Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 23.10.2012

Seniorzy liczą się w społeczeństwie

- W społeczeństwach dobrobytu widać wyraźnie kryzys umowy międzypokoleniowej. Żyjemy w czasach, gdy wartość pracy zawodowej urosła do takiego fetyszu, że ktoś, kto nie pracuje, jest właściwie społeczeństwu zbędny - mówi dr Marek Rymsza z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW.
Seniorzy liczą się w społeczeństwieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "Europejski Klub Trójki", 23 października 2012
Czytaj także

Rok 2012 jest Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Parlament Europejski i Rada Europy zachęcają państwa członkowskie, ich władze regionalne oraz lokalne, partnerów społecznych, społeczeństwo obywatelskie i przedsiębiorstwa do wspierania aktywności osób starszych.

Wymaga to dostosowania warunków pracy, zwalczania negatywnych stereotypów i dyskryminacji ze względu na wiek, poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, dostosowania systemów uczenia się przez całe życie do potrzeb starzejących się pracowników oraz zadbania o odpowiednie systemy ochrony socjalnej. Grupa osób starszych stale rośnie w krajach Unii Europejskiej.

Wzajemność to podstawa

Krytyk teatralny dr Tomasz Miłkowski podkreśla, że choć teatr jest specyficznym środowiskiem, to jest też doskonałym przykładem na współpracę międzypokoleniową, która umożliwia odniesienie sukcesu, a jej brak potrafi doprowadzić do katastrofy teatru. Projekt Wzajemność to wypadkowa pokazów artystycznych i rozmów o sytuacji osób starszych i potrzebie odbudowy międzypokoleniowych relacjach. - Solidarność międzypokoleniowa powinna być naturalna - mówi dr Tomasz Miłkowski.

Socjolog podkreśla, że obecnie w Europie kładzie się nacisk na uświadamianie pracodawców co do potrzeby zarządzania wiekiem jeśli chodzi o politykę personalną w przedsiębiorstwach. - Druga kwestia to docenienie pracy niezarobkowej i myślenie w kategoriach co znaczy być potrzebnym? - zaznacza dr Marek Rymsza.

Świadectwo życiowej mądrości

Goście Dariusza Bugalskiego opowiadają, że doświadczenie ludzi starszych zdobyte w ciągu całego życia może być dobrem wspólnym, które może służyć wszystkim. W starożytności to właśnie do starców odwoływano się w trudnych momentach historycznych. - Dziś jest łatwość rezygnacji ze świadectwa ludzi, którzy mają za sobą poważne doświadczenie zawodowe i mogą służyć radą - zauważa dr Miłkowski.

Jakie jest miejsce osób starszych na rynku pracy? Jak wspierać aktywność społeczną tych osób oraz jak planować własną starość. Zapraszamy do wysłuchania całego „Europejskiego Klubu Trójki”, w którym wypowiadali się także: Marek Borowski, szef Federacji Banków Żywności, Beata Tokarz-Kamińska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę” oraz korespondenci Polskiego Radia: Adriana Bąkowska z Portugalii oraz Wojciech Szymański z Berlina o starzejącym się społeczeństwie Niemiec.