Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 20.04.2017

Polska w oczach inwestorów zagranicznych: co pomaga, co przeszkadza?

Polska plasuje się na drugim miejscu w Europie środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności dla inwestycji zagranicznych. Pierwsze są Czechy.
Posłuchaj
  • Jak inwestorzy zagraniczni oceniają Polskę inwestycyjnie - jej mocne, i słabe strony, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Nasze mocne strony to członkostwo w Unii Europejskiej, wykwalifikowani pracownicy i dostępność poddostawców - takie są wnioski  12. edycji ankiety koniunkturalnej, przeprowadzonej przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową we współpracy z trzynastoma innymi organizacjami.

Inwestycjom sprzyja dobra sytuacja ekonomiczna Polski

− Nasz kraj ma w tej chwili bardzo dobre wyniki makroekonomiczne, zarówno te, które dotyczą wzrostu gospodarczego i eksportu, jak i sytuacji na rynku pracy. Często są one najlepsze od 25 lat  - powiedział wiceminister rozwoju, Jerzy Kwieciński.

I dodaje, że różne agencje i instytucje finansowe podnoszą wiarygodność naszego kraju, co znajduje odzwierciedlenie w atrakcyjności inwestycyjnej.

− Tego typu badania, jak dzisiaj, są bardzo ważne, bo pokazuje nie tylko w czym jesteśmy mocni, ale i gdzie mamy niedociągnięcia i gdzie powinniśmy coś zrobić, mówi wiceminister.

Inwestorów uwiera system podatkowy

Słabą stroną jest system podatkowy - wyjaśnił Kwieciński.
Jak jednocześnie dodaje, to jest niestety nie tylko nasz problem, ale i innych krajów.

Coraz większy problem z wykwalifikowanymi pracownikami

Natomiast to, na co inwestorzy zaczynają zwracać uwagę, to pojawiające się problemy na rynku pracy, czyli dostęp do wykwalifikowanych pracowników.

− Tym chcemy się bardziej zająć, pokazując miejsca gdzie jest ta wykwalifikowana siła robocza, bo ona jest nie tylko w dużych ośrodkach gospodarczych, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.

System edukacji nie nadąża za rynkiem

Zdaniem Krystyny Boczkowskiej, prezes Boscha w Polsce, problemem dla zagranicznych inwestorów wcale nie jest mało elastyczny kodeks pracy czy płaca minimalna, lecz system edukacji.

Szkoły opuszcza za mało praktyków

Jak podkreśla, polski system edukacji nie bierze pod uwagę potrzeb pracodawców, i dostarcza na rynek osoby, które z punktu widzenia biznesu są zbędne.

−  Stąd apeluję aby odbudować szkolnictwo zawodowe w Polsce, zmienić proporcje kształcenia, gdzie 40 procent kończących naukę ma wiedzę praktyczną, a reszta ma wyższe, niesprecyzowane i słabe wykształcenia, mówi gość Polskiego Radia.

Wzrasta transparentność umów w Polsce

Cieszy poprawa niektórych wskaźników, jak wskazywana przez inwestorów większa transparentność zamówień publicznych. Rosną koszty pracy w Polsce, ale równoważone są one jej jakością  - zauważył  wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krzysztof Senger.

Jak podkreśla, raport potwierdza, że fundamentalne cechy naszej gospodarki są korzystne dla firm produkcyjnych, a sieć kooperantów jest duża.

Skuteczniejsza walka z korupcją

Lepiej niż w poprzednim badaniu atrakcyjności inwestycyjnej została oceniona też walka z korupcją i przestępczością gospodarczą. Pogorszyła się ocena bezpieczeństwa prawnego.

Kiepska ocena przewidywalności politycznej i gospodarczej
Najniższe noty otrzymała stabilność społeczno-polityczna i przewidywalność polityki gospodarczej. W ankiecie wzięło udział 369 firm zagranicznych, działających w Polsce.
Aleksandra Michałek – Tycner, jk