Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 01.02.2018

Program COSME pomoże uzyskać preferencyjne poręczenie pożyczki

Przedsiębiorcy mogli liczyć na nowe wsparcie finansowe. Dzięki funduszom UE uzyskają dostęp do preferencyjnych poręczeń pożyczek i kredytów.
Posłuchaj
  • O nowym wsparciu przedsiębiorców, poprzez poręczenia, wymuskiwanemu dzięki programowi COSME, mówi w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Michał Gorzelak z Krajowego Punktu Kontaktowego do spraw Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

−Dziś ogłoszona została nowa polska umowa w ramach unijnego programu COSME, dzięki której polscy przedsiębiorcy zyskają dostęp do preferencyjnego finansowania, tłumaczy Michał Gorzelak z Krajowego Punktu Kontaktowego do spraw Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

POLFUND poręczy pożyczkę na preferencyjnych warunkach

I wyjaśnia, że w ramach obecnej umowy, którą podpisał Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND, będzie on udostępniał na preferencyjnych warunkach poręczenia.

− Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać z leasingu, kredytu, i brakuje mu zabezpieczenia, to może skorzystać z poręczenia w firmie POLFUND na preferencyjnych warunkach, dzięki udziałowi w programie unijnym, mówi gość radiowej Jedynki.

 Poręczenie do 80 proc. finansowania projektu

Zainteresowanie nowym instrumentem może być spore - bo przedsiębiorcy mogą liczyć na duże wsparcie swoich inwestycji.

Jak dopowiada gość Ekspressu Gospodarczego, poziom poręczenia może sięgnąć do 80 proc. finansowania, z którego korzysta przedsiębiorca, w tym sam poziom finansowania jest ograniczony do 660 tys. zł.

Kto może skorzystać ze wsparcia?

Z poręczenia już od dziś może skorzystać każdy przedsiębiorca z sektora MSP, także, ci którzy wcześniej nie mogli otrzymać wsparcia na warunkach czysto rynkowych.

 Jak podkreśla gość Polskiego Radia, ze wsparcia może skorzystać każda średnia firma, to nie jest program dla jakiejś konkretnej grupy – np. innowatorów, czy dla wynalazców.

− Z tego programu korzystają wszelkie przedsiębiorstwa usługowe, handlowe, np. restauracja, taksówkarz, kiosk ruchu. I warunki korzystania z pomocy są takie, jak przy finansowaniu dłużnym. Czyli trzeba przedstawić biznes plan, w którym należy pokazać, że firma zarobi dzięki inwestycji, albo dzięki środkom obrotowym, i to tyle, że firma jest w stanie spłacić zobowiązanie, mówi gość radiowej Jedynki.

Jak dodaje, z tego finansowania mogą korzystać też firmy, które z różnych powodów, mimo dobrego biznes planu, byliby odrzuceni przez instytucje udzielające finansowania na warunkach czysto rynkowych.

 

Aktualna oferta preferencyjnego finansowania znajduje się na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE:

www.InstrumentyFinansoweUE.gov.pl/oferta

Justyna Golonko, jk