Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 22.04.2021

Światowy Dzień Ziemi: rząd przeznacza miliardy złotych na programy energetyczne chroniące klimat

Jakie działania podejmuje polski rząd, w tym resort środowiska w ochronie klimatu, mówił w radiowej Jedynce Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Jak podkreślił, jest to cały szereg działań programowych i legislacyjnych, wśród których należy wymienić program "Czyste powietrze" z budżetem ponad 100 mld zł, Program wspierania efektywności energetycznej, dopłaty do  termomodernizacji budynków czy wymianę starych pieców.


kurtyka 12.jpg
Michał Kurtyka: w ciągu roku zrobiliśmy ogromny postęp w kwestii transformacji energetyki

Już pół miliona gospodarstw z instalacjami fotowoltaicznymi

- W tym roku kontynuowany będzie podjęty z ogromnym sukcesem w ubiegłym roku program rozwoju instalacji prosumenckich, fotowoltaicznych, który zaowocował już pół milionem gospodarstw korzystających z tych rozwiązań w ramach programu Mój prąd – wymienia gość Polskiego Radia.

Posłuchaj
05:13 zyska-justa.mp3 Jakie działania podejmuje polski rząd, w tym resort środowiska w ochronie klimatu, mówił w radiowej Jedynce Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

I zapowiada, że nowa wersja tego programu zostanie uruchomiona 1 lipca tego roku.

Miliardy złotych na „zielony” transport publiczny

- Ogłosiliśmy wielki program Zielony Transport Publiczny, w którym przeznaczamy ponad 1,1 mld zł na zakup autobusów z napędem wodorowym – wymienia gość radiowej Jedynki.

Miks energetyczny z coraz mniejszym dodatkiem węgla

Rząd podjął też olbrzymie wyzwanie starając się zmienić tzw. miks energetyczny, w którym decydującą rolę przy wytwarzaniu energii elektrycznej mają odgrywać Odnawialne  Źródła Energii, w tym morskie farmy wiatrowe, zastępujące surowce kopalniane, przede wszystkim węgiel. Coraz większe znaczenie odgrywać ma też energetyka jądrowa.

Przed nami farmy wiatrowe oraz energetyka jądrowa

- Przyjęliśmy ustawę, która zwiększa zdecydowanie środki na budowę morskich farm wiatrowych od 2025 r., od 2033 r. oddawane będą w Polsce kolejne z sześciu bloków elektrowni  jądrowych, zapewniających stabilizację polskiego systemy elektroenergetycznego – mówi gość Polskiego Radia.


shutt elektorwnia 1200.jpg
Potrzebujemy czystej energii. Przyszłość jest w atomie

Jak dodaje, jest też plan rozwoju kogeneracji, opartej o gaz ziemny, w tym takie projekty jak Baltic Pipe, czy budowa terminala gazowego w Świnoujściu.

Nowe technologie energetyczne przełożą się na rozwój gospodarczy

To wszystko przełoży się na rozwój polskiej gospodarki, stanie się jej kołem zamachowym, gdyż, jak tłumaczy gość Polskiego Radia, energia wytwarzana dzięki tym nowym, nowoczesnym  metodom będzie tańsza niż energia uzyskiwana ze źródeł konwencjonalnych.

Justyna Golonko, jk