Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 11.05.2017

Wkraczamy w rynek pracownika. Jak to wykorzystać?

Rynek pracy w Polsce się zmienia. Powoli wkraczamy w etap „rynku pracownika”.
Posłuchaj
  • Polska wkracza w rynek pracownika. Co to oznacza dla szukających lub zmieniających pracę i dla pracodawców, mówią eksperci w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

− I to właśnie oni, a nie pracodawcy, zaczynają dyktować warunki - tłumaczy Jakub Gontarek, ekspert rynku pracy z Konfederacji Lewiatan.

Przed pracodawcami duże wyzwania

Wyjaśnia, że mamy najniższe bezrobocie od 26 lat i z punktu widzenia zwykłego człowieka wynika, że są większe szanse na lepszą, lepiej płatną pracę, a pracodawcy muszą się bardziej starać aby pracownika pozyskać, utrzymać i rozwijać.

Wakat – to słowo spędza sen z oczu pracodawców 

A w kraju już brakuje pracowników.

− Z problemem wakatów boryka się coraz większa grupa przedsiębiorców - dodaje Marcin Ganclerz z Work Service.

 I wylicza, że jedna na trzy firmy, ma problemy ze znalezieniem pracowników, a z nich największe mają przedsiębiorstwa działające w produkcji i handlu.

Gwałtownie rośnie liczba nieobsadzonych stanowisk w firmach

− Liczba nieobsadzonych stanowisk wzrosła, rok do roku, o ponad 20 procent, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.

I dodaje, że najbardziej brakuje pracowników najniższego szczebla, na stanowiskach nie wymagających wyższego wykształcenia.

Najłatwiej znaleźć pracownika dzięki podwyżkom płacy

Rozwiązaniem na zdobycie i utrzymanie pracownika jest wzrost wynagrodzeń. Płace rosną od wielu miesięcy - tłumaczy ekspert.

Podkreśla, że z danych GUS wynika, że wzrost wynagrodzeń przekroczył magiczne 5 procent, znacznie powyżej oczekiwań rynkowych.

− To oznacza, że pracodawcy muszą podnosić płace, aby znaleźć i utrzymać pracowników. Widać to najbardziej w handlu, gdzie liderzy rynkowi podnosili płace w tym roku już parokrotnie, mówi gość Polskiego Radia. 

Na stole leżą nie tylko podwyżki…

−Ale pracodawcy walczą o pracownika nie tylko poprzez wynagrodzenie - dodaje Jakub Gontarek.

Jak wyjaśnia, to także warunki pracy i wszystko z nią związane – inwestycje podnoszenie kwalifikacje, ubezpieczenia, różnego rodzaju benefity.

Zgadza się z tym Marcin Ganclerz. Jak mówi, firmy już szukają skutecznych sposób na przyciągnięcie i zatrzymanie u siebie pracowników.

− I pracownicy patrzą czym są one obudowane, np. dodatkowym ubezpieczeniem na życie, kartą sportową, dodatkowa opieką medyczną, mówi gość Polskiego Radia.

Jest czas na poszukanie lepszej pracy

 I jak mówi Jakub Gontarek, nadchodzące miesiące to może być także dobry czas na zmianę pracy.

Dlatego, jak zaznacza, dobrze jest teraz chodzić na rozmowy o pracę, aby się zorientować jakie są trendy na rynku.

− Może się okazać, że pracownik przez kilka lat zdobył takie kwalifikacje i kompetencje, że jest lepszy od innych i może znaleźć łatwiej nowe zatrudnienie, mówi Jakub Gontarek.

 Bo jest w czym wybierać. Liczba ofert pracy dynamicznie rośnie - najwięcej przybywa ich na Mazowszu, Pomorzu i w Wielkopolsce.

Dynamicznie rosną również wynagrodzenia - przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach.  Wiele firm mniejszych aby sprostać oczekiwaniom pracowników coraz częściej decyduje się nawet na wprowadzenie elastycznych godzin pracy czy pracę zdalną.

Justyna Golonko, jk