Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 09.04.2021

Polski biznes radzi sobie z pandemią dzięki determinacji przedsiębiorców i państwowemu wsparciu

O tym, jak polskie firmy radzą sobie w czasach koronawirusa, mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Bank Światowy i organizację OECD, przeprowadzonych w 27 krajach wśród właścicieli małych i średnich firm, pod względem likwidacji przedsiębiorstw i zwalniania pracowników biznes nad Wisłą wypada lepiej niż średnia światowa.


rating1200.jpg
MFW prognozuje wzrost polskiego PKB. Optymistycznych wiadomości jest jeszcze więcej

Biznes przetrwał najgorsze dzięki tarczom finansowym i determinacji przedsiębiorców

I wynika to, jak zauważa gość Polskiego Radia, z tego, jak radziliśmy sobie z pierwszą fazą pandemii w ubiegłym roku.

- Byliśmy wtedy mniej zamknięci niż inne gospodarki, ale wynikało to z pomocy udzielanej przez państwo przedsiębiorcom, która nie tylko pozwoliła im przetrwać, ale rodziło nadzieję na przetrwanie i to dłużej niż na kilka miesięcy – mówi Piotr Soroczyński.


firma 1200.jpg
Pandemia weryfikuje biznes. Nowe dane GUS

- Ponadto, zdecydowała determinacja wielu przedsiębiorców, aby utrzymać jak najwięcej miejsc pracy. Przedsiębiorcy nawet w sytuacjach bardzo trudnych wzięli odpowiedzialność za los pracowników, mówi gość Polskiego Radia.


Posłuchaj
05:15 błażej 09.04.mp3 Jak polskie firmy radzą sobie w czasach koronawirusa, mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, Główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/.

 

W Polsce zwolnienia pracowników dwa razy mniejsze niż w innych krajach

I zaowocowało to efektami – jak wynika z badań, skala zwolnień w Polsce była dwa razy mniejsza, niż w innych krajach.

- To efekt wsparcia, które spowodowało, że w Polsce uderzenie ekonomiczne koronawirusa przetrwało więcej firm. Trzeba sobie zdawać sprawę, że zwolnić jest prosto, ale odbudować później potencjał pracowniczy jest zdecydowanie trudniej – mówi ekonomista.


firmy1200.jpg
Pomoc państwa w czasie pandemii. Z tarczy finansowej PFR skorzystała co druga polska firma

Jak dodaje, teraz najważniejsze jest, aby te firmy wróciły do normalnego działania, wspierane przez konsumentów, kupujących ich produkty czy usługi.

Koronawirus  przyspieszył cyfryzacje polskich firm

Ponadto, jak podkreśla gość Polskiego Radia, czas pandemii to również czas pozytywnych zmian – takich, jak przyspieszenie cyfryzacji.

- Jeszcze rok, półtora temu większość firm, mówiąc o cyfryzacji, oceniała, że potrzebuje na to więcej czasu, a na razie radzi sobie bez niej. A ten ostatni rok pokazał, że cyfryzacja jest kluczowa jeśli chce się pozostać na powierzchni, a w przypadku wielu firm ten kanał dystrybucji ich produktów zaczął dominować nad tradycyjnymi formami – mówi gość Polskiego Radia.

I dodaje, że tak naprawdę w ciągu jednego roku odrobiliśmy w tym obszarze, to co planowaliśmy zrobić w ciągu 5-7 lat.

Błażej Prośniewski, jk