmy korzystają z różnego rodzaju ulg

─ Duże firmy z jednej strony tworzą miliony miejsc pracy, z drugiej jednak strony mają stosunkowo niskie stawki podatków, a często nawet sporo ulg - mówi Rafał Kinowski, ekonomista, współautor raportu.

Firmy korzystają z preferencyjnych stawek podatkowych
Jak wyjaśnia, duże firmy korzystają np. z niższych stawek podatkowych, np. z 19-procentowej, gdy osoba fizyczna osiągająca te same dochody, wpada w stawkę 30-procentową.

Firmy stosują optymalizację podatkową

Od tego roku CIT dla mniejszych firm został obniżony do 15 proc. Zważywszy jednak, że w innych krajach podatek dochodowy od osób prawnych bywa jeszcze niższy, firmy stosują optymalizację podatkową.

Firma działa w Polsce, ale płaci podatki za granicą

Jak wyjaśnia ekspert, firmy są zakładane w innych krajach, np. na Węgrzech czy w Bułgarii (10 pro. podatek od firm), a następnie działają poprzez spółki zależne w Polsce a ich przychody transferowane są z Polski w postaci np. opłat za używanie znaku towarowego.

─ Spółka w Polsce ma wtedy zerowe zyski, albo małe dochody, i nie płaci wtedy podatków, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.

Zwolnienia dla firm zagranicznych kosztem obywateli

Zdaniem Darii Żebrowskiej-Fresenbet z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, wyścig krajów o to, który zaoferuje dużym firmom niższy podatek, prowadzi donikąd.
 
─Ten trend aby ułatwiać prowadzenie działalności i przyciągnąć inwestycje odbywa się kosztem obywateli krajów gdzie działa firma, mówi ekspertka.

Podatki od osób fizycznych łatwiej ściągnąć

Jak dodaje gość radiowej Jedynki, możliwości ściągania podatków z obywateli są dużo większe niż osób prawnych, które mogą się zasłonić firmami wydmuszkami, czy uciec do rajów podatkowych.

Obywatel nie ucieknie przed VAT-em

─ Dlatego, te obniżanie podatków dla firm musi być jakoś wyrównane, stąd VAT nadal nie jest obniżony, mówi  Daria Żebrowska-Fresenbet.

Rząd chce poprawić ściągalność podatków od firm
 
Organy skarbowe pracują nad poprawieniem skuteczności ściągania podatków od firm, które stosują agresywną optymalizację podatkową.

I jak mówi Jacek Góra z ministerstwa Finansów, w zeszłym roku już widać było poprawę.Wylicza, że osiągnięto poziom 950 mln zł zobowiązań podatkowych podlegających wpłacie oraz udało się zmniejszyć zadeklarowane straty do ponad 2,7 mld zł.

─ W ubiegłym roku te kwoty liczyliśmy w milionach złotych, teraz w setkach milionów i miliardach, mówi Jacek Góra.

W zeszłym roku 60 proc. kontroli skarbowych zakończyło się złożeniem przez firmy korekt i akceptacją ustaleń kontroli.

Warto zaznaczyć, że optymalizację podatkową stosują nie tylko międzynarodowe koncerny, ale też duże polskie firmy, które wiedząc, że konkurencja też prowadzi grę z podatkami, w podobny sposób próbują zaoszczędzić.

Karolina Mózgowiec, jk