Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Walterska 11.10.2018

Fundusz Trójmorza zostanie zarejestrowany do końca roku

Na rozwój infrastruktury w rejonie Trójmorza potrzeba nawet 600 mld euro. Finansowanie tych potrzeb ma zapewnić Fundusz Trójmorza, w którym wiodącą rolę ma pełnić Bank Gospodarstwa Krajowego. Razem z 11 innymi instytucjami bankowymi będzie finansować europejskie projekty infrastrukturalne i energetyczne. 
Posłuchaj
  • Na temat Fundusz Trójmorza mówiła w radiowej Jedynce Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego w rozmowie z Justyną Golonko/ Naczelna Redakcja Gospodarcza
Czytaj także

Jest szansa, że do końca roku lub już na początku 2019 roku fundusz zostanie zarejestrowany. 

- Fundusz ma odpowiadać na potrzeby infrastrukturalne w tym regionie - wyjaśniła w radiowej Jedynce Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego w rozmowie z Justyna Golonko.

Finansowane będzie inwestycje tzw. bankowalne czyli takie które przynoszą zwrot. - To nie jest fundusz który zawiera pieniądze poszczególnych państwa do realizacji projektów społecznych tylko takie które mają uzasadnienie ekonomiczne - dodała prezes BGK.

A jakie projekty mogą być finansowane z funduszu? - Na przykład budowa połączania gazowego Świnoujście-Kyrk, bezgraniczne mosty energetyczne - mówiła prezes BGK.  

Beata Daszyńska-Muzyczka szacuje, że budżet funduszu będzie wynosił około 5 mld euro. Na budżet złożą się kraje założycielskie, proporcjonalnie do swoich możliwości. Fundusz ma wypełnić lukę w strategii wspierania mniej rozwiniętych obszarów Europy, aby zmniejszyć różnice z Zachodem. 

Trójmorze to inicjatywa gospodarcza założona w 2015 roku. Tworzy ją 12 państwa znajdujących się w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego: Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Litwa, Łotwa, i Węgry.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Justyna Golonko, kw