Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Walterska 21.06.2018

Forum Dialogi Mieszkaniowego: są pieniądze, pora zacząć realizować pomysły

Dziś w Warszawie w ramach Forum Dialogu Mieszkaniowego dyskutowano o tym, jak wypełnić lukę na tym rynku, a mieszkań w Polsce brakuje około 3 milionów. Rząd ma program Mieszkanie Plus, czyli koncepcja jest, pieniądze też są, ale zaczynają się pojawiać nowe problemy chociażby z brakiem materiałów budowlanych czy rąk do pracy. Tutaj są przygotowywane rozwiązania systemowe - mówiła w radiowej Jedynce Beata Daszyńska - Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego w rozmowie z Sylwią Zadrożną z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia. 
Posłuchaj
  • Jakie są możliwości wypełnienie luki na rynku mieszkaniowym - mówiła w radiowej Jedynce Beata Daszyńska - Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego w rozmowie z Sylwią Zadrożną z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Czytaj także

60 proc. młodych Polaków mieszka z rodzicami. Dlatego niezbędna jest pomoc państwa, a filarem jest program Mieszkanie Plus. 

-  Młodzi Polacy mieszkają z rodzicami nie dlatego, że to wygodne, tak jak w Grecji czy Hiszpanii tylko dlatego, że nie ma mieszkań. Odpowiedzią jest dobrze realizowany program w cześć kapitałowej, komercyjnej, którą realizuje z spółka BGK, czyli BGK Nieruchomości. To są mieszkania na wynajem - mówiła Beata Duszyńska-Muzyczka. 

Dodała, że zaletą takiego rozwiązania jest wynajem, a nie od razu kredyt długoterminowy. - To też odpowiedź na to jak zaczyna funkcjonować młode społeczeństwo i jest uzupełnieniem luki mieszkaniowej - podkreśliła. 

Brakuje rąk do pracy i materiałów budowlanych

Podczas Forum podkreślano, że o ile jest koncepcja rozwoju tego rynku, są pieniądze, to pojawiają się inne problemy, jak chociażby problemy z pracownikami, którzy mogliby te mieszkania budować. Brakuje około 400 tys. osób. Brakuje też materiałów budowlanych. 

- Na ten problem odpowiedziało ministerstwo pracy i rozpoczęło działania, które mają zaktywizować rynek pracy. Są programy, które zachęcają Polaków do powrotu do kraju. A także pozyskiwanie pracowników z Ukrainy i Białorusi - powiedział prezes BGK. 

Bilion złotych na rachunkach Polaków, jakie są pomysły na uaktywnienie tych pieniędzy? 

- Źródeł finansowanie jest wiele. Plus to, że można łączyć je z kredytem komercyjnym. Do tego zachęcamy spółdzielnie mieszkaniowe i deweloperów - mówiła. 

Na potrzeby Mieszkania Plus może być też angażowany kapitał prywatny. Na rachunkach Polaków jest prawie bilion złotych.

- Aktywizacji kapitału na rynku mieszkaniowym mają - zdaniem prezes BGK - służyć REIT-y. A jak podkreślił podczas Forum Dialogu Mieszkaniowego wiceminister finansów Leszek Skiba ustawa o REIT-ach ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku. 

- Jako pierwsi chcemy przekształcić w REIT jeden z naszych funduszy. Wierzę, że nam się to uda - mówiła prezes BGK.  

Forum Dialogu Mieszkaniowego odbyło się dziś (21 czerwca br.) w Warszawie. Wzięły w niej udział izby branżowe, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, przedstawiciele firm deweloperskich oraz instytucje finansowe, samorządowcy, architekci, urbaniści, przedstawicieli administracji publicznej oraz władz.

 Naczelna Redakcja Gospodarcza, Sylwia Zadrożna, kw