Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 26.03.2018

Na 860 tysięcy frankowiczów, 10 tysięcy ma kłopoty ze spłatą kredytu

Zmniejsza się  zadłużenie frankowiczów. Z najnowszego raportu Biura Informacji Kredytowej wynika, że na koniec 2017 roku wynosiło ono prawie 110 miliardów złotych.
Posłuchaj
  • Dlaczego 860 tys. frankowiczów poczuło lekką ulgę i jak wygląda "portret przeciętnego frankowicza" - wyjaśnia podkreśla główny ekonomista BIK, Andrzej Topiński./Piotr Wardziak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

W porównaniu z grudniem 2016 roku, to mniej o 27 miliardów złotych, czyli o prawie 20 procent, zobowiązań z tytułu kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w szwajcarskiej walucie.

Jakie są powody tego zmniejszenia zobowiązań i jak wygląda "portret przeciętnego frankowicza" - sprawdzał Piotr Wardziak.

W Polsce jest 860 tys. frankowiczów

Długi we frankach szwajcarskich spłaca ponad 860 tysięcy kredytobiorców, ale samych umów kredytowych jest mniej - niecałe pół miliona, bo często są to zobowiązania zaciągnięte przez dwie osoby. 

W 2017 r. dług we frankach spłaciło 47 tys. osób

W ciągu całego ubiegłego roku z tego grona ubyło ponad 47 tysięcy szczęśliwców, którym kredyt udało się już całkowicie spłacić.

Raty do spłaty mniejsze, tanieje frank

- Pozostałym jest wyraźnie lżej, bo mają do spłacania mniej niż w latach poprzednich - podkreśla główny ekonomista BIK Andrzej Topiński.

Mocniejszy złoty pomaga frankowiczom

 Jak wyjaśnia, to zasługa umocnienia się złotego, a także spłat rat przez frankowiczów.

I dodaje, że w ubiegłym roku w ciągu 12 miesięcy frank staniał o 50 groszy. Kredyty są bardzo dobrze spłacane, lepiej niż kredyty złotowe.

− To efekt zalecenia KNF z 2006 r. udzielania kredytów frankowych z pewnym buforem finansowym, stąd otrzymali je ludzie bardziej zamożni, radzący sobie lepiej z ich spłatą, mówi gość radiowej Jedynki.

W końcu ubiegłego roku frank kosztował 3 zł 57 gr, rok wcześniej 4 zł 12 groszy, a obecnie kurs waha się w okolicach nieco ponad 3 złotych 60 groszy.

Frankowicz: mieszkaniec dużego miasta, młody

− Frankowicze to raczej mieszkańcy dużych miast w średnim wieku i młodsi  - dodaje Andrzej Topiński.

I dodaje, że w połowie są to mężczyźni, w połowie – kobiety, najwięcej kredytobiorców jest w wieku ok. 30 lat.

Problemy ze spłatą ma ok. 10 tys. frankowiczów

Problemy ze spłatą kredytu mieszkaniowego w szwajcarskiej walucie ma niespełna 10 tysięcy osób - jest to zaledwie 1,2 procent spośród wszystkich wspomnianych 860 tysięcy kredytobiorców frankowych.

Największy odsetek, bo 18 procent osób spłacających kredyty frankowe, mieszka w aglomeracji warszawskiej.

Piotr Wardziak, jk