Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 10.04.2018

Podatki: jakie najważniejsze zmiany przynosi 2018 rok?

Rok 2018 przynosi szereg zmian w podatkach. Na rozliczenie z fiskusem mamy czas jak zwykle do końca kwietnia, ale już w styczniu o kilku ważnych rzeczach należy pamiętać.
Posłuchaj
  • O najważniejszych zmianach podatkowych mówili w radiowej Jedynce: Andrzej Marczak, doradca podatkowy z KPMG i Anna Misiak, doradca podatkowy z MDDP (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

W tym roku nie ma już możliwości, aby z fiskusem rozliczył nas pracodawca. Ta opcja została zastąpiona rozliczeniem podatków przez urząd skarbowy, wyjaśnia Andrzej Marczak, doradca podatkowy z KPMG.

- Podatnik od 15 marca do 15 kwietnia będzie mógł elektronicznie przesłać do swojego urzędu skarbowego wniosek o wypełnienie przez urząd zeznania podatkowego. Na podstawie tego wniosku w ciągu pięciu dni urząd skarbowy przygotuje w naszym imieniu zeznanie podatkowe i wyśle nam na e-mail podany przez nas – tłumaczy rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Rozliczenie przez urząd skarbowy

Podatnik będzie musiał tylko to zeznanie zaakceptować. Trzeba jednak przypomnieć, że nie wszyscy będą mogli z tego rozwiązania skorzystać, dodaje Anna Misiak, doradca podatkowy z MDDP.

- W ramach przygotowania przez urząd skarbowy zeznania rocznego nie mieszczą się dochody z kapitałów pieniężnych, dochody z zagranicy, również dochody z najmu opodatkowanego ryczałtem. Rozliczenie dokonywane przez urząd skarbowy to tzw. PIT-37 i jeżeli do tej pory np. podatnik chciał rozliczać się z małżonkiem albo jako samotny rodzic, a osiąga wyłącznie dochody z etatu, to nie ma przeszkód, aby skorzystał z tej opcji rozliczenia przez urząd skarbowy. Można też wskazać zastosowanie ulgi na dzieci, podwyższone koszty uzyskania przychodu dla osób, które dojeżdżają, skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej, zaznaczyć 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego – wylicza ekspertka.

Mimo pewnych ograniczeń i tak z rozliczenia przez urząd skarbowy może skorzystać kilkanaście milionów podatników.

Nowe zasady opodatkowania najmu

Jeśli chodzi o inne ważne zmiany, to od tego roku obowiązują nowe zasady opodatkowania najmu. Obecnie dochody z najmu i dzierżawy uzyskiwane przez osoby fizyczne opodatkowane są według skali, czyli na poziomie 18 i 32 procent, ale można również skorzystać z ryczałtu w wysokości 8,5 procent i tu właśnie nastąpiły zmiany.

- Ustawodawca wprowadził drugą, wyższą o 4 punkty procentowe stawkę podatku i powiedział: podatniku, jak zarabiasz więcej niż 100 tysięcy złotych rocznie z tytułu najmu, to zapłacisz od nadwyżki ponad 100 tys. zł wyższy podatek w wysokości 12,5 proc. – podaje liczby Andrzej Marczak.

Limit na poziomie 100 tys. zł

Należy pamiętać, że ten limit na poziomie 100 tysięcy złotych dotyczy obojga małżonków.

- Istotna kwestia w związku z tą zmianę jest taka, żeby przeanalizować, jak tak naprawdę będą kształtowały się dochody z najmu na 2018 rok i być może zastanowić się, czy nie bardziej opłacalne staną się zasady ogólne. Podatnik, który do tej pory rozliczał się ryczałtem z przychodów z najmu, ma możliwość zmienić tę formę opodatkowania, składając do 20 stycznia odpowiednie oświadczenie do urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania – wyjaśnia Anna Misiak.

Przy opodatkowaniu najmu na zasadach ogólnych zaletą jest możliwość odliczenia kosztów ponoszonych na wynajmowane nieruchomości, z drugiej strony jednak po zliczeniu wszystkich dochodów można zapłacić wyższy podatek.

W tym roku o 100 procent podwyższono też limit kosztów uzyskania przychodu dla twórców - do kwoty 85 528 złotych. Jednocześnie jednak ograniczono grupę osób, które mogą z tego limitu skorzystać. Są to naukowcy, dydaktycy, publicyści, twórcy programów komputerowych, aktorzy, reżyserzy, scenarzyści i osoby, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową.

Sylwia Zadrożna, awi