Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paweł Kazimierski 12.03.2014

Trudny wybór: ukryć działalność, czy zbankrutować?

Co piąta złotówka w polskiej gospodarce krąży poza kontrolą państwa. 19,5 proc. naszego PKB jest wytwarzane w szarej strefie.
Trudny wybór: ukryć działalność, czy zbankrutować? sxc.hu
Posłuchaj
  • Ukryć działalność gospodarczą, czy zbankrutować? (Bardzo Ważny Temat/Trójka)
Czytaj także

Zjawisko jest szkodliwe społecznie. Zwłaszcza, że powoduje ubytki w budżecie państwa. - Gdyby opodatkować zgodnie ze wszystkimi przepisami uczestników szarej strefy to oni nie utrzymaliby się na runku - powiedział w Trójce dr Bogdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Jego zdaniem, duża część szarej strefy właśnie dlatego zaniżą swoje obroty, bo wszelkie obciążenia na rzecz państwa przekracza jej możliwości. - Ci ludzie magą ukrywać część działalności, albo zbankrutować - wyjaśnił Wyżnikiewicz.

Istnieją też korzyści wynikające z funkcjonowania szarej strefy. Daje pracę tzw. marginalnej silnie roboczej (np. studentom i rolnikom) i zmniejsza nacisk na pomoc społeczną.

Natomiast publicysta ekonomiczny Adam Cymer zwrócił uwagę, że szara strefa jest również pochodną niskiego potencjału kapitałowego polskiej gospodarki. - Nasze firmy są biedne. Większość z nich zatrudnia do pięciu osób. To one kreują słaby popyt na nowe miejsca pracy - powiedział Cymer.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Bardzo Ważny Temat", którą prowadził Wiktor Legowicz.

tj