Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 25.11.2010

Wzorcowe reformy na Wyspach

Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Wielkiej Brytanii są optymistyczne - gospodarka wychodzi z recesji.
Pałac Westminsterski nocą widziany z południowego brzegu TamizyPałac Westminsterski nocą widziany z południowego brzegu TamizyFot. Wikimedia Commonc/Diliff/lic.CC

Stabilizuje się bezrobocie i poprawia się sytuacja sektora finansowego, a wynika to prawdopodobnie z planu rządu, by w ciągu najbliższych czterech lat zlikwidować wielką dziurę budżetową.

Tylko czy Brytyjczycy zaakceptują ostry oszczędnościowy plan?

– Wydatki rządu przez te cztery lata mają być ograniczone o 83 mld funtów, cięcia dotkną wszystkie sfery życia społecznego – powiedział Marcin Pośpiech, reporter Polskiego Radia w Londynie. Spadną budżety ministerstw, wzrosną podatki pośrednie i nastąpi reforma systemu ochrony społecznej.

- Obecnie na Wyspach jest 30 różnych zasiłków, ale państwo nie jest już w stanie udźwignąć tak dużych wydatków socjalnych – podkreślił dziennikarz. Nadmierne rozdawnictwo sprawiło, że obecnie Anglia ma najwyższy w Europie deficyt budżetowy. Te reformy mają sprawić, aby w Wielkiej Brytanii bardziej opłacało się pracować, niż zostać w domu.

Zdaniem Pośpiecha plan wdrażany przez brytyjski rząd jest bardzo przemyślany. Z jednej strony są to cięcia tam, gdzie można oszczędzić. Z drugiej jednak obniżone zostaną podatki dla małych przedsiębiorstw, co pozwoli stymulować tę część gospodarki, która stanowi 80 proc PKB Wielkiej Brytanii.

W planie jest także podniesienie wieku emerytalnego i, jak podkreśla Marcin Pośpiech, nie budzi to żadnych kontrowersji. - Brytyjczycy mają gdzieś w tyle głowy, że czasami nie ma alternatywy, a poza tym są mniej emocjonalni niż Grecy, Hiszpanie czy Francuzi, myślą bardziej praktycznie - wyjaśnił.

– Wielka Brytania ma duże tradycje jeśli chodzi o kapitalizm, a ekipy rządzące podchodzą poważniej do tego, jak należy zarządzać krajem – dodał Paweł Pietkun z Gazety Bankowej. I tego przede wszystkim powinniśmy się od Brytyjczyków uczyć.

Michał Dębiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej powiedział, że gospodarka brytyjska wydobywa się z głębokiej recesji, ale jest coraz lepiej. - Trzeba poczekać jeszcze przynajmniej dwa kwartały, by zobaczyć, czy ta reforma działa - zauważył. Dodał, że Brytyjczycy na ogół wspierają premiera Camerona i nie będzie strajków w obronie przywilejów socjalnych.

Jak w ogóle doszło do tak wielkiego zadłużenia państwa i czy ślub księcia Williama pomoże brytyjskiej gospodarce? A może to Polska jest gospodarczym wzorem?

Aby wysłuchać rozmowy "Wzorcowe reformy na Wyspach, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce powyżej.